חדשות היום

הרובוט הישראלי שמחליף את מנקי החלונות במגדלים

הסטארט אפ הישראלי סקייליין רובוטיקס (Skyline Robotics) שם לעצמו למטרה לשנות את התחום של תחזוקת גורדי השחקים. איך הוא מתכוון לעשות זאת? באמצעות פיתוח של רובוטים שיבצעו את עבודת ניקוי החלונות המסוכנת בגבהים.

“המטרה היא למזער את החשיפה האנושית לסכנת תאונות בגובה, ולשנות תחום שלא השתנה מדי במאה השנים האחרונות”, מציין אבי עבדי, מנהל הטכנולוגיות ומייסד משותף בחברה.

אבי עבדי, מנהל הטכנולוגיות ומייסד משותף בחברת הסטארט אפ סקייליין רובוטיקס.

אבי עבדי, מנהל הטכנולוגיות ומייסד משותף בחברת הסטארט אפ סקייליין רובוטיקס.

פעולת הרובוטים כוללת שילוב של רכיב תוכנה במנופים ומתקני ההרמה הנמצאים על הגג של המגדל, ושתפקידם להרים ולהוריד את הגונדולה עליה ניצבות זרועות רובוטיות המנקות את החלונות. כול הפעולה יכולה להתבצע בגובה של עד מאות מטרים, ומצריכה מהרובוט לבצע איזון נכון של כלל הרכיבים במערכת, ולעשות זאת בתנאים שהם ייחודיים לכול מגדל או מתקן הרמה. “יש כאן אתגר גדול, לקחנו מכונות תעשייתיות עם קינמטיקה ודינמיקה לא ידועה או קבועה וללא חיישנים, והפכנו אותן לחלק אינטגרלי מהמערכת הרובוטית שלנו באמצעות רכיבי בינה מלאכותית”, מציין עבדי, “זה מחייב אותנו לבצע תהליך בו המערכת לומדת להפעיל את מתקני ההרמה השונים באופן רציף תוך כדי עבודה. לצורך כך אנו נדרשים לפתח אלגוריתמים שיוכלו לבצע זאת באופן יעיל, ואת זאת אנו עושים על ידי הרצת החישובים של האלגוריתמים של לימוד המערכת על גבי תשתיות הענן של אמזון ווב סרוויס AWS“.

המערכת מפעילה שני מודולים של לימוד מכונה – האחד, מבקר את המגע עם החלון ושולח לזרועות הרובוטיות פקודות כיצד לנקות בצורה מיטבית את החלונות; השני, מתממשק למתקני ההרמה – שאין בהם אחידות ומשתנים מבניין לבניין – לומד אותם, ומהנדס אותם כך שהאינטליגנציה המלאכותית של הרובוט תוכל להפעילו. את המודולים של לימוד המכונה מבצעים בענן על גבי כוח העיבוד של אמזון ווב סרוויס, שמציעה כוח עיבוד גדול, בכול שעה, ובכול מקום.


תמונה עליונה:

הרובוטים בפעולה – הרובוטים של סקייליין רובוטיקס עובדים בגובה.

מערכת ניו-טק מגזינים גרופ

תגובות סגורות