חדשות היום

סולאראונד – טכנולוגיית ישראלית פורצת דרך לתא סולארי דו-צדדי, לקראת ייצור ראשון בטאיוואן

המהפכה הסולארית העולמית ממשיכה בתאוצתה ועלפי בלומברג,  האנרגיה הסולארית תהפוך למקור האנרגיה העיקרי בעולם עד שנת 2040. טכנולוגיות סולאריות מורכבות ויקרות מהעשורים הקודמים פינו את מקומן לטובת פאנלים התקנים פוטווולטאיים זולים ויעילים, המיוצרים בעיקר בסין, והמכסים שדות ומרחבי ענק המהווים את תחנות הכוח העתידיות.  העברת הייצור לסין, שהביאה להוזלה עצומה במחירי האנרגיה הסולארית, הפכה את האנרגיה הזו לכלכלית בפני עצמה ולזמינה לכל דורש. יותר ויותר גופים, כגון ענקיות האנרגיה, חברות חשמל, ערים גדולות, מפעלי תעשיה, ומרכזי מסחר ורפואה  גדולים עוברים לשימוש באנרגיה סולארית, הן לחסכון כלכלי משמעותי ביותר והן כאנרגיה ירוקה ובריאה יותר לסביבה.
סולאראונד היא חברת סטארט אפ ישראלית מהמובילות בתחומה בעולם.
החברה פיתחה תא סולארי דו-צדדי מהפכני והחלה בשיווקו בעולם,
חתמה לאחרונה על הסכם להקמת קו-ייצור פיילוט תעשייתי מלא ואף זכתה החודש בתמיכת  הרשות לחדשנות לתכנית זו במסגרת הקרן הדו-לאומית ישראל-טאיוון.
אבישי דרורי, ממייסדי החברה מרחיב:

אבישי דרורי, מנכ”ל החברה וממייסדיה

1. ספרו על החברה שלכם – איך הוקמה, על ידי מי, באיזה תחום היא עוסקת?

סולאראונד  (SolAround), חברת סטארט-אפ ירושלמית המפתחת טכנולוגיה חדשנית בתחום התאים הסולאריים הפוטו-וולטאיים הוקמה ע”י ארבעת היזמים אבישי דרורי, פרופ’ נפתלי אייזנברג, דר’ לב קריינין ודר’ יוסי קופמן כולם עם נסיון רב בשוק הסולארי הפוטו-וולטאי. בהשקעה ראשונית של קרן טרה וונצ’רס ובתמיכת הרשות לחדשנות ומשרד האנרגיה. סיפורה של הטכנולוגיה מתחיל לפני יותר מ- 40 שנה, אז פיתחו שני מדענים יהודיים צעירים במוסקבה, ד”ר לב קריינין וד”ר נלי בורדין, תאי שמש דו-צדדיים מהפכניים לכנפיהם של לווייני ומעבורות החלל של ברית המועצות. מחיר ייצור התאים היה אז עצום אך עם השנים הוזל עד למחיר הרגיל של תא שמש איכותי סטנדרטי.

2. מה הצפי לשוק האנרגיה הסולארית בשנים הקרובות – בעולם? פרטו אודות הטכנולוגיה – מה המוצר, למי מיועד

האנרגיה הסולארית תהפוך בתוך כעשרים שנה למקור האנרגיה העולמי העיקרי, עם גידול שנתי ממוצע מרשים של כ – 20%  בקצב ההתקנות העולמי וזאת למרות משברים קשים בשוק כתוצאה משינויים כלכליים ופוליטיים המנדנדים חזק את רמות הצריכה העולמית.

המנוע להמשך צמיחת השוק הסולארי  הינו המשך הכרחי של הורדת מחיר האנרגיה הסולארית. זאת, יתאפשר בעיקר  עלידי פיתוח תאים פוטווולטאיים (לב המערכת) בעלי נצילות גבוהה יותר, יציבות טובה וצפיפות גבוהה יותר של אנרגיה  מופקת ליחידת שטח מותקן, וכל זאת בעלויות ייצור נמוכות מאד. התאים הסולאריים הקיימים בשוק הגיעו לתקרת זכוכית של יעילויות, בשל חסמים טכנולוגיים. סולאראונד פרצה את החסמים הטכנולוגיים הללו ופיתחה תא סולארי דוצדדי ייחודי מסוגו בעולם. התא, המבוסס על סיליקון סטנדרטי, בעל נצילות יעילות קדמית ואחורית גבוהות במיוחד, המפיק תוספת של כ 20%-40%-  אנרגיה ליחידת שטח מותקן, ביעילות אקוויוולנטית של 27%-30% ובהספק פאנלים חסריתקדים בשוק. על ידי כך מתאפשרת הפקת אנרגיה בעלות הנמוכה בכ 30%- בתלות בסוג ההתקנה, לעומת הטכנולוגיות הקיימות בשוק כיום.

