שינוי כיוון

הצי האמריקני (U.S NAVY) מחשב בימים אלה מסלול מחדש באחד הפרויקטים השאפתניים והיקרים שלו, ספינת הטילים מדגם  Zumwalt. על פי דיווחים בתקשורת האמריקנית, הצי אמור היה לקבל השנה את הספינה השנייה מהדגם הזה, אבל קשיים בפיתוח ושינוי ייעוד, גרמו לכך שתאריך היעד נדחה לספטמבר 2021. ספינות ה  Zumwaltהן הספינות הראשונות של חיל הים האמריקני בעלות יכולת חמקנות וזאת  בשל צורתן הייחודית. בשונה מהמטוסים החמקנים, הספינות אינן יכולות להיעלם לגמרי ממסכי המכ”מ, אלא רק להקטין את אופן החתימה על המסכים. על פי פרסומים שונים ל  Zumwalt יש חתימת מכ”מ של ספינת דיג קטנה ולכן היא קשה מאד לגילוי ואיתור. ה  Zumwalt בנפח כולל של 16,000 טון ואורך של 600 רגל (כ 200 מטרים),  מצוידת ב- 80 משגרים אנכיים של טילי שיוט וטילי ים- ים. במקור צוידה ה Zumwalt בשני תותחים 155 מ”מ שהיו אמורים לשמש לסיוע קרוב לכוחות נחיתה בטווח של עד 80 מייל. אבל לנוכח עלויות התחמושת המדויקת של התותח – 50,000 דולר לפגז –  החליטו השנה בצי האמריקני, לשנות את הייעוד המרכזי של הספינה מסיוע קרוב לכוחות נחיתה ללוחמה ימית נגד כלי שיט. בדיוק כמו פרויקט מטוס  ה F- 22, גם במקרה של ה Zumwalt האמיר מחיר הפיתוח במאות אחוזים. כתוצאה מכך היו בפנטגון מי   שהציבו סימני שאלה לגבי עתיד הפרויקט. על פי הנתונים שפורסמו בסקירה הביטחונית של משרד הביטחון, עלות בניית ה Zumwalt הגיעה  ל- 4.4$ מיליארד (7.6$ מיליארד לספינה  כולל עלויות הפיתוח). בעקבות כך הפחית הפנטגון  את הדרישה    מ 32 ספינות ל 3 בלבד.

הפרויקט השאפתני הזה החל ב 1994 כשהקונגרס האמריקני אישר את תוכניות עתיד של הצי האמריקני שמטרתן ליצור עליונות ימית אמריקנית מבוססת טכנולוגיות חדשות, DD-21  –  “21st Century Destroyer”. ב 2001 התכנית עברה קיצוץ של חמישים אחוזים בשל הצורך להתאים את הצי לטכנולוגיות חדשות. ב 2007 אושר הסכום הראשוני, 1.4 מיליארד דולר  למחקר , פיתוח ובנייה של ספינה ראשונה. הבנייה עצמה החלה שנה אחר כך, כאשר תאריכי היעד שהוגדרו היה שאפתניים מאד: השקה באפריל  2013 ויכולת מבצעית ראשונית ( (IOC –  initial operating capability במארס 2015. אלא שקשיים משמעותיים בפיתוח הביאו לדחייה של יותר משנה.

הספינה הראשונה סופקה לצי בחודש מאי   2016 וכעבור פחות מחצי שנה, בסוף חודש נובמבר, היא הייתה מעורבת באירוע מביך. במהלך שיט בתעלת פנמה כשהיא בדרכה מהאוקיינוס האטלנטי לפאסיפי, שבק מנוע הספינה בתעלה הצרה והיא איבדה את יכולת ההיגוי שלה. כעבור כמה דקות התנגשה ה  Zumwalt באחת מדפנות התעלה ונעצרה ללא יכולת תנועה. גוררות שהוזעקו למקום העבירו אותה לבסיס הצי האמריקני בפנמה, שם תוקנה התקלה והיא המשיכה לנמל הבית שלה בסן דייגו. בארצות הברית הטילו איפול מוחלט על הסיבות לתקלה המביכה, אבל על פי מספר דיווחים, דובר על קריסה של מערכות הקירור במנועים, וכתוצאה מהחום נגרם פיצוץ במשאבות השמן. כעבור כמה חודשים שבה הספינה לכשירות ויצאה למשימות סיור תחילה באלסקה ואחר כך בפרל הרבור באוקינוס הפסיפי.

