חדשות היום

הרכב האוטונומי של יאנדקס מתקדם שלב נוסף – נכנס למרכז האורבני של תל אביב

החברה מרחיבה את צי הרכבים בישראל, טכנולוגיית הרכבים שודרגה והצי האוטונומי העולמי של החברה עבר את רף מיליון הקילומטרים בנסיעות מבחן 

ענקית הטכנולוגיה Yandex (YNDX:NASDAQ) ממשיכה להגדיל את פעילות פרויקט הרכב האוטונומי שלה בישראל וכעת מודיעה רשמית על הרחבת הצי המקומי והטריטוריות שלה בתל אביב. עם שדרוגים טכנולוגיים של הרכבים והתוכנה החדשים, החברה מוכנה כעת לעבור למרכז העיר הסואנת. החברה הודיעה בימים אלו כי ביצעה כבר למעלה ממיליון קילומטרים של נסיעות מבחן עם רכביה האוטונומיים בכבישי ישראל ורוסיה.

החברה, אשר החלה לערוך נסיעות מבחן ראשוניות בישראל לקראת סוף השנה שעברה, מרחיבה את היקף הניסוי שלה בישראל ומתחילה כעת בגידול של צי הרכבים האוטונומיים שלה. כבר היום ישנם שלושה רכבים פעילים ומאושרים במצב אוטונומי מלא, עשרה יהיו מוכנים עד סוף השנה. רכבים האוטונומיים החדשים עברו שדרוגים שונים, הן ברמת התוכנה והן ברמת החומרה, והתוצאה הינה נסיעה חלקה יותר, נעימה יותר ותגובתיות טובה יותר לתרחישים שונים בכבישים- גם ברמת המשתמש וגם ברמת הבטיחות. דוגמא לשינוי ניתן לראות גם במערך החיישנים החדש, כך שגם מראה הרכב השתנה.

כתוצאה מהתרחבות הפעילויות והניסויים המוצלחים אשר מבצעת החברה בארץ, היא קיבלה אישור לבחינת הרכבים האוטונומיים בסביבה עירונית “קשוחה” יותר, באזור דרום תל אביב. אזור עם תנועה עמוסה ובה הפרות רבות של חוקי התנועה כמו ביצוע פניות מנתיבים שגויים, מעבר צמתים ברמזור אדום, רחובות צפופים וצרים במיוחד אשר נהיים צרים עוד יותר עקב מכוניות חונות או “חניות כפולות”, והולכי רגל שחוצים דרכים אלו ללא התראה. אופניים וקורקינטים חשמליים – דרך פופולרית לנוע במרכז העיר – מוסיפים עוד מפגעים בדרכים, כשמתנהגים לעיתים ככלי תחבורה ולעיתים כהולך רגל.

“החלק המאתגר ביותר בטכנולוגיה של נהיגה אוטונומית הוא ניבוי ההתנהגות האנושית. ניתן ללמוד זאת רק דרך לקיחת חלק והשתתפות בדרכים עם נהגים אנושיים בתנאים שונים, כולל תנועה כבדה. התחלנו את הבדיקות שלנו בצפון תל אביב. כאן למדנו להתמודד עם תשתיות כביש מקומיות ומה שנקרא ‘כללים חברתיים’. כעת אנו מוכנים ליישם את הידע הזה במרכז העיר, שם נוכל לאתגר את הטכנולוגיה שלנו בתרחישים המסובכים ביותר “, מסביר דמיטרי פולישצ’וק, ראש מערך הרכב האוטונומי ב-Yandex.

נכון לעכשיו, Yandex נמנית עם קבוצה מצומצמת מאוד של חברות ברחבי העולם שהצהירו כי כלי הרכב האוטונומיים שלהן נסעו יותר ממיליון קילומטרים במצב אוטונומי מלא בכבישי ערים מרכזיות. מתחילת 2018, כלי הרכב האוטונומיים של Yandex כבר ביצעו מעלה מ- 1,000,000 קילומטרים של נסיעות מבחן בכבישי ישראל ורוסיה. נסיעות אלו לא הופרעו – ללא קשר לשעה, מזג האוויר או תנאי הדרך.

הקילומטרז’ הכולל הולך וגדל יחד עם הרחבת צי הרכבים האוטונומיים של החברה. בשנת 2018 צי הרכבים של Yandex השלים 75,000 קילומטרים של נהיגה אוטונומית, כעת, המכוניות עוברות מרחק כזה תוך פחות משבוע. כיום, בצי הבדיקות של החברה, יותר מחמישים רכבים אוטונומיים. ביום אחד בלבד, המכוניות האוטונומיות אוספות 20 טרה של נתונים ונוסעות בסך הכל 15,000 קילומטר – אותו הקילומטראז’ של נהג ממוצע – בשנה שלמה.

מרבית פיתוחיה של Yandex הינם טכנולוגיים והרכב האוטונומי של החברה הוא דוגמא להישגים המופלאים שלה בעולמות הטכנולוגיה בכלל ובתחום ה-AI (בינה מלכותית) בפרט. החברה החלה במחקר ופיתוח של מערכות נהיגה אוטונומית כבר בשנת 2017 והחברה הינה אחת מתוך מספר חברות מצומצם שמחזיקות בבעלותן טכנולוגיות אוטונומיות חדשניות אשר נמצאות בשלב פעילות מתקדם. דוגמא טובה להתקדמות המהירה של פרויקט הרכב האוטונומי ניתן לראות בשיתוף הפעולה שנחתם מוקדם יותר השנה בין חברת Yandex לבין יונדאי Movis – וייצור אבטיפוס לנהיגה אוטונומית בדגם המשותף של יונדאי Sonata 2020 – בחודש מרץ השנה חתמו 2 חברות הענק על הסכם כוונות ליצירת ופיתוח פיתרון נהיגה אוטונומי ברמה 4 ו-5 המיועד למגוון רחב של פלטפורמות רכב.

ענקית הטכנולוגיה Yandex, המפתחת מוצרים ושירותים הנשענים על למידת מכונה, מעמיקה את פעילותה בשוק הישראלי וכעת ניתן למצוא בארץ את אפליקציית הזמנת המוניות Yango, תכנית הלימודים Y Data School באוניברסיטת ת”א ובאוניברסיטת בן גוריון, אפליקציית השמעת המוסיקה Yandex Music, וגם כלי הרכב האוטונומיים שלה.


 

מערכת ניו-טק מגזינים גרופ

תגובות סגורות