חדשות היום

שוק רכיבים מבט על 2017-2018

מהלך השבועות האחרונים עסקה מערכת ניו-טק בסקירה של ענף הרכיבים בישראל כאשר אנו משתפים פעולה עם רוב החברות המובילות בתחום הרכיבים- מפיצים, יצרנים, קבלני משנה, נציגויות ומנהלי רכש. אהו עדים לכך שהשנה החולפת, בדומה לקודמתה, התאפיינה בעליה במכירות הרכיבים בישראל, באופן דומה לעליה שנרשמה בעולם. המגמות העיקריות ב 2017-2018 שהשפיעו על הענף, היו מזוגים ורכישות של חברות מובילות, שער הדולר, עליית המחירים, התארכות משמעותית של מועדי האספקה, הביקוש הגובר בעולם לרכיבים, ועוד. נראה שמגמות העולמיות משפיעות גם על השוק המקומי.

מגמות מעניינות השנה:

תכולת רכיבים במערכות אלקטרוניות: תכולת ה- semiconductor תעבור את רף ה- 30% השנה, וישבור את השיא הקודם שנקבע רק בשנה שעברה.

בעדכון אמצע השנה לדו”ח McClean לשנת 2018 ,התחזית שפורסמה ע” IC Insights היא כי שוק המערכות האלקטרוניות הגלובליות בשנת 2018 יגדל ב 5% ל-1,622 מיליארד דולר בעוד ששוק ה- semiconductor צפוי לצמוח השנה ב- 14% ל- 509.1 מיליארד דולר, ויעבור בפעם הראשונה את רף 500.0 מיליארד דולר. אם תחזיות 2018 יתממשו, תכולת ה- semiconductor הממוצעת במערכת אלקטרונית תגיע ל-31.4%, תוך שבירת השיא של 28.8% שנקבע בשנת 2017.

מבחינה היסטורית, הכוח המניע מאחורי שיעור הצמיחה השנתי הממוצע הגבוה יותר בתעשיית ה-semiconductor בהשוואה לשוק המערכות האלקטרוניות הוא הערך הגובר או מידת התכולה הגדלה של שימוש ב- semiconductor במערכות אלקטרוניות. בעוד שהמשלוחים הגלובליים של יחידות של טלפונים סלולריים (-1), כלי רכב (3%) ומחשבים אישיים (1%) צפויים להיחלש בשנת 2018, הפער בין הצמיחה המתונה בשוק המערכות האלקטרוניות לבין הצמיחה הגבוהה של שוק ה- semiconductor קשור באופן ישיר למידת התכולה הגדלה של semiconductor במערכות אלקטרוניות.

בעוד שהמגמה של הגדלת תכולת semiconductor קיימת מזה 30 השנים האחרונות, הקפיצה הגדולה של ממוצע תכולת semiconductor במערכות אלקטרוניות בשנת 2018 צפויה להיות בעיקר בשל העלייה העצומה של DRAM ו-NAND Flash ASPs והצמיחה של ממוצע המכירות של מערכות אלקטרוניות השנה. לאחר ירידה ל- 30.2% בשנת 2020, אחוז תכולת ה- semiconductor צפוי לעלות לשיא חדש של 31.5% בשנת 2022. ב- IC Insights לא צופים שהאחוז יפחת מתחום ה- 30% לכל אורך תקופת התחזית.

ייתכן ונפח רכישות ה- semiconductor הגיע לגבול העליון ?

תעשיית ה- semiconductor הגלובלית עוצבה מחדש על ידי גל היסטורי של מיזוגים ורכישות במהלך שלוש השנים האחרונות שכלל כ-100 הסכמי מיזוגים ורכישות הושלמו בין שנת 2015 לאמצע שנת 2018, הושגו בין 2015 לבין אמצע שנת 2018, כאשר הערך המשולב של עסקאות אלה הוא עולה על 245 מיליארד דולר, בהתבסס על הנתונים שנאספו על ידי IC Insights על תעשיית ה- IC. השיא של 107.3 מיליארד דולר בהסכמי רכישת semiconductor הוכרזו בשנת 2015. הסכום השני הגבוה ביותר עבור הסכמי מיזוגים ורכישות של semiconductor הושלם בשנת 2016 בשווי 99.8 מיליארד דולר. ההכרזות לרכישת semiconductor הגיעו לערך כולל של 28.3 מיליארד דולר בשנת 2017, פי שניים מהממוצע השנתי של התעשייה, שהסתכם בב- 12.6 מיליארד דולר במחצית הראשונה של העשור הנוכחי, אך באופן משמעותי פחות משנת 2015 ושנת 2016, כאשר המיזוגים והרכישות סחפו את תעשיית השבבים ברמות היסטוריות. במהלך ששת החודשים הראשונים של שנת 2018 הערך הכולל של ההכרזות על מיזוגים ורכישות של semiconductor עמד על כ- 9.6 מיליארד דולר בהתבסס על נתוני IC Insights שנאספו על עסקאות מיזוגים ורכישות שהוכרזו.

במידה והייתה יוצאת לפועל, הרכישה בשווי 44 מיליארד דולר של NXP על ידי Qualcomm הייתה הרכישה הגדולה ביותר של Qualcomm, אך העסקה – עליה הודיעו לראשונה באוקטובר 2016 בשווי של כמעט 39 מיליארד דולר וצמחה ל- 44 מיליארד דולר בפברואר 2018 – בוטלה בשבוע האחרון של יולי משום שסין לא אישרה את העסקה. סין הייתה המדינה האחרונה שנדרשה לאשר את המיזוג והצפי היה כי היא קרובה לאשר את הרכישה ברבעון השני של 2018, אך איומים גוברים על התעריפים במלחמת הסחר עם ארה”ב ומהלכים לבלימת רכישת חברות אמריקאיות על ידי גורמים בסין הובילו את סין להימנע מנקיטת פעולה בנוגע לרכישה בשווי 44 מיליארד דולר במועד הדד-ליין שנקבע על ידי Qualcomm ו- NXP. חברת Qualcomm היושבת בארה”ב ביטלה את הרכישה בתאריך 26 ביולי ושילמה במהירות דמי ביטול לחברת NXP בהולנד בסך 2 מיליארד דולר, כך ששתי החברות יוכלו להמשיך ולפעול בנפרד.

לפני הרכישה הכושלת של NXP על ידי Qualcomm בשווי 44 מיליארד דולר, רכישת ה- semiconductor הגדולה ביותר הייתה רכישה במזומן ומניות בשווי 37 מיליארד דולר של חברת Broadcom Limited על ידי חברת Avago Technologies בתחילת 2016. חברת Avago שינתה את שמה של Broadcom Limited לאחר הרכישה והשיקה ניסיון השתלטות עוינת שכשל על Qualcomm בסוף שנת 2017. היא שינתה את ההצעה הלא רצויה ל- 117 מיליארד דולר בפברואר 2018, לאחר שחברת Qualcomm העלתה את ההצעה לרכישת NXP ל- 44 מיליארד דולר. במהלך מרץ 2018, נשיא ארה”ב דונלד טראמפ חסם את הצעת הרכש של Broadcom בסך 117 מיליארד דולר לרכישה של Qualcomm לאחר שממשלת ארה”ב החלה לחשוש מאפשרות אובדן היותה מובילה של טכנולוגיה סלולרית לטובת חברות סיניות, במידה והרכישה העוינת הייתה יוצאת לפועל. חשוב לציין כי רשימת המיזוגים והרכישות של IC Insights מכסה רק ספקים, יצרניות שבבים וספקי קניין רוחני משולב (IP) בתעשיית ה- semiconductor והיא אינה כוללת רכישות של עסקי תוכנה ומערכות על ידי חברות IC (כגון רכישת Mobileye על ידי Intel באוגוסט 2017). רשימת מיזוגים ורכישות זו אינה כוללת גם עסקאות המערבות ספקי ציוד קצה של semiconductor, יצרני חומרים, חברות מארז ובדיקה של שבבים וחברות תוכנות אוטומציה. נראה כי שילוב של גורמים – כולל הערך הדולרי ההולך וגדל של הסכמי מיזוג שבב גדולים, המורכבות לשלב עסקים גדולים יחד, בחינה קפדנית יותר מצד ממשלות המבקשות להגן בסיס הספקים המקומי – יבלום עסקות ענק גדולות אף יותר בתעשיית ה- semiconductor בעתיד הנראה לעין.

