ביקור ביקב אגת

ברק כהן מייצר את יינותיו ביקבו – יקב אגת – שבתלמי מנשה  – באר יעקב, כבר מספר שנים. היקב נמצא סמוך לכרם שניטע לפני כ 8 שנים בשטח ששייך להורי אשתי יעל. פעם היו במקום מטע עצי פקאן וגם משתלה והיום ניצבות שם לתפארת שורות גפנים שמענביהם מייצר ברק, באהבה, את היינות.
פגשתי אדם חביב מאוד מיוחד וניראה לי שהדרך הטובה ביותר לספר עליו ועל מחשבותיו, בצורה היפה ביותר, יכולה להיות רק ע”י ציטוט מעובד ומקוצר ממה שברק סיפר לי. ישבנו סמוך לכרם, לגמנו מהיינות, המקומיות והאזנתי לסיפור.
אז להלן סיפורו שמיד אפשר להבחין ממנו את אופייו הייחודי של היינן הזה, מיקב אגת.

“ביקשתי ממשפחת אישתי לאשר לנו לטעת כרם  בשטח הצמוד לביתם על מנת להכין יינות. הכנת היין גדלה והתפתחה במשך השנים וגם הכנסנו לפה כל מיני תכנים נוספים מהחיים שלנו, גם אישתי וגם אני ומרחב כן משמש גם כמרחב טיפולי . אישתי עוסקת בגינון טיפולי – תרפיה דרך הטבע אני עוסק בהדרכות שונות וגם באמצעות מדיטציה.
אני רוצה לפתוח, בקרוב, מרחב אליו אנשים יגיעו כדי לטעום יינות ולשבת בחיק הטבע, באוויר הצלול. המטרה  העיקרית היא קודם כל לייצר יין מקומי ,מהטרואר המקומי.

היקב ניקרא אגת ע”ש אחת משתים עשרה אבני החושן של הכהן הגדול. אני, ברק, כהן משני צדדי אז מצאתי לנכון להתחבר לשם הזה. הדת היא גם אבן קריסטל המשתתפת בתהליכי העברת חומר ממצב למצב.  היין הוא דוגמא מצוינת לתהליך מענבים הגדלים על הגפנים הופך למשקה אהוב.
ניגשתי לנושא של הכנת יין קודם כל כדי לעבוד באדמה, לטעת משהו משלי.שם, בקרקע, הכל התחיל. שם נזרעו הזרעים הראשונים. כשהרגשתי שיש כבר כרם מניב השופע חומר גלם, ממנו אפשר לייצר יין, הלכתי ללמוד בית הספר ליין ביקב שורק שם ייצרתי יין בשנים הראשונות. אבל היה חסר לי משהו שמקרקע אותי למקום.
הקשר שלי להישאר בעולם הרוח ושל המחשבות הפילוסופיות זה רק ברמה של התרפיה והוא משהו מאוד חזק שאני מאוד אוהב אותו . אני מאוד מקושר לזה אבל אני חושב שנוצר אצלי חוסר בקשר שלי עם האדמה ולעבוד איתה ולהרגיש איך הדברים גדלים, צומחים. איך אתה עובד איתם רואה את עונות השנה המשתנות, לראות איך הדברים כל הזמן קורים ומתרחשים ואנחנו חלק מהטבע מה שקורה בטבע קורה גם בנו. הדבר הזה מאוד חיבר אותי מאוד מילא אותי בחיים ואני מודה על כך.”

ברק מזג לי לכוס יין קולומבר לבן, טעים, עם חמיצות מעל הממוצע והמשיך:
“בכרם גדלים שלושה זני ענבים. זן לבן, פרנץ’ קולומבר, ממנו אני מייצר את היין הלבן שמאוד כיף לשתות אותו  ואני אוהבו מאוד. יש נם גם הענבים האדומים מהזנים מרלו וסירה . מהמרלו  אני מכין גם יין רוזה .מהסירה ומרלו  אני מכין את יינותיי האדומים.  רוב היינות מיוצרים מענבי הכרם, המקומי, כאן, מהטרואר שלנו בתלמי מנשה.
בחרתי לטעת זנים האלה כי קודם כל אני צריך להתאים את עצמי לאזור הזה ,בשפלה. הפרנץ’ קולמבר מסתדר כאן מצוין. אני חושב שהוא מוציא הרבה מהיכולות שלו באזור הזה וכמו ענבי הסירה, בעיני. המרלו לא בטוח שמשתלב באזור, אבל תוצאותיו מורכבות ומעניינות מאוד.