אדמירל זמוולט והקשר היהודי

ה Zumwalt קרויה על שם אחד הקצינים המפורסמים ביותר בצי האמריקני. אלמו ראסל זמוולט, היה מפקד הצי הצעיר ביותר  בתולדות ארצות הברית. הוא נולד ב 1920 בסן פרנסיסקו להורים רופאים. האם, פרלה פרנק, יהודיה מוורמונט, הוחרמה על ידי משפחתה בשל נישואיה לנוצרי. ב 1939 הוא הצטרף לאקדמיה הימית באנאפוליס, שם בלט בכישורי ההבעה והניתוח שלו. במהלך מלחמת העולם השנייה הוא שירת כקצין מודיעין ומבצעים על ספינה באוקינוס הפסיפי,  ובמהלך המלחמה  זכה לציון לשבח על חלקו באיתור והשמדה של ספינות הצי היפני. בשנים שאחר כך הוא התקדם בסולם הדרגות, כולל הפיקוד על כוחות הצי במלחמת וייטנאם. ב 1970 כשהוא  בן 50, בחר בו הנשיא ניקסון למפקד הצי האמריקני. זמוולט זכור כמי שנלחם בגילויי הגזענות והאפליה המגדרית בצי האמריקני. הוא הגה תכנית שיקום לצי האמריקני החבול אחרי מלחמת וייטנאם, שזכו לכינוי:

“Z-gram”. הוא פרש מהצי אחרי ב 1974 בגיל 54 ניסה לרוץ לקונגרס נכשל ופנה לעיסוקים ציבוריים התנדבותיים. בשל מחלת הסרטן של בנו ונכדו הוא הפך לאחד מראשי המאבק הציבורי בארצות הברית להקמת בנק מח עצם. הוא מת בשנת 2000 בגיל 79 כשהוא עדיין מחזיק בתואר “מפקד הצי  הצעיר אי פעם”. אגב, טקס קריאת שם הספינה שתוכנן לדצמבר 2013, בוטל בשל השבתת הממשל באותה שנה, כתוצאה מאי הסכמה בין הקונגרס לממשל על תקציב המדינה.

השם מחייב

כנהוג בבניית ספינה מדגם חדש, כל הספינות שנבנות אחר כך זוכות לשיוך לאותה “משפחה” – CLASS. כלומר, הספינה הראשונה בדגם הזה גם נקראית Zumwalt וגם משויכת כ ZUMWALT CLASS.  הספינות הבאות שיסופקו למי האמריקני יהיו תחת שמות אחרי, אבל ממשפחת ה     ZUMWALT CLASS. אגב מפקדה הראשון של הפינה היה קפטן ג’יימס קירק. מיד עם היוודע הדבר החל רחש תקשורתי בשל הדימיון לקפטן קירק, אחד מגיבורי הקלאסיקה, “מלחמת הכוכבים”. ווליאם שאטנר שגילם את קפטן קירק, כתב לחיילי הפסינה מכתב הערכה מיוחד לקראת תחילת ניסןיי הים ב 2014.

ה Zumwalt בבסיס האם שלה בסן דייגו
צילום: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Natalie M. Byers

ה Zumwalt בבסיס הצי האמריקני בפרל הרבור, הוואי
צילום:U.S NAVY, Mass Communications Specialist 2nd Class Jonathan Jiang


תמונת כותרת:

ה  Zumwalt בתמרונים באוקיאנוס הפסיפי

צילום: U.S. Navy photo by Petty Officer 1st Class Ace Rheaume

אמיר בר-שלום

תגובות סגורות