אלוקציות – השנה בה הרימו הרכיבים הפאסיביים את ראשם

מאז 2017, חברות רכיבים אלקטרוניים עומדות בפני אתגרים מתמשכים עם גלים רצופים של מחסור באספקה, העלאות מחירים והארכת זמני האספקה. גל של ביקוש גדול מצד אחד ומחסור קריטי של חלקים וחומרים מצד שני, מקשים מאוד על היכולת לעמוד בביקוש. כתוצאה מכך, השוק כיום הוא מוגבל מאוד, במיוחד עבור רכיבים פסיביים סטנדרטיים יותר כגון קבלים קרמיים רב שכבתיים (MLCC), נגדים, טרנזיסטורים, דיודות, ואפילו זיכרון. ספקים רבים נאלצים לתת מועדי אספקה של שישה עד 12 חודשים במקרה הטוב!

בשנה האחרונה נראה שהרכיבים מהם יש מחסור ובעיה חמורה של זמני אספקה, הם דווקא הרכיבים הפאסיביים ובראשם הקבלים. הרכיבים “הזולים” הם הבעייתיים ביותר. כיצד הגענו למצב זה ?

תעשיית הרכב כבר חווה שינוי מהיר עם מוצרים המשלבים רכיבים אלקטרוניים בקצב חסר תקדים. בעוד אנו נמצאים במרחק של כמה שנים מייצור סדרתי של רכבים אוטונומיים, כלי רכב מתפתחים להיות יותר מתוחכמים: עם תוכנה משובצת, חיישנים, בינה מלאכותית, קישוריות, וכו’, מספר זה ימשיך לגדול ככל שהפונקציות יהפכו לאלקטרוניות.הביקוש בענף הרכב גם יציב ובעל תחזיות מדויקות. מה שהופך את שוק הרכב בעדיפות גבוהה עבור ספקי רכיבים פסיביים.

תעשיית הטלפון החכם נמצאת כל הזמן בתנועה, התחדשות וחדשנות. הצרכנים מצפים לשחרור של דגמים חדשניים ומתוחכמים יותר מדי שנה, השקת הדגמים המובילים הפך לאירועים צפויים. עבור רכיבים פסיביים ומוצרי זיכרון, טלפונים חכמים מייצגים חלק משמעותי מהצריכה הכוללת.

מוצרי ה IoT על פי גרטנר, יהיו יותר מ 20 מיליארד מכשירי IoT בהפצה עד שנת 2020, מה שמראה על גידול של יותר מ -100 אחוזים (!) במספר מכשירים אלה בשנתיים הקרובות!

הזמנות כפולות – סוגיה נוספת אליה מתייחסים יצרני הרכיבים היא לגבי “הזמנות כפולות” – סקר של חברות הפצה על ידי מורגן סטנלי מצא כי אינדיקציות להזמנות כפולות הגיעו לשיא של כל הזמנים, כאשר 46% מהנשאלים צופים בפעילות זו לעומת 24% ברבעון הרביעי של שנת 2017. יצרנים ומפיצים נאלצים להשקיע מאמצים רבים בהצלבת מידע ממקורות שונים, ומהיסטוריית ההזמנות של הלקוחות, על מנת שתוכל להעריך איזה הזמנות הן כפולות.

מרבית החברות שהשתתפו בסקירה השנה דיווחו על עלייה חד ספרתית בהיקף המכירות ביחס לשנה הקודמת. התחומים המסורתיים כגון: שוק התקשורת, השוק הצבאי, תעופתי, הרפואי והתעשייתי הממשיכים להוות חלק נכבד מהיקף המכירות בישראל. מערכת ניו-טק מעריכה את היקף שוק הרכיבים בקרוב למיליארד דולר בשנה זו.

להלן דברי חלק מהחברות שלקחו חלק בסקר:

אלדד יסעור, מנכ”ל ארו ישראל

במהלך החציון הראשון של 2018 אנחנו רואים המשך גידול בפעילות בשוק הרכיבים העולמי והמקומי.

הגידול מגיע בכלל תחומי הפעילות ומתפרש על כלל סוגי הרכיבים. יחד עם זאת אנחנו רואים פעילות מו”פ מואצת בתחום האינטרנט של הדברים גם בחברות הזנק חדשות וגם בחברות קיימות מתחומים שונים כגון: Industrial, רפואה, אבטחה, עיר חכמה ועוד, המוסיפות יכולות IoT למוצרים שלהם כך שיתמכו בקישוריות לענן ושליטה מרחוק. זאת לצד צמיחה בשאר הסגמנטים המסורתיים שלנו בתחומי התקשורת, הצבאי והתעשייתי.

“מגמה נוספת שאנו עדים לה היא המעבר מפיתוח עצמי של מוצר שלם על כלל הטכנולוגיות שבו לשימוש בפלטפורמות קיימות ושילובם במוצר הסופי.”

הלקוחות מבינים את היתרונות בקיצור זמן הפיתוח והפחתת העליות הכרוכות בכך ע”מ להגיע עם פתרון טוב ובזמן שהשוק זקוק לו, מאשר להגיע עם מוצר טוב יותר אך לאחר את השוק.

לכן ארו פועלת להרחיב את סל המוצרים שלה ולהוסיף פתרונות מודולריים ומיקור חוץ של שירותי פיתוח ותכנון (בעזרת חברת הבת eInfochips) על מנת לתמוך במגמות אלו ואפילו מציעה פתרון IoT מלא מהחיישן ועד לענן בשילוב עם חטיבות ארו השונות.

מגמה עולמית נוספת בשנים האחרונות היא מיזוגים ורכישות, כאשר אנחנו רואים האטה או אפילו עצירה במיזוגים הגדולים או במיזוגים הכוללים מעבר של טכנולוגיות מתקדמות בין מדינות בעיקר ע”י הממשל האמריקאי (כגון: Qualcomm & NXP , Broadcom & Qualcomm ו- Infineon & Wolfspeed) אך נמשיך לראות מיזוגים קטנים יחסית (כדוגמת Microchip & Microsemi ו – Littelfuse & IXYS) שמתמחות בתחומי פעילות שונים ולא פוגעות בתחרותיות בשוק ולא יוצרות מונופולים או ריכוזיות יתר. מגמה זאת נוצרת בעקבות הרצון של היצרנים לשפר את הביצועים שלהם אל מול שוק ההון ובכך להגדיל את שווין אך הם לא מסתפקות רק בכך.

בנוסף נמשכת המגמה של צמצום ערוצי הפצה ע”מ לשפר את היעילות והרווחיות של היצרנים והתמקדות בערוצי ההפצה הגלובליים לדוגמה שיתוף הפעולה החדש והעולמי עם Analog Devices אשר בחרה ב-Arrow כמפיץ הבלעדי העולמי, כולל קו המוצרים של Linear אותה רכשה לפני כשנה. המטרה של המהלך הזה הוא שיפור משמעותי ברמת השירות ללקוחות עם תמיכה טכנית רחבה יותר וזמינות למלאים גדולים יותר.

כמו כן יש עליה משמעותית בהכרזות של יצרנים על הפסקת יצור (EOL) או עליות מחירים למשפחות מוצרים ישנים.

אנחנו עדין חווים זמני אספקה ארוכים מאד, שהתחילו למעשה כבר מתחילת 2017 שהגידול בצד הביקוש היה הרבה מעבר להערכות שהיו בסוף 2016 ושהיצרנים לא נערכו לתמוך בו ובצד ההיצע ראינו מספר רב של יצרנים שהפסיקו לייצר משפחות של מוצרים שלא היו ריווחים מספיק עבורם דבר שהוריד את ההיצע. התארכות זמני האספקה והמשך ביקושים הגבוהים הובילה גם להתייקרות מחירים.

אנחנו מציעים ללקוחותינו להצטייד בהתאם לצורך, ובראייה קדימה בהתאם לזמני האספקה ואפילו עד שנה קדימה כדי להבטיח אספקה.

ההערכות הן כי המצב הנוכחי ימשך לפחות עוד שנה מהיום אלה אם כן תהיה ירידה משמעותית בדרישות השוק.


שיבי דקל, מנכ”ל טלסיס

היקף מכירות טלסיס בשנת 2017 היה גבוה מהיקף המכירות בשנת 2016. אנו צופים המשך צמיחה במכירות גם בשנת 2018.

התארכותם של זמני האספקה בחודשים האחרונים מאלץ את המפיצים להיערך בהתאם וגם את הלקוחות אשר קוראים את המצב ובהתאם מעבירים הזמנות לטווח יותר רחוק כדי להגן על היצור שלהם ברבעונים הבאים. נראה כי המחסור העולמי בקבלים משפיע על לוחות הזמנים של יצור הלקוחות מה שמשפיע באופן עקיף על כל התעשיה.

“מגמת העברת היצור מהארץ נמשכת (כולל לאירופה) ובנושא זה על הרשויות לעשות יותר כדי לחזק את החברות המייצרות בארץ אשר יוצרות מעגלי תעסוקה נוספים.”

