חדשות היום

לראשונה בישראל: טכנולוגיה חדשנית פרי פיתוח ישראלי למניעת טביעות והצלת חיים תוצב בגן הלאומי חוף פלמחים

Sightbit שפותחה על ידי סטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון בתמיכת מרכז יזמות360 וקרן ההשקעות קקטוס קפיטל, תתריע בפני המצילים בגן הלאומי חוף פלמחים על סכנות האורבות למתרחצים על בסיס טכנולוגיות בינה מלאכותית ועיבוד תמונה

המערכת שהוצבה בשיתוף רשות הטבע והגנים תהפוך את גן-לאומי חוף פלמחים ל’חוף החכם’ הראשון בישראל

מציל שפוקח עיניים בו זמנית על כלל המתרחצים ומזהה סיכונים מתקרבים כמו זרמי מים או ילד ששוחה לבדו במעמקי הים- הם לא בגדר מדע בדיוני עתידני. לאחר שבקיץ שעבר גבתה עונת הרחצה 46 קורבנות נוספים בחופי הים בישראל, רובם בחופים לא מוכרזים ושלא בשעות הרחצה, עם פתיחת עונת 2020 תציב חברת סייטביט (Sightbit), סטארט-אפ ישראלי שהקימו סטודנטים יזמים מאוניברסיטת בן-גוריון, פיילוט של מערכת חדשנית ראשונה מסוגה לצמצום סכנת טביעות וזיהוי מצבי סיכון בגן הלאומי חוף פלמחים, בשיתוף רשות הטבע והגנים.

שירותי ההצלה בעולם כולו מתמודדים מדי קיץ עם איתני הטבע והסכנות האורבות בחופים, ויש צורך גובר בכלים טכנולוגיים חדשים שיבטיחו את ביטחונם ובריאותם של המתרחצים, מעבר למשקפת המציל.

הפיתרון מגיע מסייטביט, סטארט-אפ ישראלי חדש שהקימו ארבעה סטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון. החברה קיבלה השקעה מקקטוס קפיטל, קרן ההון-סיכון הסטודנטיאלית שהקים מרכז יזמות 360 באוניברסיטת בן-גוריון להשקעה בסטארט-אפים של סטודנטים ובוגרים טריים, כחלק ממעטפת הכשרה וליווי לסטודנטים יזמים.

המערכת המתקדמת של סייטביט שפיתחו נתנאל אליאב, גדי קובלר, מינה שיזף ואדם ביסמוט, רותמת כלים של בינה מלאכותית וטכנולוגיית עיבוד תמונה לטובת מניעת מקרה הטביעה הבא ושמירת חיי המתרחצים. המערכת שתוצב לתקופת ניסיון החל מה-1.6 בגן הלאומי חוף פלמחים, המנוהל על ידי רשות הטבע והגנים , תנטר ותנתח בזמן אמת נתונים מסביבת החוף ותסייע טכנולוגית לשירותי ההצלה בחוף עם קבלת תמונה מצב רחבה עוד יותר של גורמי סיכון עבור המתרחצים בחוף . המערכת ממפה את מיקומי הרוחצים, מתריעה מפני סכנת טביעה אפשרית, שינויים בנתוני ים – כמו גלים וזרמים בלתי צפויים, ומספקת שליטה על תנועת אוכלוסיות שונות בכלל, וילדים בפרט.

הגן הלאומי חוף פלמחים הוא מהחופים הפופולריים בישראל. הוא משתרע על פני רצועה בת קילומטר ופוקדים אותו כמיליון רוחצים ומטיילים מדי שנה. ביום ממוצע בעונה עשויים להגיע 10,000 רוחצים לחוף. במסגרת הפיילוט סייטביט תסייע להרחיב את טווח התצפית והתגובה של שירותי ההצלה ותאפשר למצילים לתת מענה מהיר יותר לסכנות הקיימות במרחב החוף והים. הפיילוט יקיף שטח של מאות מטרים ובמסגרתו תפרש מערכת מצלמות שתכסה את השטח המוגדר ותשדר את המידע בזמן אמת לתחנת ההצלה על בסיס מוניטור.

אדם ביסמוט ונתנאל אליאב

“במקרה של טביעה כל דקה היא קריטית”, אומר נתנאל אליאב CEO החברה, “המערכת מסנכרנת נתונים רבים התורמים לזיהוי מקדים של מצבי סכנה אפשריים. כאשר המערכת מזהה מצב שעלול להוביל לפגיעה ברוחץ היא מתריעה לשירותי ההצלה בצורה ויזואלית על גבי מסך על מצב הסכנה האפשרי וכך כוחות ההצלה יוכלו לפעול במהירות רבה שעשויה להציל חיים”.

 

דנה גביש, מנהלת מרכז יזמות360, אוניברסיטת בן-גוריון: “תפקידו של מרכז יזמות 360 להעצים את כישורי היזמות של הסטודנטים שלנו ולהעניק להם את הכלים היישומיים הטובים ביותר שיכינו אותם לשוק העבודה. לצורך כך הקמנו את קרן קקטוס קפיטל– קרן המנוהלת ע”י סטודנטים ומשקיעה במיזמי סטודנטים. אנו גאים מאוד בצוות סייטביט ושמחים בהחלטה של צוות הסטודנטים של קרן קקטוס לתמוך במיזם טכנולוגי מבטיח שעשוי לסייע באופן ממשי להצלת חיי אדם “.

לדברי אמיר חן, מנהל מרחב חוף ברשות הטבע והגנים: “הפתרון החדשני של חברת סייטביט עומד בקנה אחד עם השאיפה של רשות הטבע והגנים להבטיח עד כמה שניתן את בטיחות המטיילים והמבקרים בשמורות ובגנים הלאומיים תוך שימוש בין היתר בטכנולוגיות מתקדמות וחדשניות. המערכת תסייע טכנולוגית למצילים המוצבים בחוף בעונת הרחצה ואנו שמחים על כך שהצבתה בחוף בשלב זה לתקופת ניסיון תסייע לקידום טכנולוגיה פרי פיתוח ישראלי בארץ ובעולם”.

לסרטון הדמיה של המערכת לחצו כאן.


מערכת ניו-טק מגזינים גרופ

תגובות סגורות