טכנולוגיית החברה הנקראת pPERT צפויה להפוך בטווח זמן הקרוב למובילה בשוק הסולארי העולמי, שהיקפו בשנת  2018  נאמד ב 160- מיליארד דולר ובכ-350 מיליארד דולר ב-2022.

הטכנולוגיה מעוררת עניין רב אצל יצרני הענק וחברות האנרגיה המחפשות לרכוש טכנולוגיות חדשניות ופורצות דרך, בכדי לחסוך את זמן ועלויות הפיתוח הכרוכות בפיתוח עצמי וכך להמשיך ולהוריד במהירות את עלות ייצור החשמל.

3. כיצד עובדת הטכנולוגיה?

טכנולוגיית החברה, המוגנת במספר פטנטים בינלאומיים, מבוססת על הסיליקון הסטנדרטי, הנמצא בשימוש ביותר מ- 90% המפעלים לייצור התאים הפוטו-וולטאים. החברה פיתחה דרך מיוחדת להחלפת הציפוי האחורי של התא המבוסס עד היום על אלומיניום אטום, בשכבה שקופה מכילת בורון המוחדרת לתוך הסיליקון, ונשמרת יציבה למרות הטמפרטורות הגבוהות בתהליך הייצור והיוצרת שדה חשמלי אחורי (Back Surface Field), תוך שימור זמן החיים הארוך בסיליקון והשגת תא סולארי פוטו-וולטאי דו-צדדי בעל יעילות קדמית ואחורית גבוהות מאד. סולאראונד עושה שימוש בקווי הייצור הקיימים בעולם, בתוספת מכונה ייעודית אחת ושינויים קלים בתהליך הקיים והסטנדרטי.    

4.  פאנלים סולאריים אינם דבר חדש והם נפוצים בשנים האחרונות. מה הייחודיות של הטכנולוגיה שלכם על פני המתחרים? מדוע יש צורך בשוק בטכנולוגיה כמו שלכם? איזה בעיה היא פותרת?

הפאנלים הסולאריים מורכבים מתאים סולאריים (60 או 72 תאים בכל מודול) אשר מהווים את ליבת המערכת. התאים בשוק המבוססים על סיליקון פשוט, חסומים ליעילות של 18-20% ונכון להיום, מאמצי התעשייה לפיתוח טכנולוגיות תאים יציבים ביעילות גבוהה ובמחיר נמוך לא צלחו. תאים בעלי יעילות גבוהה (23-24%) מפותחים בסיליקון ייחודי ולא סטנדרטי לעיבוד ונותרו נישה קטנה  בתעשייה.

טכנולוגיית ה-PERC המבוססת על הסיליקון הסטנדרטי ואשר כבשה את השוק לאחרונה, חסומה הן ביעילותה בייצור (21.5%), הן במידת דו-הצדדיות המושגת בה, באי-יציבותה לאורך השנים ולאחרונה – גם בתביעות משפטיות בינ”ל.  

טכנולוגיית התא של סולאראונד הינה היחידה בשוק כיום המבוססת על הסיליקון הסטנדרטי בתעשיה, מעניקה ביצועים ברמת הטכנולוגיות היקרות, תוך שמירה על יציבות ארוכת שנים לעומת הטכנולוגיה המתחרה ומהווה פריצת דרך טכנולוגית בעלת משמעות כלכלית משמעותית. סולאראונד משתמשת בתשתיות פיתוח מתקדמות בגרמניה,  ושותפה,  יחד עם מכוני מחקר מובילים,  במאגדים ובשיתופיפעולה בינלאומיים. טכנולוגיית החברה,  המוגנת עלידי פטנטים בינלאומיים, תגיע לשוק העולמי כבר בסוף 2019.

5. מה האפשרויות ליישומים השונים של הטכנולוגיה? האם יש יישומים מעניינים בתעשייה?

