חדשות היום

SAMTEC ישראל פועלת בשוק הישראלי כבר יותר מ25 שנה

ב 1999 החליטה החברה האמריקנית להגביר את הפעילות בישראל ופנתה לעופר דימנט, עד היום מנכ”ל הסניף הישראלי של החברה. במהלך השנים הגדילה SAMTEC את האחיזה שלה בעולם הרכיבים הישראלי באופן משמעותי והפכה לשחקן מרכזי בשוק.

“אף על פי העובדה שסמטק ממש בקרוב חוגגת 50 שנה ולמרות קצב הגדילה האדיר והמבורך שלנו, הן של של קו המוצרים והן של כח האדם, ה-DNA הינו הדבר היחיד שלא השתנה בחברה מיומה הראשון, וזה כמובן ה -SUDDEN SERVICE “, אומר דימנט בראיון מיוחד לניו טק. “מבחיתנו הקשר הישיר ללקוח הוא נכס צאן ברזל אמיתי, כך זה היה בעבר כך זה בהווה וכך גם בעתיד. הקשר הזה בין סמטק ללקוחות כולל שירות ותמיכה צמודים  של מהנדסי החברה מהמשרד המקומי ומסניפי החברה בחו”ל” .

סיפורו האישי של עופר דימנט מרתק לא פחות מזה של SAMTEC  ישראל עצמה. הוא חל את דרכו בשוק הרכיבים כשליח על אופנוע. בראיום שהעניק לניו טק לפני 20 שנה הוא תיאר זאת כך : “הייתי מגיע בבוקר למחסן, מייצר חלק מהרכיבים, ובצהריים יוצא לסיבוב הפצה אצל הלקוחות. זה למעשה היה הבסיס שלי בשוק הרכיבים, אי שם בסוף שנות ה-80. הטלפון מ-SAMTEC הפתיע ביום שישי בצהריים. היו לנו קשרים אישיים מצויינים במהלך השנים. בשלב מסויים SAMTEC החליטה להגביר את הפעילות בשוק הישראלי מעבר לחברות הפצה, ואז הגיעה הפנייה אליי”.

סמטק הוקמה ב 1976 בארצות הברית. תחילה היא פעלה בישראל דרך מפיצים, אבל לקראת תחילת המילניום היא החליטה לפתוח בנוסף לכך גם משרד בארץ. דימנט מסביר את זה כאחד המאפיינים של החברה, היכולת לזהות את מגמות השוק בשלב מוקדם.

“בסמטק הבינו אז שישראל הולכת להיות מעבדת המחקר והפיתוח מהגדולות בעולם, ולכן החליטו להקים משרד כאן בארץ. ההחלטה הזו בפרספקטיבה של 25 שנה התגלתה כנכונה מבחינה מקצועית וכלכלית. כיום הרכיבים שלנו נמצאים בכמעט כל פיתוח טכנולוגי של מרכזי המו”פ הגדולים”.

לפי דימנט, אחד היתרונות הגדולים של סמטק אל מול המתחרות שלה בישראל  הוא זמני האספקה הקצרים. בחברה התקבלה בשנים האחרונות החלטה ליצור מלאי רכיבים, בכדי לענות מהר ככל הניתן לצרכי הלקוח.

” היכולת הזו שלנו לספק ללקוח דוגמאות מחו”ל בתוך ימים ספורים זה משהו שאין לאף מתחרה שלנו. רכיבים מיוצרים תוך יום עד מספר שבועות . זה נחשב לחריג בתחום שלנו ואין לנו מתחרים בשירות. נכון להיום יש לנו מאות אלפי רכיבים במלאי מוכנים למשלוח, ואנו ממשיכים להגדיל את המלאי  בכדי שנוכל לתמוך בדרישות הלקוח אפילו מהר יותר”.

עופר דימנט, מנכ”ל SAMTEC ישראל

ש: אתה מרבה לדבר על שני יתרונות  בולטים שלכם, תחום מוצרי ה  HIGH SPEED ו EOL, היכולת שלכם לשמר קווי יצור ישנים.

