לראשונה עיוורים יוכלו להצביע בצורה חשאית וללא מלווה בבחירות הקרובות

כחלק מהמאמצים של ועדת הבחירות המרכזית לכנסת לסייע בידי כל בוחר לממש את זכותו הדמוקרטית ולהצביע, תוך שמירה על חשאיות ופרטיות הבחירות, החליטה הוועדה, ביוזמתה של עו”ד אורלי עדס, מנכ”לית ועדת הבחירות המרכזית, על ביצוע ניסוי (פיילוט) לבוחרים עם עיוורון או לקות ראייה. הניסוי יתקיים בשיתוף פעולה עם המרכז לעיוור בישראל ועם חברת “אורקם”, ויאפשר לאותם הבוחרים המעוניינים בכך להצביע באמצעות מכשיר טכנולוגי ייחודי המותאם לצורך הבחירות.

הועדה כגוף ציבורי, רואה במימוש הנגשה זו מסר, וקוראת לגופים ציבוריים נוספים המעניקים שירות לציבור במשך כל ימות השנה לעשות מעשה ולאפשר השתתפות של אזרחים עם מוגבלויות שונות, במרחב הציבורי.

הבחירה במכשיר העזר הטכנולוגי הייעודי, שמותקן על גבי משקפי הבוחר, נעשה לאחר שבוצע  תהליך של קול קורא לקבלת פתרונות הנגשה, אשר נבחנו על ידי ועדה מיוחדת שבחנה את הפתרונות שהוצגו, ובחרה לניסוי את הפתרון שהוצג ע”י חברת “אורקם”.

המרכז לעיוור בישראל, סייע לוועדה בהבנת צרכי המצביעים הפוטנציאלים, ובאיתור מקומות הקלפי ובעידוד ציבור הבוחרים להשתתף בניסוי

כיום חיים בישראל כ- 24 אלף מחזיקי תעודות עיוור מתוכם כ- 22 אלף בעלי זכות בחירה. עוד כ- 100 אלף בוחרים הם אנשים עם לקויות ראייה. הפיילוט ימומש בכ-12 קלפיות ברחבי הארץ, מאילת בדרום ועד עכו בצפון, הן במגזר היהודי, בני מיעוטים והמגזר החרדי.

לאור זאת, בבחירות לכנסת ה-21, בוחר עם עיוורון או לקות ראייה שאינו מסוגל לבצע את הפעולות המעשיות בתא ההצבעה לבדו בשל מגבלת הראייה, יוכל לפעול באחת משתי דרכים אלה, לפי בחירתו האישית:

  1. להגיע למקום הקלפי שבה הוא רשום, עם מלווה מטעמו שיסייע לו לבצע את הפעולות הנדרשות בתא ההצבעה.
  2. להגיע עם מלווה מטעמו לקלפי נגישה מיוחדת שהותאמה במיוחד לצורך הניסוי, ולהסתייע במכשיר מיוחד של חברת אורקם,. מכשיר זה ידריך את הבוחר ויקריא לו את פתקי ההצבעה, עד אשר הבוחר יאתר, בעצמו, את פתק ההצבעה הרצוי.

במידת הצורך, קלפי זו גם תאפשר את ביצוע הפעולות הנדרשות בתא ההצבעה בעזרת המלווה וללא המכשיר המיוחד.

במסיבת עיתונאים שהתקיימה היום (יום ב’) במרכז הלוגיסטי של ועדת הבחירות הוצגה הקלפי המונגשת והמכשיר באמצעותו יוכלו העיוורים ולרוי הראיה לממש את זכות ההצבעה שלהם באופן עצמאי.

משתמשת של אורקם בעלת לקות ראיה הדגימה היום במהלך האירוע כיצד תוכל לבחור בפתק הנכון באמצעות שימוש במכשיר.

זיו אבירם, שותף מייסד, נשיא ומנכ”ל אורקם אמר היום: ” זוהי למעשה הפעם הראשונה בעולם שבאמצעות טכנולוגיה פורצת דרך יוכלו עיוורים ולקוי ראיה לממש את זכות ההצבעה שלהם באופן עצמאי וללא מלווה.

בזכות שיתוף הפעולה עם ועדת הבחירות אנו נדגים כיצד טכנולוגיית הבינה המלאכותית פורצת הדרך שלנו מעצימה את חייהם של עשרות אלפי אזרחים, ואנו תקווה כי בעולם יאמצו את הפיילוט שמדינת ישראל מובילה ויאפשרו עצמאות לעיוורים ולקוי ראיה נוספים ברחבי העולם”

תגובות סגורות