רכישת חברות ישראליות נמשכת ומרכזי הפיתוח שלהם הופכים להיות מרכזי פיתוח של חברות בינלאומיות אך מצד שני הן נוטות לעיתים להעברת היצור מהארץ.

בתחום החברות והפרויקטים החדשים אנו רואים את המשך עלית תכנוני ה IoT. לטלסיס מבחר פתרונות לתחום זה כמו מודולי RF, GPS, מודמים סלולרים, סנסורים, מיקרו קונטרולרים, פתרונות אנלוגים, סוללות (נטענות ורגילות) ומטענים. לחברת טלסיס ישנם מספר יצרני פתרונות אנטנות לשווקי ה-Molex .IoT נמנית על חלק מיצרני אנטנות אלה. תחום נוסף בוא אנו רואים את גדילת הפעילות הוא תחום השרתים ופתרונות האחסון. לחברת MACOM פתרונות מתקדמים בנושא ואנו רואים גידול בפעילות בתחום זה. לחברת LATTICE מגוון פתרונות חדשים לתחום ה INDUSTRIAL ויש לנו מספר הצלחות בנושא. תחום מערכות הרכב ( ADAS & Entertainment) הוא גם תחום שבו אנו רואים פעילות הגדלה עם הזמן ויצרנים מרכזיים שלנו מתמקדים בתחום זה. טלסיס מפיצה את מוצרי חברת AMPHENOL SENSORS המיועדים בעיקר לשווקים רפואיים ותעשיתיים. לחברה מגוון סנסורים לשימושים מגוונים. פתרונות כבילה הם גם תחום בו פעילותה של טלסיס גדלה. כמו כן, חברת טלסיס קיבלה את נציגות חברת TELTONIKA למוצרי סוללר לשוק התעשייתי.

במהלך חודש אוקטובר חברת טלסיס תקיים יום עיון – Telsys Technical Training בו ימסר מידע טכני רב על פתרונות אלה.

חברת TEXAS INSTRUMENTS ממשיכה להוביל את שוק האנלוג בעולם. טלסיס, שהיא המפיצה הגדולה והותיקה של TI בישראל עוקבת אחרי הפעילות של TI באופן צמוד וגם אנו רואים עליה בהיקף מכירות האנלוג שנה אחר שנה. ל TI פתרונות מגוונים גם בנושא ה POWER ו- SIGNAL CHAIN. גם בתחום CONNECTIVITY אנו רואים פעילות ענפה של TI. טלסיס מחזיקה בישראל את המלאי הגדול ביותר עבור רכיבי TI. הודות להערכות החברה באופן מתואם עם לקוחותיה, למרות האמור לעיל, אספקת הרכיבים ללקוחות נמשך באופן רציף כמעט ללא השפעה של זמני האספקה הארוכים.

בשנת 2017 חברת טלסיס הגדילה את אחזקותיה בחברת VARISCITE אשר מפתחת ומיצרת פתרונות מערכת על מודול (SOM) לשווקי מערכות משובצות מחשב. חברת VARISCITE הינה יצרנית SOM מהמובילות בעולם. אנו מאמינים שמגמת השוק תהיה להרחיב את השימוש בפתרונות אלה אשר יקצר את זמני הפיתוח של החברות המפתחות ויאפשר להן לשדרג את המעבד בו הן משתמשות בקלות רבה יותר עם התקדמות דורות מעבדי היצרנים. טלסיס מפיצה את קו VARISCITE בין יתר קוויה.


אלון עדה, סמנכ”ל תפעול ומכירות אבנט ישראל

בשנה האחרונה הגענו למצב שגם זקני התחום תופסים את ראשם ולא מאמינים שאנו עדיין באותה מגמה שמאפיינת את השוק כבר כמעט שנתיים. זמני אספקה הארוכים, אלוקציות, מחסור ברכיבים ואמינות מופחתת של נתוני זמני האספקה המוצהרים.

אם המגמה הזו התחילה בתחום הזכרונות, היא התפשטה גם לתחומים אחרים, בראשם נושא קבלים, רכיבים “פשוטים” אחרים ורכיבי מתח ואנלוג שונים, וכיום היא נוגעת כמעט בכל תחומי המוליכים למחצה.

המחסורים כנראה נובעים בעיקר מ”שתיית” רכיבים של השוק הצרכני והעובדה שלכל גאד’ט בסיסי מעלי אקספרס כבר יש מעגל אלקטרוני והוא צורך רכיבים.

סוגי הרכיבים האחרונים שעוד החזיקו מעמד עם יציבות יחסית בזמני האספקה היו הרכיבים המתקדמים יותר, רכיבים מתכנתים, מעבדים ובקרים מתקדמים, אך גם בהם בחודשים האחרונים נגעה התופעה ואנו חוזים בהתארכות של זמני אספקה ברכיבים אלו שבד”כ היו פחות בולטים בבעייתיותם בתקופות כאלו.

כמובן שהתופעות הנלוות להתארכות זמני אספקה ואלוקציות מופיעות גם פה – עליות מחירים מצד אחד ומגמת הקדמת הצטיידות והצטיידות יתר של חברות שחרדות לעתיד הייצור שלהם. כמו גם תשלומים מיוחדים על הקדמות אספקה והובלות מהירות. הדבר גרם לשנה האחרונה להציג עליות מרשימות הן בכמות ההזמנות והן בהיקפן. אם ננסה לנתח את העלייה הגבוהה מ-10%, לכיוון 15%, יתכן שלפחות שליש ממנה היא לא עלייה המשקפת את עליית הצריכה האמיתית אלא את נושא הקדמת הזמנות והצטיידות יתר.

השאלה שכולם שואלים את עצמם היא מתי זה יפסק. הלוא אנו רגילים לתבנית הגל של עליות וירידות בצריכה ובביקושים והשוק הראה לנו במשך השנים שהמגמה אכן נוהגת להתהפך אחרי תקופה כזו, אך כרגע אין סימנים כאלו. גם אין ציפייה להרעת המצב מאחר וכבר עכשיו זמני האספקה נמצאים במצב כל כך קשה, שהרעה נוספת נראית לא סבירה. ההמלצה שלנו היא להיות מאוד עירניים. כן לדאוג להצטייד ככל האפשר קדימה (וגם, למרות האתגריות הרבה, לנסות לשריין מלאי ביטחון), אבל ככל האפשר להימנע מהצטיידות מופרזת ובטח מכפל הזמנות רק “ליתר ביטחון”. בעיקר מאחר ויצרני הרכיבים מקשיחים את עמדותיהם ופחות סלחניים לנושא ביטולי הזמנות ולכן צריכים להזמין באחריות.

מגמה נוספת שגם היא ממשיכה בעוז היא מגמת הרכישות והמיזוגים. הנושא ממשיך לבעבע ואנו שומעים לעיתים תכופות על עסקה כזו או אחרת. כל עסקה כזו גוררת אחריה שינויים בשרשרת האספקה – זיכיונות חדשים וביטולי זיכיונות, הוצאת רכיבים ל-EOL, ועליות מחירים.

עולם ההפצה עובר טלטולים רבים. חוסר אמינות זמני אספקה מוצהרים פוגעות באמינות המפיצים, הניסיון האינסופי לעזור ללקוחות בהשגת רכיבים וההתעסקות הרבה עם הזמנות קיימות, מצמצמת יכולת פיתוח פעילויות חדשות. עליות המחירים מפעילות לחץ רב מצד הלקוחות למתן את העליות ומצד שני ישנה מגמה של יצרנים לצמצם את רווחיות המפיצים. זאת לא תופעה חדשה אבל לאחרונה היא מתחילה להגיע לרמות המסוכנות גם לגורמים שאולי יגיבו במשיכת כתף, כמו הלקוחות ויצרני הרכיבים, וזאת מאחר ומפיצים מתחילים להגיע לרמות רווחיות שמאלצות אותם לצמצם את רמת השירותים ואת הגמישות שאליה הורגלו לקוחות הרכיבים. יתכן ואנו בפתחו של שינוי עולמי בכל מושג ההפצה, אבל מה שבטוח וקורה כבר עכשיו הוא שיצרני הרכיבים (הגדולים בעיקר) מתכנסים לאסטרטגיות שיווק גלובליות, וישראל, שתמיד היתה יוצאת דופן, מתחילה להרגיש זאת גם בשוק המקומי, גם בין השאר בצמצום פעילות עם הפצה המקומית והעדפה של יצרנים מובילים לעבודה עם מפיצים גלובליים.