הטכנולוגיה מתאימה לייצור תאים ופאנלים מתקדמים מסוגם עבור כמעט כל שימושי וסוגי ההתקנות הסולאריות.

המודולים מתאימים להתקנות על גגות לבנים פרטיים ומסחריים, התקנות ענק קרקעיות (תחנות ייצור חשמל) וכן אפליקציות נוספות,

כגון גגות ענק לחניוני רכבים, גדרות אקוסטיות סולאריות (כפי הקיימת בין היתר  סביב שדה התעופה בשווייץ וכלי הנשקלת בחומה העתידית בין ארה”ב למקסיקו) ועוד.

היכולות הדו-צדדיות הופכות את המערכות הסולאריות של סולאראונד לכלכליות גם  באזורי מזג אויר קיצוני

ובהם אזורי מדבר, אזורי עננות גבוהה, אזורים צפוניים ואזורים מושלגים.

באיזורים המושלגים,  צידם האחורי של הפאנלים ממשיך לפעול גם בכיסוי קדמי מלא של שלג,

תוך חימום הפנל והמסת  השלג על הצד הקדמי, ובכך המערכת חוזרת לפעילות מלאה כבר לאחר זמן קצר מאוד לאחר סיום ממטרי השלג.

סולאראונד מתעתדת למכור  רישיונות לייצור המוצר והטכנולוגיה ליצרני הענק ולחברות האנרגיה בתחום הסולארי  במודל עסקי יציב ורווחי.

טכנולוגיית סולאראונד שהוצגה בתערוכות מובילות בסין, טאיוואן וגרמניה, קיבלה משובים חיוביים ביותר מבכירי יצרניותהעל הסולאריות.

6. ואיפה ישראל ממוקמת בנושא הזה?

בעבר ישראל הייתה ממובילות החדשנות בתחום הסולארי,בעיקר בפיתוח והחדרת טכנולוגיות חדשות ומורכבות בתחום. בעקבות מעבר כל השוק הסולארי בעשור האחרון לפנלים פוטווולטאיים ולייצורם הבלעדי בסין, התעשייה הסולארית בישראל נחלשה באופן משמעותי ומתרכזת כיום אך ורק בתחום הממירים החכמים והתוכנות לניהול האנרגיה. סולאראונד היא אחת החברות היחידות בתחום המביאה חדשנות ברמה הגלובלית ובמוצר הבסיס של השוק – התא, ולא רק בשיפורי תוכנה או במערכת הממירים, והתוכנה. תמיכת משרד האנרגיה ורשות החדשנות מהוות נדבך משמעותי בהתקדמות החברה, אשר הצלחתה תסייע בהחזרת ישראל למובילה בחדשנות בתחום.

7. האם יש חדש בחברה מבחינת פעילות עסקית?

סולאראונד חתמה לאחרונה על הסכם שיתוףפעולה ראשון לפיילוט ייצור הטכנולוגיה שלה בקו תעשייתי בטאיוואן, שמטרתו להוביל לכך שכל מפעלי היצרן יצטיידו בטכנולוגיית החברה ובכך לממש את מכירותיה הראשונות. סולאראונד תשיק השבוע  את הטכנולוגיה בתערוכה הסולארית הגדולה בעולם (SNEC) בשנחאי בביתן השותף הסיני האסטרטגי JB-Jiang (ביתן מספר W4-255).

החברה מכינה את כניסתה לסין באמצעות שותפות אסטרטגית עם גורם בכיר ומוביל בתעשייה הסולארית הסינית ומקווה שהסכם המכירה ב-2019 יוביל לעסקאות המשך בעשרות מיליוני דולרים ללקוח הראשון וליצרניהעל בסיןולרווחיות כבר בשנת 2020.

סולאראונד נתמכת מראשית דרכה על-ידי המדען הראשי ועל ידי משרד האנרגיה כטכנולוגיה חלוצית ופורצת דרך.

החברה מתכננת התקנות פיילוט גדולות בישראל, בשיתוף חברות אנרגיה גדולות ומתקינים מקומיים.

בימים אלו היא מגייסת הון נוסף ממשקיעים אסטרטגיים, בסיבוב שבו ישתתפו גם קרן טרה וונצ’רס ומשקיעים פרטיים.

מערכת ניו-טק מגזינים גרופ

תגובות סגורות