עולם ה-AI תחזיות ל-2020

אנחנו נמצאים בסוג של מגדל בבל, אין שפה משותפת. ישנם מספר כלים מבטיחים אבל הם לא מדייקים ובתחומים כמו רפואה, בנקאות או תשתיות קריטיות נדרשת דייקנות מקסימלית מכיוון שמדובר בתחומים מצילי חיים. יש היום מיגון של כלי בינה מלאכותית שמבוססים על עבר. כלים שמסתכלים על מה שקרה ( למידת מכונה) ומכך מנסים לחזות מה יקרה בעתיד. כלים כאלו לא חוזים ב-100% את ההתקפות הלא ידועות, המחיר של טעות שלהם הוא גדול או מסכן חיים ולכן הם אינם מתאימים לתחומים אלו. אנחנו שואפים שבינה מלאכותית תהיה אינטואיטיבית וטבעית ממש כמו חשיבה אנושית.

  • המצב היום: אפשר לדמות זאת לחיזוי מזג אויר. כיום חזאים מסוגלים לחזות מזג אויר ל-3-7 ימים קדימה בלבד. הכלים הקיימים כיום משלבים את הנתונים המעודכנים בזמן אמת עם מודלים מדעיים של משוואות לשינוי מזג אויר, לכן אנו יכולים לחזות בצורה טובה כמה ימים קדימה. השלב הבא יהיה המעבר לבנית תחזית עתידית אמתית שאינה מבוססת על העבר אלא על ההבנה הפנימית של מה שמוביל את מזג האוויר. צריך להמציא אותו – וזה העתיד.
  • השלב הבא : יהיה הגדרה של יוצא דופן והגדרה של לא יוצא דופן בדיוק של 100% על מנת להגיע לדיאגנוסטיקה אמינה. אפשר לקחת לדוגמא מערכות נהיגה אוטונומיות, כמו מובילאי , השלב הבא יהיה כאשר המכונית שלנו “תיבהל” מחתיכת נייר שעופף בכביש, תבלום ותגרום לתאונה אבל היא תעדכן את שאר המכוניות ותלמד אותן מהניסיון שלה וכך הן יהפכו לקהילה לומדת או קבוצה של מחשבים המדברים ביניהם אודות מצבים שהם תקועים בהם.

ThetaRay כבר יצאה לשלב הבא – היא פיתחה טכנולוגיה ייחודית: בינה מלאכותית אינטואיטיבית (Intuitive AI) כך שהיא יודעת להגדיר את המצבים המסוכנים, ולהתריע שמשהו לא תקין, כמו שאדם רגיל שומע רעשים ממנוע המכונית ויודע באינטואיציה שמשהו לא תקין.

ואם מדברים על רפואה, היום ניתן לקבל Second Opinion ממחשבים אבל לא את האבחון הראשוני. כדי להגיע למצב של אבחון ראשוני מדויק דרושות עוד שנים של פיתוח, להערכתי.

ומה צפוי?

  • המתקפות יהפכו למתוחכמות וזדוניות יותר- תחום הסייבר העולמי יראה תחכום הולך וגובר בהתקפות. תהיה עלייה משמעותית במעשים זדוניים המשתמשים בקודים שפותחו על ידי ממשלות וארגוני צבא ומשטרה כמו גם חברות מסחריות שדלפו לרשת והפכו לכלים בשימוש של האקרים או ארגוני טרור. זאת בניגוד לעבר שבו האקרים הסתפקו בהוכחת יכולת לנזק בלבד.

פשיעת הסייבר מאומצת, כבר היום , על ידי קבוצות פשע מאורגנות המצפות לרווח כלכלי משמעותי מהלבנת הון, סחר בסמים ובאנשים.

  • נראה עליה משמעותית בהתקפות על התקנים ניידים המבוססים IoT כולל כל מה שקשור למערכות אוטומציה ובתים חכמים. בנוסף, צורות חדשות של פשיעת רשת ופשיעה פיננסית יתפתחו כאבולוציה של הדור הראשון של מתקפות IoT שהיו בעיקר על כספומטים והרשתות שלהם.
  • עברייני סייבר ינצלו שירותי תשלום ברשת ויוזמות בנקאיות כמו של Google plan, Apple Pay, או Facebook libra, אשר יספקו הזדמנויות לפריצה לחשבונות וגניבת כספים ולא רק עבור גישה לנתונים.

מה עושה ThetaRay?

האתגר שThetaRay- לקחה על עצמה הוא להבין בתוך נתוני הביג דאטה מהו התהליך הנורמלי ומהי האנומליה והיא עשתה זאת על ידי פיתוח טכנולוגיה, פורצת דרך, המדמה אינטואיציה אנושית – בינה מלאכותית אינטואיטיבית ( Intuitive AI) ולמעשה היא מאפשרת לנו לראות קשרים שלא ראינו קודם וכך לבנות מודלים חדשים שלא יכולנו לבנות קודם. זאת פריצת דרך משמעותית בכל הנוגע לבינה מלאכותית המושתתת על ביג דאטה. ThetaRay מבינה את הקשרים שעד עכשיו אי אפשר היה להבין. החברה המציאה משהו חדש: היא מוצאת אנומליות לא על ידי למידת מכונה והשוואה לעבר אלא על ידי השוואת דברים נדירים – השוואה בין אנומליות וזה חדש ופורץ דרך. הכלים של ThetaRay הם המתקדמים ביותר בעולם הבינה המלאכותית.

ולסיכום: נראה יותר מערכות מבוססות בינה מלאכותית, שיעזרו לחברות להגן על עצמן. נראה אפילו פתרונות שנחשבו ,עד לאחרונה, כבלתי אפשריים להשגה כמו בינה מלאכותית אינטואיטיבית המחקה את תהליך קבלת ההחלטות האנושי. מערכות כאלו נמצאות בשימוש, כבר עכשיו, במערכת הבנקאות העולמית כחלק מתוכניות המלחמה שלה בהלבנת הון, או חשיפת הונאות. השוק יבין שהדרך היחידה להגן על עצמו היא להשתמש בפתרונות המתקדמים ביותר האפשריים.


מארק גזית, מנכ"ל ThetaRa

תגובות סגורות