יקב אגת מייצר בשנה כ 3,000 בקבוקים. שליש  מהם יינות לבנים והשאר רוזה ואדומים.
את הכרם שלנו אני מנסה לגדל כמה שיותר אקולוגי. אפשר לראות שהרבה צמחים גדלים סמוך לגפנים ובין השורות. הדבר יוצר הרבה מגוון ביולוגי , דבר המדחיק מחלות ומעשיר את הקרקע.  אני משתמש בכיסוי הגפנים ברשתות נגד ציפורים רבות שבעבר עשו הרבה נזקים לאשכולות הענבים, בהם ניקרו באהבה רבה.

אני בטוח שחובבי ציפורים יאהבו לבקר כן הודות למיני הציפורים המגיעות הנה. יש ינשוף שמבקר אחת לשבוע  נעמד על עץ קבוע. יש פה גם תנשמות וכל מיני פולשים הדוחקים בעלי חיים אחרים ופוגעים גם בגפנים.
אנחנו לא מקלטרים או הופכים  את הקרקע, אלא מאפשרים להרבה צמחים לגדול במקביל בין הגפנים. בחורף ישנם מרבדים עצומים של תלתנים , של פרחים צהובים ושל כל מיני סוגי צמחי בר שגדלים  בשפע. מגיעות גם הרבה דבורים, היונקות צוף.  הכל יחד מעשיר את הקרקע.  עוזר למערכת האקולוגית וגם עוזר ומסייע להתפתחות הגפנים.
לעיתים יורדים  מעל מטחי גשם  עזים, היוצרים שיטפונות אבל האדמה אינה נסחפת. המצע העליון שומר עליה. נוצר גם קומפוס טבעי  מזין, משאריות הכיסוח של הצמחייה והעלים של הגפנים הנושרים על הקרקע..
כך, הכל חוזר חלילה מדי שנה והדברים נשארים בתוך המערכת האקולוגית המעשירה את עצמה .
אפשר למצוא פה גם שועלים, דורבנים, חולדים שיוצאים פה, מהקרקע, מבורות שהם חפרו וכמובן מגוון בעלי כנף. יש גם זוחלים שונים ומשונים, חיפושיות פרת משה רבנו שמרחיקה כנימות  ואפילו נחשים מגיעים לבקר. זו מערכת אקולוגית שלמה .


אנחנו פה במשפחה. אישתי ואני אוהבים שהמרחב הטבעי של הכרם משתלב עם עוד עשיות שלנו  עם עוד דברים ומבינים בקלות שדבר מזין דבר. אישתי עוסקת בגינון טיפולי, כאמור. גם ילדים וגם מבוגרים מגיעים לכאן ועסוקים בסוג של טיפול בתרפיה דרך מה שקורה בטבע. זהו בעצם מגרש המשחקים שמשקף את הנפש שלנו ובעיקר גם יוצר המון תחושה טובה של שחרור, של איזון דברים שאנחנו מחפשים בחיים.
אני עוסק בהדרכות מדיציה ובמיינדפולנס בחדר מיוחד ובמרחב הטבע שכאן, על מחצלות הנפרשות בין העצים, מתחת לכיפת השמים הכחולים, לרוב.  כאן אנשים עוסקים גם בגינון טיפולי וגם במיינדפולנס בצורה משולבת והדבר הזה בעצם בעיניי גם משביח את מה שקורה פה ברמת הגפנים כשכל הפעילות פה היא מטיבה עם האדם זה מטיב גם עם מה, הטבה עם הטבע עושה טוב לנפש האדם.”
טיילנו בין הגפנים, הנמצאות עתה בתקופת השרת עליהן ואני הייתי בתחושת בטחון, שאלה המשתחררים כאן מאינספור לחצים ומחשבות רעות נהנים היטב מהיינות שהם לוגמים. הילדים כמובן, משחקים במשחקים שונים המוצעים להם בין העשבים והדשאים.
טעמתי מיינותיו של ברק כהן, כולם עם גוף מוצק וחמיצות קצת גבוהה, שמאוד אהובה על היינן. מומלץ לתת ליינות לנשום היטב בכוסות ולתת להם להיפתח. כך ההנאה תהייה רבה יותר.
תודה, ברק, על האירוח החמים והטעים שהיה מלא בסיפורים ובטעמים. לחיים ובהצלחה !!!


ישראל פרקר,
היוזם והעורך הראשי של אתר היין
www.winesisrael.com
האתר מתעדכן מדי יום בנושאי יינות
ישראל, יקבים, אלכוהול, בירה, אירועי יין,
קולינריה ומסעדות

ישראל פרקר www.winesisrael.com

תגובות סגורות