מבחינת תחומים וסקטורים, השוק הצבאי ממשיך להיות הדומיננטי עם נתח שוק של כ-25% בצריכת רכיבים. תחום התקשורת התחזק מעט וזה לא מפתיע לאור הגידול המתמיד בצורך בתעבורת נתונים, בין השאר בגלל נושא ה-IoT. תחומים מתחזקים נוספים הם תחומי הרכב ובעיקר טכנולוגיות תומכות נהג והכנה לנושא הרכב האוטונומי, וכמו-כן המשך גידול בנושא ציוד לניהול ואחזקת שירותי ענן למינהם.

אגב IoT, אותו “באז וורד” גאוני שהגדיר מחדש משהו שכבר היה קיים די מזמן, אז המקרר של רובנו עדיין לא מזמין עצמאית מצרכים מהסופר, אבל בכל זאת כמעט כל מוצר טכנולוגי היום עושה שימוש באספקט כזה או אחר של תקשורת בין “דברים” והדבר גם מוביל להמשך פיתוחים מעניינים בתחום הקישוריות.

תחום מעניין שהוא לא חדש תיאורתית אך הולך ומתפתח הלכה למעשה בתעשייה, ונכנס ליותר ויותר סוגי מוצרים הוא ה-AI – אינטליגנציה מלאכותית. הנושא מתחיל להפציע בפתרונות שונים של רכיבים ומודולים ומתקבל בברכה ע”י מפתחי המערכות מתוך רצון להכניס תכונות AI במוצריהם. מעניין יהיה לעקוב אחר התופעה.

בנושא מעבר ייצור לחו”ל, היו שמועות על צמצום המגמה ואף חזרה לייצור בישראל, אבל נראה שזה יותר Wishful Thinking (גם שלי, בהחלט) מאשר תופעה אמיתית. לצערנו ייצור ממשיך לצאת והשוק שומר על גודלו פחות או יותר רק בזכות העובדה שכל הזמן נולדות חברות חדשות ושטכנולוגיה גבוהה כל הזמן מפותחת ומיוצרת בישראל (בעיקר בתחומי הרפואה והביטחון) על פני העברה מאסיבית שלה לייצור המוני בסין ובמזרח אירופה.

הדולר המתנדנד ממשיך לתעתע בכולנו ומוסיף קשיים לסביבת העבודה המאתגרת גם כך וזה מאלץ את החברות בישראל כל הזמן לחפש שווקים חדשים ו”אוקיינוסים כחולים”.

נושא שמתחיל להראות סימני השפעה גדלים והולכים על שרשרת האספקה הוא נושא ציות לחוקיות היצוא (בעיקר בנושא רכיבים דו-שימושיים) ואצל מפיצים ויצרנים ברחבי הגלובוס “נופלים אסימונים” מדי פעם ופעם בנושא זה. במקרים מסוימים הדבר מקשה על התנהלות התמיכה בחברות ישראליות, בעיקר ברכיבים המתקדמים יותר שהוגדרו ע”י רשימת ווסנר כדו-שימושיים. אם בעבר בעיקר החברות הביטחוניות היו מוטרדות מהנושא, הרי שגם חברות אזרחיות מתחילות למצוא את עצמן מופתעות מפעם לפעם להיקלע לכל מיני פרוצדורות הקשורות לנושא, שלא היו מורגלות אליהן בעבר. האתגרים בסוף נפתרים, אבל לפעמים זה עוד גורם מעכב וכדאי להיות עירניים לסיווג הרכיבים המתקדמים יותר בפרויייקט ולאופן היבוא והיצוא שלהם.

“בשורה התחתונה אומת הסטארט-אפ ממשיכה לבעוט ולהצליח, ולא רק ביצירה תמידית של חברות סטארט-אפ חדשות ואקזיטים מרשימים, אלא גם בקרב חברות ותיקות שממשיכות לגדול ולהתפתח, לעיתים בקצב שהוא מעבר לממוצע. כן ירבו.”


אייל וילף, סמנכ”ל STG

השנה הנוכחית מתאפיינת במספר שינויים משמעותיים שלא חווינו בשנים האחרונות במקביל להמשך מגמות מוכרות. השוק הביטחוני מגלה גידול מרשים הן בהזמנות של פרויקטים קיימים והן בפיתוח של פתרונות חדשים שבחלקם לוקחים את הטכנולוגיה אל הקצה. בתחום ה RF אנו עדים לשימוש הולך וגובר בתדרים גבוהים ובהספקים עצומים הדורשים פתרונות באיכות מקסימלית. מגמה זו מחזירה לקוחות רבים אל היצרנים המובילים מכיוון שהפתרונות האזרחיים שוב אינם מתאימים לדרישות המיוחדות. מן הצד השני הגידול בתקציב הסיוע האמרקאי מחייב לקוחות לרכוש רכיבים בארה”ב ללא תמורה למפיצים המקומיים.

אנו בעיצומה של תקופת מכסות רכיבים (אלוקציות) ארוכה ביותר ללא צפי ברור מתי תסתיים. בתחום הקבלים של חברת MURATA אנו מתמודדים עם אתגר גדול של לשמור הקצבות ללקוחותינו ובמקביל להילחם על כל קבל לטובת גידול טבעי. אנו ממליצים בחום לכלל הלקוחות להיערך בהתאם גם בשנה הקרובה. בנוסף אנו עובדים עם מהנדסים לתכנן ישומיים חדשים על בסיס רכיבים קטנים יותר כדי להימנע ממחסור בשנים הבאות.

לשמחתנו הרבה, דרישת השוק לכח מחשובי עצום, מקבל מענה מחברת AMD אותה אנו מייצגים כבר 38 שנה, המספקת כיום פתורונות עדיפים על מעבדים אחרים. בלוקצ’יין, בינה מלאכותית, מחשוב-בקצה ושאר ישומיים מחייבים עיבוד מרובה ליבות, בדיוק מה שמעבד ה EPYC מספק. בתחום האמבדד ממשיכה המגמה של שימוש בכרטיסים ותת-מערכות על חשבון של פיתוח כרטיסים עצמאי על ידי הלקוחות. כניסת יצרני אמבדד כמו SECO ,iBASE וINFORCE לשוק הישראלי מאפשרת ללקוחות בחירה מושכלת של הפתרון המותאם להם.

“הצפייה של הלקוחות והיצרנים מהמפיץ המקומי לערך מוסף חדש ומשמעותי הוביל אותנו להקמת חברת הבת, STG אדוונסד, שזכתה כבר בשישה פרוייקטים לפיתוח מערכות RF.”

השילוב של יכולות קידום רכיבים גבוהות ומתן פתרונות מלאים מייצר שותפות עמוקה עם הלקוחות ואטרקטיביות ליצרנים. בשנה האחרונה נוספו מעל 20 יצרנים חדשים לקבוצה בתחומי הרדיו, אלקטרומכאניקה והספק. גייסנו כח אדם נוסף ואנו ממשיכים לגייס על מנת לעמוד בגידול הפעילות.

ההתחממות (לא הגלובאלית אלא זו שבתוך המכאניקה) ממשיכה לגדול. אנו נמצאים בשנת שיא בפעילות עם המאווררים של חברת ROTRON שנמצאים כמעט בכל אפליקציה מוטסת – מאוישת ועצמאית. לישומיים אזרחיים אנו מספקים מאווררים מטיוואן של חברת CROWN המוכיחה את עצמה באיכות ובמחיר. אנו מודים ללקוחות תעשייתיים מובילים שנתנו אמון ביצרן חדש זה והטמיעו את הפתרון ביצור המוני.

אחד הדברים המרגשים השנה היא הפעילות שיש לנו עם יצרנים ישראלים. כן, יש כאלה, ואנו גאים לקדם פתרונות של חברת COMPULAB המייצרת פתרונות מחשוב ושל חברת ASINE המפתחת התקני זיכרון/אחסון לשוק הצבאי. בכל הצלחה מסוג זה אנו שמחים פעמיים – ציונות ועבודה עברית הן לא מילים גסות.

אנו מאחלים ללקוחותינו, עובדינו, שותפינו ומשפוחותיהם/ן שנה טובה ומוצלחת ובראש ובראשונה, בריאות!


מני הירש, מנכ”ל סידב

שנת 2018 תיזכר ללא ספק , כשנה שהרכיבים הפסיביים הרימו ראש ודרשו את הכבוד המגיע להם – בעיקר הקבלים הקראמיים והנגדים.

“מי היה מאמין, שאותם רכיבים המיוצרים בכמויות של ביליונים רבים בחודש, ושמחירם נע בין עשרות סנטים / למספר דולרים בודדים / לאלף, יהפכו להיות הכאב ראש העיקרי של מנהלי הרכש.”

המחסור הגדול שהגיע ללא התראה מוקדמת, תפס את כולם ללא הכנה. ואכן, רוב הלקוחות סירבו בשלב ראשון לקבל או להאמין שמצב כזה הוא בכלל אפשרי.

