בשורה חדשה לכוחות החי”ר

כוונת צלפים חדשה שפותחה בארצות הברית מאפשרת לצלפים לעקוב אחרי מעוף הקליע מהירי ועד לפגיעה במטרה ממרחק של יותר מ 2 ק”מ. הטכנולוגיה הזו אמורה לשפר 3 מימדים: דיוק, קטלניות ושרידות של הצלף. לצד זאת הצבא האמריקני משנה קונספציה לגבי הנשק העתידי לחיילי החי”ר שלו, יותר טווח, יותר חדירות ופחות כדורים בכל מחסנית. 

שתי המלחמות הנוכחיות, זו בין רוסיה לאוקראיינה וזו שישראל מנהלת ברצועת עזה ובלבנון, מיקדו תשומת לב רבה באיכותם של כוחות היבשה. בשתי החזיתיות הללו, התמרון הקרקעי הפך למרכיב קריטי בתפיסת השטח, ומכאן עלתה גם חשיבותם של כוחות החי”ר השיריון וההנדסה. ההכרה הזו מחלחלת מהר לתעשיות הבטחוניות שבשנים האחרונות החלו להשקיע תקציבי פיתוח גדולים בשיפור היכולות היבשתיות, שאחתמהן היא  קטלניות כוחות החי”ר.

לא אחת צלפים או קלעים משתמשים בכדור נותב בכדי לראות את סטיית הפגיעה ובכך מסתכנים בגילוי המיקום המדוייק שלהם. אחד הפיתוחים המעניינים בתחום הייחודי הזה הוא כוונת צלפים תרמית שמאפשרת לצלף לעקוב אחרי הכדור במהלך המעוף שלו ועד לפגיעה, מבלי לעשות שימוש בכדור נותב, כפי שנוהגים לעיתים כיום. חברת Teledyne FLIR חשפה לאחרונה בתערוכה בלאס ווגאס את כוונת ה  ThermoSight.  הכוונת מאפשרת לצלף לעקוב אחרי אחרי קליעים בירי לטווחים של עד 2.2 ק”מ.

“ה D-HISS ThermoSight, מאפשרת  לצלף לראות את הקליעים ביעילות ובטווח ארוך כאילו היו נותבים, אפילו באור יום מלא. היא עושה זאת באמצעות חיישן דימות עם מקרר קריאוגני כדי להוריד אותו לטמפרטורות קרות מאוד. זה מפחית את הרעש התרמי ומגביר את הרזולוציה. התוצאה היא שבעזרת מעבדים מתקדמים, הצלף יכול לראות ישירות את החתימה התרמית של הקליע במעופו” (מתוך הלקט הבטחוני של משרד הבטחון, 3/2024). החידוש של הטכנולוגיה הזו הוא לאו דווקא בהתבססות על יכולות אינפרא אדום אלא דווקא ברמת הרזולוציה הגבוהה שמאפשרת טווח ראיה גדול יותר.

כוונת תרמית ThermoSight HISS-HD לצלפים צילום: Teledyne FLIR

כוונת תרמית ThermoSight HISS-HD לצלפים צילום: Teledyne FLIR

“ה ThermoSight HISS-HD היא מוצר פורץ דרך לצלפים בכל מובן” אומר רוב טארנטינו, סגן נשיא לציוד מעקב ותצפית ב Teledyne  FLIR. “הכוונת החדשה מאפשרת זיהוי מטרות מהיר במספר רב של תרחישי לחימה ודיוק גדול יותר של הירי עצמו “. משקל הכוונת הוא קצת יותר מ 2 ק”ג והיא ניתנת להתאמה על גבי כמעט סוג נשק שקיים בשוק  בעזרת מסילה גנרית מסוג, MIL-STD-1913 PICATINNY. בנוסף ה  ThermoSight HISS-HD  אטומה למים, כך שהעמידות שלה בתנאי שטח גבוהה מאד. מעבר לזה היא רב שימושית. בתצורה מבודדת (ללא נשק), ה ThermoSight HISS-HD יכולה לשמש גם כאמצעי תצפית נשלט מרחוק.

