עיר העתיד: כוח הטכנולוגיה והדאטה

מדהים לחשוב כי לפני שבעים שנה, 751 מיליון אנשים בלבד התגוררו באזורים אורבניים לעומת 4.3 מיליארד היום. האו”ם חוזה שתהליך העיור ימשיך להתפתח בצורה אקספוננציאלית כאשר 68 אחוזים מאתנו מקווים לחיות בנוף אורבני עד שנת 2050. כלומר, מדובר ב- 2.5 מיליארד אנשים נוספים לשכן.

אם ניקח בחשבון ששלושה אחוזים בלבד משטח העולם מנוצל לטובת פיתוח אורבני, אפשר לתהות איך העולם יתמודד עם כמויות האנשים הנוהרים אל הערים. בהתאם, איך ניתן למנוע השלכות שליליות ולהבטיח שיפור באיכות חיינו. התשובה היא כי טכנולוגיה תשחק תפקיד עיקרי בשינוי  ערינו, ותאפשר לנו למקסם הקצאת משאבים על מנת לספק סביבה ברת קיימה ובטוחה יותר עבור התושבים. דמיינו תחבורה לא כאוטית כפי שאנו חווים אותה היום בכבישי הארץ, אלא כזו שמניידת אותנו בצורה נוחה. התשתית המגושמת והמנותקת תוחלף בתשתית חכמה ומחוברת, אשר תעשה שימוש בטכנולוגיות כמו 5G, ניתוח נתונים, ענן ומחשוב מתקדם, התקני IoT, ורכבים אוטונומיים.

העיר החכמה העתידית צפויה להביא שינוי במספר תחומי מפתח: אזורים אסטרטגיים יחוברו למערכות טכנולוגיות במטרה לשפר את הבטיחות; חידושים חכמים יוטמעו לטובת הסביבה ושירותים אינטואיטיביים יסופקו במהלך ביקור ונסיעה בעיר. חיזוק הביטחון והמלחמה בפשע מקבלים קדימות גוברת עבור ערים ברחבי העולם ואחת הדרכים לפתרון הבעיה, מבוססת על הטמעת מערכות ניטור אבטחה מבוססות טכנולוגיית למידת מכונה ובינה מלאכותית.  בהינתן הכמות העצומה של נתוני וידאו הנאספים על ידי טכנולוגיות אבטחה ומצלמות וידאו בעלות רזולוציה גבוהה, מצלמות נישאות על הגוף ועל רכב, מטוסים זעירים וקוראי לוחיות זיהוי, יש לצפות במהלך השנים הבאות ל- 3.3 טריליון שעות וידאו מוקלטות. חיבור כל הדאטה הזו צפוי להפוך לחיוני להגנה על תושבים, מפני הונאה ואירועי טרור.

ערים חכמות יהיו יותר ערוכות בפני לחצים סביבתיים גוברים, בזכות צמצום זיהום אוויר ומים וכן התייעלות אנרגטית של כל העיר – החל מבניינים אקולוגיים, תאורה עירונית חכמה, השקעה במערכות טיפול באשפה, במשק כספים סגור, ואפילו הצבת מערכות ניטור בפחים ציבוריים. החיים האורבניים ישתפרו בזכות שימוש בנתונים לניהול התייעלות ושימוש באנרגיה נמוכה. בתחום החיים הביתיים של עיר חכמה, תובנות מנתונים יכולות לשמש לשיפור בריאות הציבור בזכות רופאים וירטואליים והתרעות על אירועי מצוקה בריאותית, כמו גם שירותי חירום יעילים יותר אשר ייהנו מתנועה משופרת בזכות מידע על התנועה בכבישים בזמן אמת. בנוסף, ניתן לצפות גידול בהכנסות מתיירות בזכות חיבוריות של העיר וגישה למידע בנוגע לאירועי תרבות בכל מקום ובכל זמן.