לדברי SAMSUNG ו YAGEO – שני שחקנים משמעותיים בתחום – צבר ההזמנות שלהם הוא פי 9 מסה”כ יכולת היצור שלהם (CAPACITY). זה כמובן מוביל לזמני אספקה שנעים בין 40-60 שבועות. עליות מחירים מטורפים של כמה מאות אחוזים, ולאלוקציות מאד קשות. דבר זה מתבטא בכך שהיצרנים אינם מוכנים למכור כמויות גדולות יותר משמכרו לך ב 2017, אינם מוכנים לקבל לקוחות חדשים, ואפילו אינם מוכנים למכור רכיבים שלא צרכת בעבר. כל דרישה לרכיבים חדשים חייבת להיות מלווה בהסברים – מי הלקוח, מה הפרויקט ולמה אנחנו רוצים לתמוך בו. זה מתיש!!

השאלה המתבקשת היא – מה הביא לכך ?

יצרני הקבלים / ונגדים טוענים שישנם ביקושים אדירים מתעשיית הרכב (AUTOMOTIVE) – כמויות הקבלים / נגדים שבשימוש בתחום זה גדל במאות אחוזים!! וזאת בעיקר עקב הגידול העצום ביצור הרכבים החשמליים. גם תעשיית התקשורת גדלה בצריכה במאות אחוזים – בעיקר הודות

לטלפונים החכמים, תחנות הבסיס (BASE STATIONS ) שעברו מ 4G ל 5G, וגידול משמעותי בתחום ה- IoT ובתחום הבינה המלאכותית.

למעשה האלקטרוניקה נכנסת יותר ויותר לכל מקום ולכל תחום העולה על הדעת, וזאת ככל שהטכנולוגיה מתפתחת ומתקדמת.

כל הדברים שציינתי הם מצד גורמי הביקוש שגורמים למחסור בקבלים / נגדים.

מצד גורמי ההיצע שגורמים למחסור – הם היצרנים, שמסבים קווי יצור מענף האלקטרוניקה המסורתית לענף ה AUTOMOTIVE. שם דרישות האיכות אמנם גבוהות יותר, אך מצד שני מחירי הקבלים גבוהים משמעותית (אין תחרות גבוהה מצד הסינים) ומכאן שהרווח ליצרנים גבוה יותר.

היצרנים גם עוברים ליצר קבלים / נגדים במידות הרבה יותר קטנות, על חשבון המידות הגדולות. הדבר התאפשר עקב התקדמות טכנולוגית. הדבר מאפשר ליצרנים ליצר 4 עד 8 קבלים מאותה כמות של חומר גלם שבעבר ייצרו קבל בודד בינוני / גדול. שוב – גידול משמעותי ברווח.

דבר זה גורם לירידה משמעותית בהיצע הקבלים בגודל בינוני /גדול ומחריף את המחסור בקבלים אלו.

ישנם הרבה לקוחות שמסרבים לקבל הסברים אלו וטוענים שעיקר המחסור נובע ממניפולציות של היצרנים להביא לעליית מחירים מצד אחד, ומצד שני הבהלה של הלקוחות להיתקע ביצור, ולכן מזמינים עכשיו ממספר מקורות כמויות גדולות שיספיקו להם לשנה או אפילו יותר. אני מניח שגם הטענות של היצרנים, וגם אלו של הלקוחות נכונות, ויחד אנחנו מקבלים את התמונה המלאה.

כמה זמן זה ימשך? – הערכה של רוב היצרנים היא שמדובר בלפחות עוד שנתיים ( זה גם הזמן שייקח ליצרנים להקים קווי יצור נוספים). אולם אף אחד לא מוכן להתנבא שלאחר תקופה זו המשבר הזה יסתיים. זה תלוי בהרבה מאד גורמים.

אז מה עושים? אנחנו בסידב מפעילים את חטיבת הגלובאל שלנו, הכוללת את המשרדים שלנו בטיוואן בהונג קונג ובסין, שיפנו למפיצים המורשים, וינסו להשיג לנו מלאים עבור הלקוחות שלנו בארץ, והעיקר שלא יתקעו בייצור. החדשות הטובות הן שבד”כ אנו מצליחים במשימה, אמנם במחירים גבוהים, אבל זה עדיף על יצור שעומד .

גם בכל שאר הרכיבים אנו עדים להתארכות משמעותית בזמני האספקה, ובעליות מחירים מדודות – אבל לא כמו בקבלים / נגדים. אני מאמין שבסופו של דבר נהיה עדים לעליות מחירים יותר משמעותיות וזאת ככל שזמני האספקה יתארכו. גם לטענת רוב יצרני הרכיבים, חומרי הגלם מתייקרים ללא הפוגה, כמו גם שאר עלויות היצור, ובעיקר שכר העבודה בסין.  שנת 2018 אינה שנה קלה לאף חברה, ושנת 2019 – נקווה שלא תהייה קשה יותר.


אריה יוסף, מנכ”ל Elina Engineering

השנה האחרונה הייתה שנה מוצלחת לחברה שלנו עם גידול בהיקפי המכירות של כ 10%.

הגידול נבע בחלקו מפעילות מרוכזת בתחום הצבאי – בטחוני: עם רכיבי ומכלולי החברות ATM / NARDA / MITEQ  זכינו בפרויקטים בתחום רכיבי RF פסיביים ואקטיביים כגון: מגברים, מנחתים וכדומה.

עם חברת Knowles שמאחדת בתוכה את Novacap / DLI / Syfer זכינו בפרוייקטים בתחום RF ו Thin Film לרכיבי פילטרים Filters/ Resonators ואחרים.

העננה שמעיבה עם הפעילות הגדולה בתחום זה נובעת מהסבת תקצובי הרכש הגדולים לחו”ל במסגרת FMS/FMF שיוצר קושי גדול גם ליצרנים וגם למפיצים המקומיים.

בתחום ה IoT המתפתח זכינו בפרויקטים משמעותיים בתחום האבטחה והסלולרי לרכיבי RF-MCU של Silab’s וכן מודולי GNSS ומודולים סלולר, רדיו של חברת Ublox.

“שנת 2018, אם לא יהיו הפתעות גדולות, מסתמנת כשנה של המשך צמיחה וביקושים גבוהים.”

בחלק מהמקרים, הביקושים יוצרים זמני אספקה ארוכים יחסית במיוחד ברכיבים פסיבים ( קבלים ) ורכיבים מיוחדים והדרך הטובה להתגבר היא באמצעות הסכמי / הזמנות מסגרת ארוכות טווח יחסית כולל בניית / הגדלת המלאי המקומי ללקוחות אסטרטגיים.


שמחה פרימר, מנהל PEI-Genesis Israel

חברת פי.אי.איי גנסיס הנה חברה גלובלית המייצגת מספר יצרנים מובלים בענף המחברים. החברה הנה מפיץ מורשה וכמו כן מרכיבה מחברים במפעליה השונים. החברה מחזיקה מלאים נרחבים של חומרי גלם למחברים ומרכיבה ושולחת ללקוח תוך זמן קצר מאוד. כמו כן החברה מציאה פתרונות הנדסיים לשוק המחברים. בשנה האחרונה ראינו עליה בהיקף המכירות, בהשוואה לשנה הקודמת.

השנה החולפת התאפיינה בבעיות אספקה במספר תחומים. חברתנו מחזיקה מלאים גדולים מאוד של חומרי גלם של מחברים ולכן ניתן לספק באופן מהיר. לפרטים שאנו לא מרכיבים אנו מוצאים פתרונות לניהול מלאי.

“כרגע נראה שבעיות האספקה לא נפתרות, החזקת מלאים גדולים והסכמי ארוכי טווח להחזקות מלאי פותרות בעיות אלו.”

חברתנו מתמחה בתחום הצבאי והבטחוני. בשנה זו חווינו עליה בתחום זה . כמו כן אנו רואים שיפר ניכר בתחום המדיקל והתעשיתי.


ארז שהרבני, סמנכ”ל מכירות, קבוצת מגוון

קבוצת מגוון גאה לייצג את מותגי הייצור והתעשייה המובילים בעולם בתחומי החשמל והאלקטרוניקה ובאיכות בלתי מתפשרת.

הקבוצה מונה תחתיה את 5 חברות הבת המובילות בישראל בתחומן: מגוון, תדר, אסטרגל, וייסבורד ורונן וולף.

החברות מתמחות בשיווק והטמעה של רכיבים אלקטרוניים בטכנולוגיות מתקדמות, מערכות בקרה, מיתוג חשמלי ותשתיות המתוכננים במיומנות כפתרונות חשמל ואלקטרוניקה המותאמים אישית לצרכי הלקוחות.

קבוצת מגוון ידועה בניסיון העשיר שהיא מעניקה ללקוחותיה, לצד שירות אישי ומתן פתרונות הנדסיים.

