חדשות היום

הסטארטאפ הישראלי שיאפשר את מהפכת כלי השייט האוטונומיים: חברת Sealartec פיתחה מערכת רובוטית להשקה ושליה (Launch & Recovery) של כלי שייט בלתי מאוישים

החברה השלימה סדרת ניסויים מוצלחת שמדגימה את יכולות הפתרון הייחודי שלה; השימוש בכלי שייט בלתי מאויישים הולך וגובר למגוון שימושים כמו מחקר, אבטחת נכסים ימיים ותמיכה באסדות גז ונפט. הפתרון של Sealartec מאפשר למעשה את השימוש בכלים אלו מאניות ואסדות ובכך פותח את שוק כלי השיט הרובוטים לכלל הפלטפורמות הימיות בעולם.

הסטארטאפ הישראלי Sealartec השלים בהצלחה ניסוי מלא במערכת מהפכנית להשקה ושליה (Launch & Recovery) של כלי שייט בלתי מאוישים בים. במהלך סדרת ניסויים שנערכה בשבועות האחרונים בחוף הצפוני של ישראל, Sealartec הדגימה את יכולות המערכת הייחודית שלה לביצוע השקה ושליה באופן אוטונומי של כלי שייט לא מאויישים בתנאי ים קשים ותוך כדי תנועה.

הניסוי נערך בתנאי ים קשים מספינת המחקר של המכון לחקר ימים בתנאים זהים לקיימים בשוק, כאשר הסירה שאותה ‘אספה’ המערכת של Selartec היתה ‘mono-hull’ קלאסית מהירה ונשלטת מרחוק.

Sealartec פועלת במסגרת חממת Incubit, המשקיעה בחברות deep-tech בשלבים מוקדמים. מייסדי החברה הם אמיתי פלג, מנכ”ל, ואלון כהן, CTO, שניהם יזמים ובעלי תואר B.Sc בוגרי הטכניון עם התמחות בהנדסה ימית ואהבה גדולה לים ולחדשנות.

הדרישה לשימוש בכלי שייט בלתי מאויישים בים הולכת וגדלה בקצב מהיר. כלי שייט כאלה מבצעים מגוון רחב של פעילויות כגון מחקר וסריקות, תמיכה באסדות קידוח גז ונפט ואבטחה של נכסים ימיים. עם זאת, תהליך ההשקה והשליה שלהם מאוד מסובך, מסוכן ומוגבל בכפוף למצב הים. הסיכון הממשי לצוותים ולציוד פוגע משמעותית ביעילות השימוש בכלי שייט בלתי מאויישים, עד כדי אי שימוש מוחלט.

במקביל, שוק כלי השייט המאויישים, מאותגר גם הוא בתחום ההשקה והשליה כאשר אנשי הצוות מסכנים עצמם ואת כלי השיט במהלך הפעילות. לא פעם אנשי הים יבחרו לוותר על הורדת סירה למים כאשר הים סוער על מנת להמנע מתאונות בתהליך הההשקה והשליה עצמו. המערכת של Sealartec נותנת מענה גם לשוק זה כאשר כלי שיט מאוייש יחזור לאנית האם שלו או לאסדה ללא מעורבות יד אדם, ובתנאי ים קיצוניים יותר. שוק זה קיים וגדול ובעל צורך אמיתי בפתרונות.

סילארטק פיתחה מערכת חדשנית רובוטית להשקה ושליה של כלי שייט בלתי-מאויישים, עם טכנולוגיה מבוססת פטנט בתחום הרובוטיקה והאלגוריתמיקה. האתגר הגדול ביותר בתהליך זה הוא יכולת הלכידה של סירה על ידי הרובוט בתנאי ים קשים. חברת סילארטק היא היחידה בעולם אשר מצאה פתרון לכידה אשר עובד בכל מצב ים. בזכות זאת, המערכת מסוגלת לאסוף ולהשיב כל כלי שייט, מאוייש או בלתי מאוייש, עד למצב ים בדרגה 6 (גלים בגובה 4מ’). היא כוללת מערכות רובוטיות אשר מבצעות את כל הפעולות שביצעו עד כה מפעילי כלי השיט באופן אוטונומי. יכולת זו מאפשרת איסוף בטוח גם בתנאי ים קשים מאוד ובזמן תנועה, בסטנדרט בטיחות גבוה יותר.

אמיתי פלג, מנכ”ל סילארטק: “התעשיה הימית העולמית, צמאה למעבר מאסיבי לשימוש בכלי שיט רובוטים וחברות רבות אף מיצרות כלי שיט אוטונומים כאלו. החוליה החסרה בשרשרת, אשר תאפשר לשוק הזה להאיץ קדימה, היא היכולת לנהל את ההשקה והשליה (Launch & Recovery) של הכלים האלו בכל מצב ים אל פלטפורמות האם שלהם, אניה או אסדה. את החוליה הזו מספקת היום סילארטק, ברמה הגבוהה ביותר שיש. אנו בתקשורת מתקדמת עם מספר שחקנים משמעותיים ביותר בתחום, לאספקת מערכות ושיתופי פעולה בין לאומיים, וזאת מתוך ההבנה שמהפכת כלי השיט הרובוטים בעולם הים היא אפשרית, והיא מתחילה עכשיו”.


תמונת כותרת:  היזמים: אמיתי פלג – מנכ”ל, אלון כהן – CTO

מערכת ניו-טק מגזינים גרופ

תגובות סגורות