אבי צברי, יועץ טכנולוגי בכיר,
Dell-EMC ישראל

בניית עיר חכמה אינה משימה קלה. היא דורשת ראייה ארוכת טווח, ומחשוב שירותים ציבוריים אליהם ניתן יהיה לגשת בצורה מקוונת. עיר חכמה יוצרת אינטראקציות חדשות בין ספקי שירותים ציבוריים ותושבים על מנת למצוא פתרונות חדשים לשיפור תנאי מחייה. גישה “אחת לכולם” לא תעבוד מפני שלכל עיר דרישות ייחודיות משלה המבוססות על ההיסטוריה שלה, הטופולוגיה, המערכת הפוליטית והמגוון התרבותי. מה שכן עובד עבור כולם, היא גישה של מלמטה-למעלה ולא מלמעלה-למטה, מאחר וחלק גדול של התהליך הוא הדרגתי. הסיכוי להצלחה גדול בהרבה אם נתחיל בבניין יחיד או רחוב ואם נשכיל לעשות בחירה בטכנולוגיה דיגיטלית מתאימה לשדרוגי תשתיות, אשר מספקת בסיס להתרחבות נוספת עתידית.

בלב התכנון כולו, נמצאת הדאטה. כל יום אנו מייצרים 2.5 קווינטיליון בייטים של דאטה וזה רק ילך ויתגבר עם התקדמות טכנולוגיות ה- IoT. הנפח העצום של הנתונים אשר נוצר מתקשורת, מערכות אינטרנט של הדברים (IoT), מערכות ניטור וקולטים, מתקני וידיאו ומדיה חברתית, מכתיב את הצורך בפלטפורמות בעלות יכולת אחסון מאסיבית. כך גם לגבי הדרישה לכלים בעלי יכולת איסוף וניתוח תבניות ותזרימי דאטה בזמן אמת, על מנת לחלץ תובנות בעלות ערך מתוך המידע הנקלט. אם נרצה ליצור ערים חכמות אשר נהנות מרשתות תקשורת מחוברות ומגוון רחב של יישומים ונתונים, אנו חייבים להבין איך הטכנולוגיות והפתרונות פועלים יחד.

פלטפורמות פתוחות, לדוגמא, הופכות היום לחיוניות ביותר. רק אם נתקדם מעבר לארכיטקטורת אחסון מסורתית, ונתרחק ממחשב מרכזי (mainframe), כך העסקים יוכלו להתרחב ולשאת צמיחה עתידית.

אגמי דאטה (Data Lakes) תורמים להעלמות של ממגורות אחסון (storage silos), בכן שהם מאחדים את הנתונים בתוך מאגר חלוקה יחיד, אשר הגישה אליו היא דרך מספר רב של יישומים מסורתיים ומבוססי ענן. אגמי דאטה יכולים להיות מורחבים מהגרעין לדפנות, ומשם לענן, ויכולים להיות ‘מוגדרי תוכנה’ ובעלי ארכיטקטורה המאפשרת ענן.

הפגיעות של מערכות מחוברות למתקפות סייבר צריכה לקבל התייחסות. ארגונים ויחידים יזדקקו לגישות חסונות על מנת להתגונן מפני תוכנות כופר, APT, התקפות DDOS ואיומים מבפנים. לדוגמא, מומחי אבטחת IOT מתכננים היום מוצרים עם מערכות אבטחה מובנות כגון מיקרו-סגמנטציה (NSX-T), עם יכולת עדכונים מסוג over-the-air (OTA) ותבניות אבטחה בזמן אמת לכל התקני האבטחה – ממצלמות עד לענן. ארגונים מצוידים היטב ובעלי יכולת להדריך בעניין הדרך הטובה ביותר לאבטחת התשתית המחוברת כולה, מהציוד הפיזי עד הנתונים, יזכו לביקוש רב.

טכנולוגיה ודאטה עתידות לעצב מחדש את הערים שלנו. על מנת להפוך זאת למציאות בעתיד הקרוב, עסקים המעורבים בפיתוח ערים חכמות צריכים לעבוד עם ספקי טכנולוגיה בכל שלב לאורך הדרך. בזכות אימוץ גישה הוליסטית ומשולבת לגבי הטכנולוגיה והנתונים, ארגונים יכולים לנהל בצורה יעילה את האורבניזציה, לבצע מהפכה במוביליות, למזער את הפגיעה בסביבה, והכי חשוב, לשפר את איכות החיים של תושבי עיר העתיד.

מאת אבי צברי, יועץ טכנולוגי בכיר, Dell-EMC ישראל

תגובות סגורות