בנוסף, החברה מעניקה ללקוחותיה מגוון פתרונות לוגיסטיים מתקדמים.

כיום, קבוצת מגוון משרתת מגוון רחב של חברות מובילות במשק הישראלי בתחומי בטחון, תעשייה, רפואה ועוד.

בשנת 2018 נצפו מספר שינויים בשוק הרכיבים הנוגעים לפעילות קבוצת MIGVAN:

בהמשך לתוכניות הגידול של הקבוצה, בתחילת השנה רכשה קבוצת מגוון את חברת וויסבורד ורונן וולף בתחום החשמל. האסטרטגיה היא להיכנס לתחומים חדשים וליצור סינרגיה עם אסטרגל חשמל שנרכשה לפני שנה.

אסטרטגיה זו מהווה הצלחה גדולה אל מול הלקוחות שעובדים על צמצום היצרנים כעיקרון של הגדלת נפח וציפייה להורדת מחירים בהסכמים שנתיים. המגוון הרחב של המוצרים בקבוצה תורם להצלחה מול הלקוחות, כמובן, תוך כדי שמירה על רמת איכות גבוהה ואספקה בזמן.

אצל יצרנים כמו HIROSE ו- ITT  רואים אלוקציות במספר סדרות מבוקשות – מגוון פותרת את הבעיה ע”י רכישת מלאי גדול של הסדרות הללו.

 חלק מלקוחותינו מוכרים יותר אך רוצים להחזיק פחות מלאי אצלם על המדף. נוסיף לזה את העניין של גמישות תפעולית: לקוחות מעדיפים שאנו נחזיק עבורם את המלאי ונספק עפ”י דרישה, מה שמגדיל את כמויות המלאי ואת  הוצאות המימון.

 שוק התקשורת מצוי במגמת ירידה. עקב התחרות ישנה שחיקה של המחירים כך שהשוק הופך לפחות אטרקטיבי למכירה במוצרים הסטנדרטיים, עם זאת שוק התקשורת עדיין מחפש מחברים מסוג High Speed דבר היכול לייצר הזדמנויות אטרקטיביות גם כאשר מדובר בכמויות סבירות ומעלה. לקבוצה, מגוון פתרונות להעברת מידע ונתונים בקצבים מהירים של חברת SAMTEC ,HIROSE ו-YAMAICHI.

השוק הרפואי בארץ נמצא בצמיחה מתמדת. רבות מחברות הסטארט אפ  בוחרות להשאיר את הייצור בארץ. כמפיצה, קבוצת מגוון ממשיכה לקטלג בתחום רכיבים ולתמוך בדרישות הלקוח. חסם הכניסה מאופיין בקשיים עקב דרישות ותקנים מחמירים (הדבר דורש אורך רוח) אך יחד עם זאת לאחר שהמוצר שלך מקוטלג, הפרויקט נמשך לאורך 3-5 שנים בממוצע.

 בתחום הצבאי אנו שמחים לראות המשך שחרור של תקציבים, כולל הזמנות בכספי סיוע בעקבות התמיכה האמריקאית FMF. היצרנים בחברת תדר תומכים בדרישות לפי הכללים המחמירים של הממשל האמריקאי בתחום מוצרי האלקטרומכניקה.

בחברת תדר חתמנו על חוזים גדולים לפרויקטים אסטרטגיים ברפא”ל ואלביט – פרויקטים ארוכי טווח שעוזרים להגדלת צבר ההזמנות בקבוצה.

 אופי פרויקטים – הלקוחות ממשיכים לדרוש פתרונות Turn-Key בעבודה עם יצרן אחד למוצר מוגמר כולל בדיקות ואחריות.

קבוצת MIGVAN תומכת בדרישות מסוג זה באמצעות יכולות הפיתוח וההנדסה של RF Immunity. כמו כן, על בסיס אותה מגמה, ישנה צמיחה של חברות פיתוח בקבלנות משנה עבור גופים גדולים.

“סך מכירות הרכיבים בקבוצה נמצא בעלייה מתחילת השנה. לאור מיזוג החברות והתחזקות יכולות הקבוצה אנו צופים המשך עלייה גם בחציון השני. “


ארז מוסצ’י , מנכ”ל Advanced MP Technology Israel

כאחד מהברוקרים הגדולים בעולם מעל ארבעים שנה, Advanced MP Technology מבססת את שירותיה בעיקר בתחום החוסרים, אובסוליט, LTB, ניהול שרשרת אספקה, VMI וניהול מלאי.

בתחום פעילות כשלנו, שנת 2018 מאופיינת בעיקר ברמת ביקושים גבוהה, בעיקר רכיבים פאסיבים כגון רכיבי MLCC, נגדים, דיודות.

זמני האספקה אצל היצרנים התארכו משמעותית, יצרנים דוחים הזמנות חדשות ל-2019, לקוחות אף מדווחים על עצירת קבלת הזמנות חדשות ע”י המפיצים הרשמיים וכתוצאה מכך לקוחות פונים לפתרון מיידי מספק גלובלי ואמין כ- Advanced MP Technology.

האלוקציה הקשה גרמה לעליית מחירים משמעותית, כתמיד כאשר הביקוש גבוה משמעותית מההיצע, המחירים מרקיעים שחקים, אם נמצא הרכיב במלאי, יהיה מחירו פי שלושה או ארבעה ממחירון נציג. יש לציין כי מסתמנת עליית מחירים גם אצל הנציגים הרשמיים!

“אנו צופים שהאלוקציה תמשך לפחות עד סוף 2019, כאשר יש הצופים את האלוקציה נמשכת גם ב-5 השנים הקרובות.”

הסיבות לאלוקציה: שינויי Supply chain, התיישנות רכיבים, מיזוגים ורכישות, ייצור רכיבים נמוך משמעותית מהדרישה של השוק.

עקב עלייה משמעותית בשוק התעשייתי, IOT, Automotive, סלולר, המוצרים החדשים דורשים הרבה יותר רכיבי MLCC והיצרניים פשוט מתקשים לעמוד בביקושים הגדולים. כוח הייצור נמוך משמעותית מהביקוש ולכן הפאסמיסטיים לא רואים שינוי גם לא ב-5 שנים הקרובות. היצרנים עובדים בשיטת האלוקציה, כאשר הם מקצים רכיבים בעיקר לשחקנים הגדולים בשוק והקטנים יותר נפגעים קשות.

כמובן שמלחמת הסחר בין המעצמות ארה”ב, סין, אירופה לא תורמת לרגיעת השוק ואי הוודאות גודלת.

אם בוחנים את ההיצע, לאחר שנים של פיתוח, ייצור של אותם רכיבי MLCC הפך למעין מונופול שבו מספר מועט של מפעלי ייצור גדולים שולטים בשוק! במקום להרחיב את נתח השוק עם קווי מוצרים רחבים, היצרנים מעדיפים ייצור רכיבים בעלי שולי רווח גבוהים יותר ופיתוח בר קיימא.

שוק ההפצה מחולק בין מפיצים רשמיים לבין מפיציים עצמאיים כ- Advanced MP Technology.

בעת מחסור, תמיכת המפיצים הרשמיים בלקוחות מוגבלת. גופים גדולים כ- Advanced MP Technology מסוגלים לתמוך בלקוחות בכל זמן. הגמישות גדולה יותר, היקף הספקים גדול יותר, שירותי לוגיסטיקה, ניהול מלאי בכל העולם (ולא רק מקומי!) גישה לספקים משוק פתוח מהשורה הראשונה כולל לקוחות וקבלנים בכל העולם. כל זה מקנה ל- Advanced MP Technology את היכולת להתמודד עם שינויי שוק קיצוניים ולתת מענה ללקוחות גם בזמנים קשים של אלוקציה, כמובן עם הקפדה על רמת איכות גבוההAdvanced MP Technology מקפידה לרכוש את רכיבי ה- MLCCאך ורק ממקורות רשמיים עם עקביות מלאה לרכיב! כל רכיב עובר בדיקה קפדנית עם המכשור המתקדם ביותר במעבדות החברה!


עופר דימנט, מנכ”ל Samtec ישראל

חברת סמטק מייצרת רכיבים אלקטרומכנייים, מחברים וכבלים

“בשנה האחרונה ראינו מעבר לרכיבים מתוחכמים, רכיבים מהירים יותר ותדרים גבוהים יותר”

אצל לקוחות רבים אשר מפתחים מוצרים מתקדמים ומערכות הדור הבא. לדוגמא, במוצרי High Speed, המכירות בישראל הן כ 60% מכלל המוצרים אותם אנו מוכרים. אין שום מדינה בעולם שמתקרבת למספרים האלה מבחינת אחוזי המכירות למוצרי הדור הבא של סמטק”.