סמטק מאז ומתמיד הייתה חברת נישה שעיקר פועלה היה בתחום ה- HIGH SPEED. היום בשוק שמדברים על HIGH SPEED מזכירים את סמטק באותה נשימה. זה נכון שיש יצרנים נוספים בתחום אבל דווקא בגלל שבסמטק הוצרים האלה הם הלחם והחמאה ולמעשה החברה מתבססת על זה – אנו חייבים להיות מובילים בתחום ואנחנו אכן מובילים טכנולוגים בתחום. בתחום ה- HIGH SPEED יש לנו מוצרים מגוונים לקצבים של עד 112Gbps גם בין כרטיסים וגם באמצעות כבלים. בנוסף, גם תחום ה-RF יש לנו פתרונות רבים עד לתדרים של 110GHz במגוון רחב של אפשרויות.   בתחום האופטי שצבר תאוצה רבה במיוחד בשנה האחרונה יש לנו את ה- FIREFLY שמותאם לאפליקציות צבאיות וגם אזרחיות, ומוצר חדש שנקרא FIREHAUK המיועד לאפליקציות רובסטיות. הפתרונות מותאמים ל – 4 או 12 ערוצים, לתדרים של 10/16/28 ג’יגה בתחום טמפ’ של 0-70 מעלות ותדרים של 10/25 ג’יגה לתחום טמפ’ של 40/85- , בקרוב נציע גם פתרון גם ל -56 ג’יגה. מעבר לכך לגבי ה EOL. שימור קווי היצור של מוצרים ישנים, זה יתרון שיש לנו על פני חברות אחרות. הודות לעובדה שהמונח   EOL  (end of life)לא קיים בסמטק וזמני האספקה הם מהמהירים ביותר בשוק – הלקוחות לא חוששים לקטלג סמטק גם אם מדובר ברכיב שהוא למעשה SINGLE SOURCE”.

אם נשקף לרגע את השוק הישראלי מבחינת סמטק, איך היית מגדיר אותו?

“כמובן שניתן לראות שהפעילות של סמטק משקפת גם את פעילות השוק עצמו אבל אין ספק שהחדשנות והפתרונות הייחודיים שלנו בכל מה שקשור להעברת קצבים מהירים אם באמצעות כבלי נחושת ואם באמצעות אופטיקה, מגדילה משמעותית את המכירות ואת פעילות ה- DESIGN IN אל מול הלקוחות. רק לצורך המחשה, 40% ממכירות החברה שייכות לשוק הצבאי וזה רק ממחיש את האמון שחברות כמו אלביט, רפאל ותעש”א נותנות בנו. מעבר לכך חשוב להדגיש שמבחינת סמטק העולמית, הסניף הישראלי הוא היחיד שרוב המכירות שלו בשנים האחרונות הן לשוק הצבאי. סך כל המכירות של סמטק העולמית לשוק הבטחוני עומד על 11% בעוד שבסניף הישראלי הוא כאמור  40%. למעשה זו עוד הוכחה להחלטה הנכונה לפתוח כאן נציגות מקומית, אנחנו מגדילים לחברה את דריסת הרגל בשוק שרק הולך ומתפתח”.

ואם כבר אנחנו מדברים על כיוונים עתידיים. איך להערכך הולך השוק הישראלי להתפתח בשנים הבאות?

“כיוון השוק הוא ברור – התחום הצבאי הולך לגדול הרבה מעבר למה שהורגלנו בשנים האחרונות ולראיה העליה הדרסטית אצל הלקוחות הצבאיים מאז אוקטובר השחור. מבחינת סמטק ישראל, מדובר בפרוייקטים שהינם אבני דרך אצל הלקוחות השונים ואנחנו גאים להיות שחקן מרכזי ומועדף בכל מה שקשור לממשקים בין כרטיסים אם באמצעות מחברים או/ו כבלים. קח לדוגמה פרוייקטים כמו כיפת ברזל, קלע דוד, החץ,, ספייק, מעיל רוח, הלייזר החדש שנמצא בשלבי פיתוח מתקדמים, רחפנים וכטבמים, בכל אלה סמטק מעורבת כיום. מעבר לכך אנחנו רואים גם התעוררות בשוק הרפואי עם פרויקטים גדולים ושם מדובר על פרוייקטים מרכזיים שייראו אור לקראת 2025/6. וכמובן שיש את אנבידיה בשוק התקשורת שהיא שחקנית מרכזית בפני עצמה ומעסיקה את מרבית היצרנים בשוק שלנו ללא הפסק. אנחנו רואים שתחום ה AI, AUTOMOTIVE תופס גם הוא תאוצה רבה וגם שם יש לסמטק מה להציע. אנחנו עובדים עם  לקוחות מובילים כמו מובילאיי ואינוויז. מעבר לכך סמטק ישראל היא שחקנית ראשית בפיתוח מוצרים אצל לקוחות גלובלים כמו אינטל, אפל, אנבידיה, פיליפס,GE, ביוסנס ועוד. אנחנו עובדים מול מרכזי הפיתוח שלהם בישראל,  פיתוחים מקומיים שנהנים מהם בכל העולם.בגדול אני רואה את זה כזרעים שנשתלים כאן והפירות נקטפים בארץ ובחול. כך זה נעשה שנים, וסמטק העולמית מבינה את חשיבות המשרד הישראלי”.


קרדיט תמונת כותרת: samtec

ראיון של אמיר בר שלום עם עופר דימנט, מנכ"ל SAMTEC ישראל

תגובות סגורות