תחום אחר שבו עומד להיות שינוי מהותי הוא הנשק האישי של חיילי החי”ר, כאשר שני צבאות מערביים, צה”ל וארצות הברית בוחנים עכשיו להחליף את התבור וה M 4 בהתאמה. דוד רטנר, מומחה נשק, לשעבר סגן מפקד ענף צלפים בצה”ל וקצין הצלפים של שייטת 13 בשנות ה 80, פירסם לאחרונה באתר זמן ישראל סקירה רחבה על כיווני הפיתוח של כל אחד מהצבאות. רטנר, עיתונאי הארץ לשעבר וכיום דובר המרכז הרפואי רמב”ם בחיפה, מצביע על כך שהצבא האמריקני עומד לשנות את התפיסה רבת השנים שלו שהתבססה על כדור 5.56 מ”מ שפותח ב 1959, ולעבור לכדור חדש בקוטר של 6.8 מ”מ. הסיבה לכך היא לקחים מהלחימה הארוכה של ארצות הברית בעיראק ואפגניסטאן והשיפורים בציוד המיגון האישי של חיילי החי”ר – שכפ”צ קרמי וקסדות מתקדמות. המסקנות הן שכוחות החי”ר חייבים נשק לטוות ארוך יותר וחדירות גבוהה, נתונים שקוטר 5.56 מ”מ לא מספק, ובכך נפגע משמעותית אפקט הקטלניות של כוחות החי”ר.

ה XM7 האמריקני צילום : SIG SAUER

הצבא האמריקני יצא כבר למכרז חדש תחת השם NGSW  – Next Generation Squad Weapon ליחידות המיוחדות שלו ולחטיבות החי”ר. עד 2026 אמור צבא ארצות הברית לקבל 120,000 רובים מחברת SIG SAUER שזכתה במכרז.  לפי רטנר, הנשק שנבחר נקרא XM7 והוא מצוייד בעמעם גנרי על הנשק (סוג של משתיק קול בקצה הקנה שמפחית את הרעש) וכוונת ירי מתקדמת. הרובה שכבר נמצא בשוק בגרסה האזרחית שלו, קוצר עד כה ביקורות טובות. “הבוחנים מציינים לטובה את הדיוק, את העוצמה האדירה של הכדור החדש (שמחייב בגרסה הצבאית שלו תרמיל יקר, מחוזק  בפלדה, כדי לעמוד בלחצי הגזים), רתע מופחת, את הכוונת המשוכללת ואת הדיוק המשופר לטווחים ארוכים. מצד שני יש ביקורת על המשקל שתפח (לעומת ה M4),  על  העובדה שהמחסנית מכילה רק 20 כדורים, והמשמעות שחייל יישא פחות תחמושת לשדה הקרב” (דוד רטנר,זמן ישראל, 17.4.24).

בישראל לעומת זאת ימשיכו להתבסס על כדור ה 5.56 מ”מ ולפתח נשק חדש על בסיס משפחת ה AR האמריקנית, אבולוציה של רובה ה M 16  המסורתי שהתפתחה במהלך השנים ל M 4  שנמצא בשימוש חטיבות הנח”ל, הצנחנים והיחידות המיוחדות. מתברר שבמהלך הלחימה האחרונה בעזה הביעו בצה”ל ביקורת על ביצועי רובה ה “תבור” הישראלי מתוצרת IMI, שבו משתמשות חטיבות גבעתי וגולני,  מה שיביא כנראה להאצת תהליך ההצטיידות בנשק חדש, במיוחד לנוכח הבניה החדשה של צה”ל אחרי אירועי ה 7/10.


כוונת תרמית ThermoSight HISS-HD לצלפים

צילום: Teledyne FLIR

אמיר בר-שלום

תגובות סגורות