אנו עדים להמשך מיזוגים ורכישות, התפתחות תעשיית האוטומוטיב בישראל והתחזקות הסגמנט הצבאי בארץ וביחס למקבילים שלנו באירופה ובעולם.

מבחינת אספקות לא היו לנו בעיות מיוחדות ועדיין אנו עומדים על זמני אספקה מהירים במיוחד ומהמהירים בשוק, החל מיום אחד ועד שבועות ספורים, 3-4 ימי עבודה לדלת הלקוח לדוגמאות שמגיעות מחו”ל.

בנוסף לעלייה משמעותית ברכש רכיבי High Speed קיימת גם מגמה של הגדלת כמויות אצל הלקוחות המובילים.

עקב אספקה מאד מהירה, ייצור הרכיבים Just In Time ועל פי דרישות הלקוחות בדרך כלל לא מחזיקים מלאים של רכיבי סמטק, למעט אולי מפיצים ספציפים כאלו או אחרים שהתחייבו להחזיק מלאים על פי דרישת לקוח ולזמן מוגבל.

הסקטור המוביל אצלנו הוא עדיין הטלקום/דטקום עם מספר לקוחות מובילים אשר ממשיכים להצטייד בכמויות גדולות,

הסקטור הצבאי מתחזק מאד ונשאר יציב מאד, הסקטור הרפואי מתחזק עם מספר לקוחות ופרוייקטים חדשים וגדולים,

תחום הסמיקונדקטור גדל גם הוא מהשנה הקודמת ויש עלייה מתונה והדרגתית בתחום זה,

הסקטור התעשייתי מתחזק אף הוא עם לקוחות נאמנים ופרוייקטים חדשים עם כמויות גדולות.

אנו צופים גידול בתחום האוטומוטיב – ישנם לקוחות שכבר רוכשים ואחרים אשר נמצאים בפיתוח, התחום נמצא רק “בחיתוליו” ואנו צופים גידול משמעותי.

תחום התקשורת כפי שצויין ממשיך להוביל אצלנו אולם אנו ערים לתנודות השוק בתחום זה וממשיכים לשמר לקוחות קיימים ולפתח חדשים.

גם התחום הצבאי שחזק ומוביל דורש רכיבים איכותיים מאד ומהירים כפי שלא נדרשו בעבר, בכל הפרויקטים בצורה רוחבית.

אנו משקיעים הרבה באיתור ופיתוח לקוחות חדשים, סטארטאפים אשר דורשים רכיבים מאד איכותיים עם זמני אספקה קצרים במיוחד כולל דוגמאות מהירות לפיתוח

וכאן מגיע היתרון המוביל של חברת סמטק באספקה מהירה מאד של הרכיבים עד לדלת הלקוח.

מבחינת היקף המכירות, שנת 2017 הייתה שנה טובה שהסתיימה בגידול חד ספרתי. שנת 2018 התחילה בצורה טובה מאד והמחצית הראשונה שלה הסתיימה בגידול דו ספרתי משמעותי, מסתמנת כשנה טובה מאד ואנו צופים המשך יציב וחיובי!


טלי פאר, מנהלת תקשורת שיווקית,

ANALOG DEVICES ישראל

רכישת חברת LINEAR ע”י חברת ANALOG DEVICES מיקמה את החברה בחזית הטכנולוגיה והגדילה את פעילות החברה בארץ ובעולם.

השוק הצבאי מהווה ענייו רב לאנלוג בשל עוצמתו, יציבותו, והצמיחה המתמשכת. שלושת החברות הגדולות – התעשייה האווירית, אלביט ורפאל – חתמו על עסקאות נשק גדולות עם הודו, ארה”ב ומדינות אירופאיות שונות – עסקאות שצפויות לספק גידול משמעותי בהכנסותיהן בשנים הקרובות. ההשקעות המתמשכות של אנלוג המאפשרת טכנולוגיה לתעופה האווירית והחלל תרמו רבות לגידול הפעילות שלנו באזור.

עבור השוק הרפואי, ADI היינה ספקית מובילה עבור ניטור החולה, הדמיה רפואית ומדעי החיים. כפי שתעשיית הבריאות נעה לעבר טכנולוגיות לבישה, כדי לספק ניטור 24/7, אנלוג פועלת לפיתוח חיישנים ופתרונות למעקב אחר פרמטרים ביו-רפואיים בביצועים גבוהים מאד ודרכים יעילות עבור יישומים קליניים, כמו גם התקנים למניעת בריאות & רווחה. לגבי הדמיה רפואית, ADI מתמקדת באנלוג Front-End ייעודיים עבור מגוון רחב של שיטות הדמיה רפואית. מדעי החיים הרפואיים וניהול המחלות הוא תחום ההתמקדות השלישי, בראש ובראשונה על נקודת הטיפול (Point of Care) וניהול מחלות. ל- ADI יש את הטכנולוגיות הנדרשות, יכולות ומחזורי חיי מוצר חיים ארוכים לתמוך במגמות אלה בתעשייה הרפואית.

שוק התקשורת צומח השנה בגלל הדרישה של ספקי התקשורת להתחיל לרכוש מוצרים עבור5G . למכשירים אנלוגיים יש מגוון רחב של פתרונות מתקדמים בשוק. השנה, משדרים משולבים מתקדמים וממירים במהירות גבוהה שוחררו עבור תדרים נמוכים מ 6GHz. בנוסף השנה, חברת Analog Devices הציגה פתרונות לתדר 6GHz.

שוק התעשייתי הוא שוק חזק מאוד באנלוג העולמית – פחות בתעשייה הכבדה בישראל אבל הוא קיים. השוק התעשייתי חשוב לנו ואנחנו מנסים להבין איך למצות את השוק הישראלי יחד עם עבודה רבה שלנו ושל המפיצים שלנו Arrow & Nisko. זה שוק איטי אבל יציב וחשוב מאוד גם לנו בישראל וגם לאנלוג העולמית. זהו שוק של חדשנות עם עלייה מתונה. התחום מתאפיין ב-High Mix /Low Volume.

שנת 2018 מסתכמת כשנה של חדשנות מבחינה טכנולוגית עם מגוון פתרונות חדשנים”

ובנוסף רכישת חברת Linear Technologies שמה את אנלוג בחזית הטכנולוגיה והביאה אתה צמיחה וחדשנות בתחומים שונים.


ברי גליק,  מנהל מכירות אזורי  NXP Israel

כפי שניתן להבחין, קיימת מגמה מתמשכת משנים עברו בכל הקשור ל- IoT, כחלק ממנו ניתן לזהות פיתוחים משמעותיים בתחום ה- Industrial וה- Automotive

“לעומת מה שראינו בשנתיים האחרונות, בהן ניתן היה לראות מוצרים המתוארים במצגות יפות, היום כבר ישנם מוצרים אמיתיים המבוססים על טכנולוגיות זמינות”

(הן חומרתית והן תוכנתית) שמשלבים בתוכם המון מאמצים להתאימם לרגולציות ותקנים שעדיין מתפתחים ולכן ההשקעות בתחומים אלו מאוד גבוהות כדי לאפשר אורך נשימה בחברות סטרטאפ ובחברות ממוסדות לשנים הבאות.

NXP ממשיכה להשקיע הון תועפות בפרוססורים ותוכנות שיאפשרו פיתוחים עכשויים ועתידיים בהתחשב בצרכים של השוק ואותם רגולציות ותקנים שציינתי.

ה-ecosystem מתפתח בקצב מוגבר בכדי לתמוך בכל שרשרת נותני השירותים החל מהענן, דרך Gateways וכלה ביחידות הקצה. מכירותיה של NXP גדלות בפרוססורים 64 ביט ובמיקרוקונטרולרים לצורך עיבודים מהירים הנותנים מענה לכמות ה- data הגדלה גם כן. מערכות החישה, החיבוריות האלחוטית ויכולות עיבוד מגוונות הם ‘הלחם והחמאה’ של NXP וישנן השקעות משמעותיות גם כאן.

בישראל נמשכת המגמה של השקעות בסכומי עתק בפיתוחים בתחום הרכב האוטונומי ה-IIoT, ה- Security, וכן במיזוגים ורכישות. הגידול במכירות בישראל, גם השנה, ממשיך להיות משמעותי לעומת הסקרים העולמיים.


דניאל יעקובי, מנכ”ל ובעלים ,MCDI LTD

חברת MCDI הינה מפיצה ונציגתה הבלעדית של חברת Mini-Circuits בישראל.

