חדשות היום

מדפסות התלת מימד מגוייסות למאבק בנגיף הקורונה

מדפסות התלת-ממד של סטרטסיס, גויסו לחזית המאבק בנגיף הקורונה. בימים אלה הן משמשות לייצור סביב השעון, של אלפי מסכות מגן לצוותים רפואיים, להסבה וייצור של מכונות הנשמה ושל פריטי ציוד רפואי נוספים, באמצעות חומרים בעלי תקינה רפואית. אין פלא שמערכת הבריאות מתייחסת אליהן כאל עובדות חיוניות במיוחד.

המאבק בנגיף הקורונה, דורש דרכים חדשות להתמודדות כמעט בכל תחום שניתן להעלות על הדעת. אחד החשובים בהם הוא תחום הרפואה, העומד מדי יום בפני אתגרים מורכבים בתנאים מורכבים לא פחות, מבחינה מקצועית ומבחינה טכנולוגית. בתקופה כמו זו שעוברת עלינו, מחסור בציוד רפואי או חוסר התאמה של ציוד רפואי לצרכים המיידיים, עלולים לעלות בחיי אדם, ולא רק. במקרים מסוימים המחסור עלול להשפיע לא רק על בריאותם של המטופלים, אלא על המדיניות הלאומית לטיפול במשבר. מספר מכונות ההנשמה בבתי החולים, אומרים המומחים, משפיע על מוכנותן של מדינות לצאת מהסגר שהטילו על עצמן, בעקבות התפרצות ולהתחיל לתכנן את החזרה לשגרה. כמו כן, למספרן ולאיכותן של מסכות המגן העומדות לרשות הצוותים הרפואיים בבתי החולים, השפעה מכרעת על איכויות התפקוד של רופאים, אחיות ואנשי כוח עזר, וכפועל יוצא, על איכויות הטיפול אותו הן מעניקים למטופלים במחלקות השונות, ועל מהירות ההחלמה שלהם.

הגמישות והמהירות המאפיינות את תחום הייצור באמצעות מדפסות תלת מימד, ומבדילות אותו מהייצור המסורתי, מאפשרות תכנון וייצור מהיר של חלקים ומוצרים שלמים המיועדים לצרכים רפואיים. בכך מהן עניקות לצוותים הרפואיים ולצוותים הטכנולוגיים הנמצאים לצידם, מענים למגוון צרכים, בטווחי זמן שעד לפני מספר שנים נחשבו לבלתי אפשריים.

פתרונות מהירים לשעת חירום

לייצור בתלת מימד או הדפסה תלת ממדית, לא מעט יתרונות בימים כתיקונם. הוא מאפשר ייצור מודלים מורכבים בעלויות נמוכות, הדפסה של חלקים במשקלים מופחתים, הדפסת מוצרים בהתאמה אישית ועוד. ללא הגבלות של עיצוב, צבע או מרקם. תעשיית הרכב היא ככל הנראה המאמצת הגדולה ביותר של הטכנולוגיה הזו, ולא הרחק מאחוריה נמצאים תחומים כמו רפואת שינים ואורטופדיה, בהם נעשה שימוש בחומרי גלם בעלי תקינה רפואית מחמירה, לצורך הדפסה של כתרים, שתלים, ברכיים תותבות ועוד. הגמישות והמהירות, שני היתרונות המשמעותיים ביותר של הייצור בתלת ממד, הופכים להיות משמעותיים הרבה יותר, כאשר מדובר במצבי חרום, כמו מגפת הקורונה.

מסכות מגן לצוותים רפואיים  

בבתי החולים נעשה שימוש חד-פעמי בלמעלה מ-6000 מסכות מיגון ביום, המושלכות בתום השימוש. מעבר לעלותן המיידית של המסכות, שגדלה מאוד, מן הסתם, בעקבות העליות בביקוש לציוד מגן בתקופת המאבק בנגיף הקורונה, להשלכת כמות כזו של פסולת רפואית ישנן השלכות אקולוגיות משמעותיות. שיתוף הפעולה יוצא הדופן בן החברות: סטרטאסיס, המתמחה בהדפסות תלת ממד ומיוצגת על ידי חברת SU-PAD, מטריקס, חברת הטכנולוגיה וסינרג’י, מרכז להדפסות תלת מימד למכשור רפואי, מאפשר ייצור מסכות מגון שקופות לשימוש חוזר, עם חומרים בעלי תקינה רפואית. ההדפסה מאפשרת ייצור מסכות נוחות לשימוש הניתנות לפירוק וחיטוי ולהרכבה עצמית בעמדות ייעודיות.

