חדשות היום

סקר של פורטינט: פוטנציאל הרווח בעקבות הטמעת רשתות 5G – רק במידה והשירותים החדשים יהיו מאובטחים כראוי

כ-90% מהמשיבים הסכימו כי יכולות האבטחה של מפעיל הרשת הסלולרית חשובות מאוד ואף קריטיות

פורטינט (נאסד”ק: FTNT), מובילה עולמית בפתרונות אבטחת סייבר מקיפים, משולבים ואוטומטיים, הציגה את ממצאי הסקר אשר נערך בשיתוף עם TelecomTV, HardenStance ו-ETSI. הסקר בוצע בקרב מפעילי רשתות סלולריות וספקי שירותי טלקום גלובליים גדולים ובקרב ספקי מערכות חומרה ותוכנה בתחום הטלקום מכל רחבי העולם וביקש לבדוק את נקודת מבטם בדבר התפתחות שוק ה-5G בשירותים הארגוניים ואת דרישות האבטחה ואסטרטגיות האבטחה הדרושות כדי לתמוך בשירותים ארגוניים אלו. ממצאי הסקר מדגימים כי קיימת אופטימיות נרחבת באשר לפוטנציאל הרווח בעקבות הטמעת רשתות 5G בקרב המשיבים, אך רק במידה ושירותי ה-5G החדשים יהיו מאובטחים ומותאמים יותר למקרי שימוש מרכזיים בארגונים.

רשתות 5G הן בעלות הפוטנציאל להגביר את שוק הצרכנים והארגונים ולספק יתרונות כמו מהירויות גבוהות, זמן השהייה נמוך יותר ויותר רוחב פס. כמו כן, הדור החמישי של ההתקנים הסלולריים סולל את הדרך לשפר תחומים כמו בריאות; תעבורה באמצעות כלי רכב אוטונומיים; או ערים חכמות, מציע שימושים חדשים ומשפר את חיי היום-יום. מצד שני, ה-5G מגביר משמעותית את מספר ההתקנים המחוברים אשר מספקים כר פורה עבור פושעי הסייבר. בהתחשב בכך, מפעילי שירותים סלולריים וארגונים צריכים ליישם אסטרטגיית אבטחת סייבר חזקה כדי להגן על התשתית שלהם, החל מליבת המובייל ועד לקצה הרשת.

לפי ממצאי הסקר, כ-90% מהמשיבים צופים צמיחה בהכנסה הממוצעת פר-משתמש (ARPU) מההשקעות שלהם. צמיחה זו צפויה להיות מפוצלת באופן שווה בין רשתות 5G ציבוריות ופרטיות, אך היות ולפחות מחצית מכל הרשתות הפרטיות צפויות להיפרס ולהיות מנוהלות על ידי מפעילים, חברות אלו הן בעלות הפוטנציאל לתפוס עד 75% מעסקי ה-5G הכוללים.

64% ממשיבי הסקר טוענים השגת הרווחים הללו תהיה תלויה בהרחבת האבטחה הקיימת מבחינת ארכיטקטורה ופעולות. כמו כן, 75% מהנשאלים העידו כי התאמת פתרונות למקרי שימוש של עסקים ספציפיים זהו היבט חשוב מאוד ואף קריטי עבורם, במיוחד בשווקים מרכזיים כמו תעבורה, לוגיסטיקה, אוטומציה, ייצור ובריאות.

ההשלכה הכוללת של הדבר היא כי המודל העסקי הישן של אספקת שירותי חיבוריות סלולר בלתי מובחנים כבר לא תספיק וכדי להצליח, יהיה צורך ליצור שיתופי פעולה בעלי אחריות משותפת עם ספקים אחרים ועם הלקוחות הארגוניים שלהם. הצורך לשתף פעולה עם ספקים אחרים מהאקו-סיסטם – אפילו עם אלו המזוהים כמתחרים – היה ברור בקרב 44% מהמשתתפים, אשר ראו בספקי ענן שותפים או שותפים לרוב ורק 11% מהמשיבים ראו בהם מתחרים ישירים. ממצאים אלו ממפים את חלוקת האחריות בין ספקי ענן והלקוחות הארגוניים שלהם, כאשר התחזוקה והאבטחה של התשתית מוטלת על הספק, בעוד כי לארגון נותר לאבטח את הנתונים והיישומים שלו בעצמו.

עוד נמצא כי למעלה מ-80% ממשיבי הסקר סבורים כי מאפייני האבטחה הטבועים של ה-5G לפי מפרט ה-Generation Partnrship Project (3GPP) הם לא יותר מאשר הבסיס לשוק ה-5G. 62% מהמשיבים טענו כי חלק או רוב מקרי השימוש של ה-5G ידרשו מאפייני אבטחה נוספים. בנוסף לכך, כ-61% טענו כי הם לא מאמינים שישיגו צמיחה עסקית ב-ARPU אם יגבילו את עצמם כמעט או לחלוטין לשכבת החיבוריות של שרשרת הערך של 5G וכ-90% מהמשיבים ציינו כי הם מחשיבים את ההתייחסות לדרישות האבטחה הגוברות של ה-5G ולמקרי השימוש שהוא יספק כחשובה ביותר או קריטית.

רונן שפירר, מנהל שיווק פתרונות בפורטינט, אמר כי, “מנקודת מבט של תשתית, המעבר של רשתות הסלולר ל-5G – בייחוד כאשר מדובר בהטמעות עצמאיות (SA) – יוצר ציווי אבטחה חדשים אשר מתרחבים הרבה מעבר ליכולות ה-5G הטבועות שהוגדרו על ידי 3GPP. המבנה הווירטואלי, המבוזר והדינמי של ליבת ה-5G בשילוב עם גידול מאסיבי בסקלביליות, השימוש הגובר ב-Multi-access Edge Computing (MEC) ועוד מספר שימושים קריטיים ברשת זו דורשים אבטחה חזקה לתשתית הבסיסית ולמקרי השימוש העסקיים. זהו המקום שבו ההצלחה המוכחת של פורטינט באספקת נראות והגנה, סקלביליות וביצועי מחיר של רשתות 4G ו-5G מדגימה יתרון ברור עבור אלו המחפשים להפיק תועלת מההזדמנויות החדשות שמביאות רשתות ה-5G”.

“אנו בפורטינט מאמינים כי רשתות ה-5G וההתרחבות של נוף איומי הסייבר ימריצו את רשתות הסלולר והארגונים השונים לאמץ גישת אבטחה הוליסטית כדי להתמודד עם סביבה מתפתחת זו”, הוסיף שפירר.

לדוח המלא לחצו כאן.


תמונת כותרת:רונן שפירר  (צילום: יח”צ)

מערכת ניו-טק מגזינים גרופ

תגובות סגורות