מלחמת לווינים

ניסוי חדש באוניברסיטת טקסס הצליח לפתח פתרון טכנולוגי שיהפוך את רשת הלווינים STAR LINK  של איילון מאסק ללוויני GPS בזמן חירום. המחקר שמומן על ידי הפנטגון נתקל בהתנגדות מצד החברה שמעדיפה להתמקד בשלב הזה במודל האזרחי שלה ולא להתרחב לשימושים צבאיים.

איילון מאסק האיש העשיר בעולם מושך אליו בשנה האחרונה תשומת לב רבה, ולאו דווקא בגלל עסקת רכישת טוויטר שמוגדרת על ידי מומחים רבים, קפריזית. מאסק רכש את הרשת החברתית במחיר מופרז של 44 מיליארד דולר, ניסה לסגת מהעיסקה לאחר שהמנייה נחתכה בכמעט 50 אחוז בגלל המשבר הכלכלי העולמי, אבל נאלץ לקיים את החוזה היקר, לאחר שטוויטר איימה לפנות לערכאות משפטיות.

אבל לא בטוויטר עסקינן אלא בחברה אחרת של אילון מאסק, רשת לוויני התקשורת STAR LINK. הרשת, נמצאת בחודשים האחרונים בכותרות בגלל הקשרים אקטואלים כמו הלחימה באוקראיינה, המחאות באיראן והמתח הגואה בין סין לארצות הברית.

ראשית יש לומר שהחזון של איליון מאסק לספק תקשורת לכל מקום על הגלובוס דרך אינטרנט לוויני הוא הצלחה גדולה. כיום מחזיקה SPACE X בחלל   3500 לווינים שמכסים כמעט כל נקודה על הגלובוס. הפריסה המרשימה הזו לא נעלמה מעיני המעצמות ומעיני מקבלי ההחלטות בארצות הברית.

אחד האיומים הגדולים על ארצות הברית בהקשר החלל הוא השבתת מערך לוויני ה GPS  שלה. בשנים האחרונות נמצאות ארצות הברית ,סין ורוסיה במירוץ אחרי הפתרון הבא, מתוך ידיעה שבזמן משבר חלק מלוויני הניווט לא יעבדו.

את הכפפה הרים לאחרונה פרופסור מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת טקסס שבחן את האפשרות לעשות שימוש ברשת STARLINK כגיבוי ללוויני הניווט האמריקניים. הרעיון הטכנולוגי שהגה פרופסור טוד האמפריז היה להפוך את האותות האלקטרוניים שמגיעים מרשת הלווינים ללוויני ניווט לכל דבר. בתחילת 2020 הוא הציג את המחקר המתוכנן להנהלת SPACE X – חברת האם של  – STARLINKוהיא בשלב הזה התלהבה מהרעיון. אלא כשהעניין הוצג לבעלים איילון מאסק הוא ענה: “כל חברת תקשורת שהפעילה לווינים בגובה נמוך LEO  – low Earth orbit , הגיעה לפשיטת רגל. אני מתעקש לדבוק במודל העיסקי שלנו כדי להימנע מכך”. כאן נכנס לתמונה הפנטגון ומימן את המחקר שהצליח לפתח בתוך זמן קצר פתרון טכנולוגי פורץ דרך.

האמפריז טוען כי ניטור ותיעול האותות שנקלטים בלווינים ומשודרים לתחנות קרקע הן מסד נתונים שיכול להיות מתורגם למיקומים מדוייקים, וניתן גם לעשות זאת מרחוק ללא אישור של הנהלת SPACE X.

“STARLINK  לא הסכימו לשתף איתנו פעולה במחקר, ולכן למעשה בנינו מודל מחקר מהבסיס כדי להבין את אופן התקשורת של הלווינים עם תחנות הקרקע הקטנות. לצורך כך בנינו טלסקופ מיוחד שיוכל לצותת לאותות של הרשת”, סיפר האמפריז לאתר  THE TECHNOLOGY REVIEW.

לצורך המחקר רכשה האוניברסיטה צלחת ביתית של STARLINK ושידרה דרכה משחקי טניס של רפאל נאדל ברזולוציה גבוהה. במקביל הניחו החוקרים צלחת נוספת שעקבה אחרי רצפי האותות שנשלחו והתקבלו. בניתוח האותות זיהו החוקרים את שיטת ההצפנה של הרשת שמתבססת על טכנולוגיה בשם  OFDM  orthogonal frequency-division     multiplexing- שפותחה במעבדות BELL  ב 1960. כיום משתשמים בטכנולוגיה הזו לקידוד רשתות WIFI ו G5.

ההצלחה של החוקרים הייתה לא בפריצת הקוד של STARLINK אלא ביכולת לקלוט בתחנת קרקע שלהם את האותות מהלווינים באופן רציף ובכך לסנכרן את המיקום שלהם בכל פעם מחדש. ניתוח מהיר של רצפי הקרן הצביעו על מיקום הלווין בשמיים והגובה שבו הוא נמצא מעל כדור הארץ. ” לא פרצנו לתשדורות עצמן ולא פיצחנו את הקוד אלא קלטו רצפים של תשדורות” אומר האמפריז. “כל קבוצה של ארבעה רצפים כאלה הגיע באלפית השנייה, וזה מאפשר לנו לאתר מיקום מדוייק. לצורך כך אנחנו עורכים השוואה עם האינפורמציה הגלוייה שמפרסת SPACE X  על המיקום של הלווינים שלה,  כדי למנוע התנגשויות. אם תחנת הקרקע יודעת לעקוב אחרי המיקום המדוייק של הלווין, היא יכולה לחשב את המרחק אליו. בצירוף אלפי לווינים כאלה ניתן להגיע לדיוק ניווט של עד 30 מטרים”.

צלחת קליטה ביתית של STARLINK

משלוח של צלחות STARLINK לאוקראיינה צילום : Mykhailo Fedorov/Twitter

האפריז טוען כי אם SPACE X  תשתף פעולה עם הפנטגון ותשתף בזמן אמיתי את המיקום המדוייק של כל לווין, ניתן יהיה להגיע לדיוק של עד פחות ממטר, נתון הכרחי לשימושים צבאיים, כל שכן כשמדובר בחימושים מתפוצצים.

היכולות הללו לא נעלמו מעיניהם של הסינים. קבוצת מדענים סיניים פירסמה לאחרונה נייר עמדה שקרא לצבא הסיני להיערך לאיום הזה ואפילו  לפתח נשק נגד רשת הלווינים הזו. הפריסה הרחבה של לוויני  STARLINK מדאיגה מאד את בייג’ין. לאחרונה התלוננה סוכנות החלל של סין בפני ארצות הברית על הצפיפות הרבה שיוצרים הלווינים הללו. באחד המקרים לטענת הסינים, לווין של STARLINK  סיכן את תחנת החלל הסינית והיא נאלצה לבצע תמרון חירום כדי למנוע התנגשות.


תמונת כותרת: תמונת כותרת: שיגור לווייני STARLINK על גבי טיל ,9 FALCON 22.10.24
צילומים: SPACE X

אמיר בר-שלום

תגובות סגורות