משקף מגן רב-פעמי לצוותים רפואיים. יוצר בהדפסה תלת ממדית

ייצור, השמשה ופיתוח של מכונות הנשמה

סוגיית מכונות ההנשמה, היא ללא ספק אחת הסוגיות הבוערות ביותר בימים אלה. מספרן של מכונות ההנשמה ואיכותן הם מרכיבים חשובים בחוסנה של המערכת הרפואית כולה מול פני המגפה. גם כאשר מדובר בייצור, השמשה ופיתוח מכונות הנשמה, אין גבול לחשיבותן של הגמישות התכנונית ומהירות הייצור, המאפיינות את ההדפסה התלת ממדית. בין אם מדובר בהשמשת מכונות קיימות שיצאו מכלל שימוש מסיבות שונות, בהסבה של מכונות הנשמה לצרכים הייעודיים של המאבק בנגיף הקורונה, או בפיתוח של מכונות חדשות ברמות שונות של יכולת, הגמישות הגבוהה, החומרים המתקדמים בעלי התקינה הרפואית, וההתגייסות של כל קהילת ההנדסה, הייצור והביטחון במדינה לפיתוח פתרונות מתקדמים, מסייעים רבות למאבק בנגיף הקורונה.

חומרים בעלי תקינה רפואית

מדפסות התלת מימד מסדרת FORTUS של חברת סטרטאסיס, המיוצגת בישראל על ידי חברת SU-PAD, משלבות איכות, אמינות, שטח בנייה גדול וגמישות תפעולית, ויחד עם זאת אינן דורשות חללי עבודה ייעודיים. עבור מדפסות אלה, הפועלות בטכנולוגית FDM, קיימים שלושה חומרים שונים בעלי תקינה רפואית: ABS רפואי המבטיח דיוק מקסימאלי, PC רפואי בעל עמידות גבוהה לחום או קריעה, ו- ULTEM 1010 רפואי המתאפיין בעמידות תרמית לעיקור באוטוקלאב ומאושר גם במגע מזון. העיסוק בציוד רפואי הוא מורכב, מעמיק ודורש לא מעט הבנה, על מנת לא לחשוף את המשתמשים לסכנות, לכן הבחירה והשימוש בחומרים מאושרים להדפסה בתלת ממד, לצד תהליכי ייצור ומוצרים מאושרים חיונית במיוחד, לא רק בתקופות מעין זו.

מתאם וונטורי להוספת חמצן
למערכת CPAP . יוצר בטכנולוגיית
POLYJET למערכת CPAP של
ResMed על ידי לייזר מודלינג ישראל

רגולציה למערכות הנשמה

תוצרי המדפסות מסדרת POLYJET של סטרטאסיס, מתאפיינים ברזולוציה גבוהה, דיוק רב ופני שטח חלקים. חומר הגלם 610 MED הוא חומר שקוף . בנוסף, חומר הגלם הזה הוא קיבל לאחרונה חוות מעבדתית המתירה בתקופה זו שימוש במערכות נשימה, כך שמדובר באחת הבחירות הבטוחות והאיכותיות שניתן להעלות על הדעת בשגרה ובחירום. כמובן שעדיין נדרשת רגולציה של המכשור.

מסנן למכונת הנשמה. מידול והסבה על
ידי SYNERGY3DMED באמצעות מדפסת
J750 של STRATASYS

 

 

חברת SU-PAD, מובילת תחום ההדפסה התלת מימדית ונציגת סטרטאסיס, בישראל גאה להיות חלק מהמאבק המשותף בנגיף הקורונה, בשיתוף פעולה עם לקוחותיה, לבקשת בתי החולים ומשרדי הממשלה ולספק פתרונות איכותיים ואמינים בעלי תקינה רפואית. לפרטים נוספים אודות פתרונות ההדפסה התלת ממדית המיושמים על ידי SU-PAD בתחום הרפואי ובתחומים רבים נוספים אתם מוזמנים ליצור קשר עם שי אינגבר, shai@su-pad.com

 

 

 

לצפייה בכתבה ששודרה בחדשות ערוץ 13:


SU-PAD

תגובות סגורות