אלקטריאון הישראלית חתמה על הסכם עם מנהל התחבורה השבדי לבניית כביש חשמלי הראשון מסוגו בעולם בהיקף של 44.8 מיליון שח

אלקטריאון הישראלית, שדיווחה החודש על זכייה במכרז להדגמת כביש חשמלי בשבדיה, מודיעה על חתימת חוזה מול מנהל התחבורה השבדי להדגמת טכנולוגיית כביש חשמלי חכם באי גוטלנד. בנוסף, מודיעה החברה על מינויו של ד”ר הוקן סנדלין, מבכירי החוקרים בעולם בתחום הכבישים החשלמליים, כמנהל הפעילות של חברת הבת של אלקטריאון, Electreon AB  בשבדיה. הכביש, המבוסס על טכנולוגיית הטעינה האלחוטית הדינמית שפיתחה החברה, יהיה הראשון בעולם הטוען משאית ‏ואוטובוס חשמליים תוך כדי נסיעה. לצורך ביצוע הפרויקט, ‏

החברה תבנה כביש החשמלי באורך של  1.6 ק”מ כחלק ממסלול כולל של 4.1 ק”מ בין שדה התעופה לעיר Visby על האי גוטלנד בשבדיה. האוטובוס החשמלי ישמש כשאטל ציבורי והמשאית החשמלית תיבחן על-ידי נהג מקצועי על מנת לוודא את מוכנות המערכת לפרויקט בהיקף גדול על כבישים מהירים. ממשלת שבדיה תממן כ- 35 מיליון שקל מעלות הפרויקט והשאר ימומן בשווה כסף ע”י חברי הקונסורציום.

הפרויקט הינו צעד אסטרטגי חשוב בדרך ליישום מפת הדרכים של ממשלת שבדיה בתחום הכביש החשמלי. תכנית זאת כוללת יישום עתידי של כ 2,000 ק”מ של כביש חשמלי בכבישים מהירים עבור טעינה דינאמית של משאיות חשמליות, פרויקט בהיקף משוער של כ 3 מיליארד דולר. השוק הגלובלי העצום של המשאיות הכבדות הבין עירוניות גדל במהירות ואין כיום פתרון מעשי לדרישה לצמצום של פליטות גזי החממה ממשאיות אלו. שוק זה מהווה שוק יעד ראשוני משמעותי של אלקטריאון בנוסף לשוק התחבורה הציבורית העירונית.

תקציב הפרויקט ישמש, בין היתר, לייצור התשתית ופריסתה לאורך מקטע כביש באורך 1.6 ק”מ, אינטגרציה של המקלט על גבי אוטובוס ומשאית כבדה, רישוי ותקינה, בדיקות מערכת, הפעלת שאטל בין שדה התעופה לעיר למשך שנה וחצי, בדיקת ביצועי משאית כולל טריילר בתנאים משתנים, ניתוח והפקת דו”חות ביחס לאספקטים טכניים, כלכליים ועסקיים, הערכות לייצור המוני ועריכת כנסים

ד”ר הוקן סנדלין, שנבחר לנהל את פעילות החברה בשבדיה ובמדינות סקנדינביה הוא מבכירי החוקרים בעולם בתחום הכבישים החשמליים. ד’ר סנדלין היה עד לאחרונה חוקר בכיר בRISE, המכון הלאומי למחקר של שבדיה. לפני כן היה אחראי על פרויקט הכבישים החשמליים בחברת סקניה, סנדלין לקח חלק במספר פרויקטים חדשניים בתחום והיה שותף לבניית כנס הכבישים החשמליים הבינלאומי שהינו שיתוף פעולה בין ממשלת שבדיה וגרמניה.

אורן עזר, מנכ”ל חברת אלקטריאון: “האמון לו אנו זוכים היום מממשלת שבדיה, מהווה את אחד ההישגים הגדולים ביותר של החברה עד-כה. יחד עם הקונסורציום,  נזכה לראשונה להדגים פתרון אנרגטי, ידידותי לסביבה לחשמול ציי משאיות ותחבורה ציבורית, ובכך להפחית את הצורך בסוללות ענק. הבחירה של ממשלת שבדיה באלקטריאון ליישום טכנולוגי של פתרון כביש חשמלי מבין מתחרים רבים וטובים מכל רחבי העולם, מעידה על הכרה בטכנולוגיה ובפוטנציאל המהפכני של הכביש החשמלי כשלב הבא באבולוציה של התחבורה העולמית”.

תגובות סגורות