חברת Mini-Circuits, מובילה עולמית בתכנון, ייצור והפצה של מוצרי IF ,RF ומיקרוגל, נוסדה בניו יורק ב-1969 ,מפתחת ומייצרת באמצעות מפעליה הפרושים ברחבי העולם 27 משפחות מוצר שונות הכוללות כ 10,000 מוצרי מדף וכמות דומה של מוצרים המותאמים אישית על פי דרישת לקוח. Mini-Circuits מציעה את המגוון הגדול בעולם של רכיבי RF ותת-מכלולים ליישומים תעשייתיים, צבאיים ורפואיים, ועוד.

Mini-Circuits עוסקת בתכנון מוצרים לתקשורת, בין מכונה למכונה, אדם למכונה או אדם לאדם בתחומים כגון חלל, רפואה, צבא, סלולר ופס רחב. באופן כללי כל נושא הכרוך בתקשורת מסוגים אלה ואחרים הוא בתחום עיסוקה של החברה בישראל ובעולם.

השינויים המרכזיים אותם ראינו בשנה החולפת הם:

הערכות של השוק לקראת הדור החמישי ( 5G), דרישה הולכת וגדלה לרכיבים בתחומי תדר לטובת הדור החמישי הכולל גם את שוק ה WiFi ו אוטומטיב.

רכיבים מוכללים נכנסים יותר ויותר כולל שילוב של מספר פונקציות ברכיב אחד

 עקב המיזוגים והרכישות וסיבות נוספות ישנה עליה של EOL של חומרי הגלם ובהתאמה של המוצרים.

“חשוב לציין שלמרות הקשיים בתחום, מדיניות החברה הייתה והינה לתמוך במתן פתרונות ללקוחותיה כגון תכנון מחדש של מוצרים. רק לשם המחשה המוצר הראשון של החברה שיוצר עת הקמת החברה לפני חמישים שנה עדין ניתן לרכישה! “

ישנה מגמה של גידול ביקושים של הסקטור הצבאי בכל העולם (לצד גידול משמעותי בהרחבת התקציבים הצבאיים בארה”ב, אירופה ואסיה), כמו כן ישנו גידול בתחום המוצרים לסקטור התקשורת.

מבחינת מגמות בשוק, ישנה מגמה של זמני אספקה ארוכים יותר מצד יצרני ח”ג שנובעים בין השאר מדרישות של שווקים חדשים (אוטומוטיב, IoT וכד). החברה מחזיקה רמות מלאי גבוהות על מנת לאפשר זמינות גבוהה ללקוחותיה.

עם הפנים להמשך השנה, החברה השקיעה ומשקיעה בפיתוח מוצרי הבדיקה השונים שנובעים גם מהמעבר לדור החמישי , תחום שהתפתח ומתפתח באופן משמעותי בשנים האחרונות.


אבידן פרי, מנהל מכירות אזורי, MICROCHIP

מיקרוצי’פ הינה יצרנית רכיבים המובילה בעולם לתחום מיקרו-בקרים ל-8/16/32 ביט. כמו כן החברה מציעה מגוון עצום של רכיבים אנלוגים, רכיבי תקשורת קווית דוגמת USB,CAN,MOST,LAN רכיבי תקשורת אלחוטית דוגמת WiFi,BLE,LORA.

לאחרונה רכשה חברת מיקרוצי’פ את חברת מיקרוסמי שלה מגוון נרחב של רכיבי תקשורת אופטית, רכיבים לתחום הצבאי ועוד.

הגדלנו את הצוות המקומי אשר ערוך למתן תמיכה טכנית ושיווקית לכלל מוצרי החברה.

היקף מכירות בשנה האחרונה , ביחס לשנה הקודמת הוא במגמת עלייה . קיימת תופעה עולמית של זמני אספקה ארוכים, מיקרוצ’יפ נמצאת בהיערכות מספקת של הלקוחות הגדולים כמענה לזמני האספקה הארוכים, לפחות בתחום הרכיבים האקטיבים. . במיקרוצי’פ הצלחנו להוריד את זמני האספקה במרבית הרכיבים למתחת 20 שבועות וחלקם אף פחות מ-16 שבועות.

תחומים עיקיים בהם עסקנו בשנה זו – התפתחות של התחומים כדוגמת תקשורת סלולרית דור חמש 5G, תקשורת ארוכת טווח, LORA ותחום ה- AR/VR.

“מיקרוצי’פ חוותה גידול משמעותי לשנת 2017 ובסך הכל סיפקה למרבית הלקוחות רכיבים בזמן תוך מניעה של עצירת ייצור.”

כמו כן ראוי לציין את העובדה שאנו ממשיכים לספק ללקוחותינו רכיבים שהוצגו לפני שנים רבות ונמנעים מלהפסיק ייצור רכיבים ובכך אנו עוזרים ללקוחותינו להמשיך ולייצר את מוצריהם לאורך זמן מבלי לדאוג לעיכוב או חמור מכך קנסות מלקוחותיהם בגלל אי יכולת לספק בזמן.


משה זכריה, מנהל רכש Flextronics Israel

השינוי הגדול ביותר ביחס לשנה שעברה היה בעיקר במשפחת הרכיבים הפסיבים , נגדים וקבלים.

אצל כל היצרנים היו זמני האספקה ארוכים ( סביב 30-50 שבועות). אלוקציות ועליות מחירים של מאות אחוזים. בשנה הקודמת עיקר האלוקציות היו בזכרונות . בפעם הראשונה מזה שנים רבות שאנחנו נתקלים באלוקציות ברכיבים פסיבים .

המגמה הכללית בשוק הייתה לשים יד על כל מלאי זמין גם במחיר גבוה יותר .

“לדעתי לאור הפאניקה רוב המפיצים (גדולים וקטנים) שמו הזמנות גדולות מאוד (כפולות ומשולשות) מול היצרנים.”

המטרה שלהם הייתה לנסות לבנות מלאים. משיחה שהייתה לי עם כמה יצרנים נאמר לי שלפחות 30% מצבר ההזמנות שלהם מגיע ממפיצים. החשש הגדול שהמצב הזה ימשך לתוך 2019. גם אנחנו פעלנו בצורה דומה. הגדלנו את ההזמנות בצורה משמעותית. לצערי לא קיבלנו את כל מה שהזמנו ועל מנת לתמוך ביצור היינו צריכים לחפש מלאים ברחבי העולם אצל כל המפיצים הגדולים ולשלם מחירים גבוהים יותר.

הפרויקטים בהם ניכר הגידול העיקרי השנה היו בתחום הרפואי, הצבאי והתעשייתי.

מבחינת מגמות בסוגי רכיבים, בלטו השנה מגמה הרכיבים הפסיבים בעיקר בלטה המגמה בקבלים קרמים MLCC – להקטין את גודל הקבל . שני יצרנים גדולים שמהווים 80% מהשוק הודיעו על EOL בשנת 2020 על חלק מהקבלים גדולים ומבקשים מהלקוחות בכל תכנון חדש להשתמש בגודל הקטן יותר 0201.  כבר בתחילת 2019 הם יקטינו בהדרגה את היצור של גדלים גדולים ויגבירו את היצור של הגדלים הקטנים.  אני צופה בעיות אספקה למי שלא יתארגן בזמן.

שוק הרכיבים בישראל מושפע מאוד מהשוק הגלובלי . ככל שהביקוש בעולם גובר בעיקר בתחום הרכב / טלפונים / ענן/ שרתים נמשיך לראות מחסור ברכיבים. זמני אספקה ארוכים ועליות המחיר. שוק הרכיבים בעולם עלה ביחס לשנה קודמת בכ 25% בעיקר בגלל עליות המחיר והביקוש לרכיבים שגם השנה ממשיך לגדול בצורה משמעותית בתחום הרכב והטלפונים חכמים .שוק הרכיבים בארץ עלה ביחס לשנה קודמת בכ 10% . אני מעריך את השוק בכ- 900$M


משה כהן, מנהל רכש,  Sanmina Israel Medical Systems Ltd

סנמינה הינה חברה גלובלית מובילה בתחום קבלני משנה אשר מונה כ 50000 עובדים ברחבי העולם , כ 600 מהם עובדים בישראל במעלות. זמני אספקה מתארכים בצורה גורפת בתחום האלקטרוניקה והאלקטרו מכניקה . מגמות בולטות בשנה האחרונה – יש מגמה של עליות מחירים, ולכן אנו נדרשים להגדיל מלאי בכדי לא לפגוע באספקות השוטפות ללקוחות החברה. השנה החולפת הייתה מאתגרת מאוד מבחינת רכש והתמודדות מול אלוקציות, התארכות זמני אספקה ושינוי במחירים. הסקטורים העיקריים בייצור אצלנו הם הסקטור הרפואי ותעשיות הדפוס. מבחינת היקף המכירות, היקף המכירות נשאר זהה לשנה הקודמת.


תגובות סגורות