שינוי כיוון מהיר וקטלני

אחרי שבע שנות פיתוח ניתן  לומר כי הבשורה הגיעה ללוחמי החי”ר, לפחות בכל מה שקשור לסגירת מעגלי אש אורגנית, מהירה ומדויקת לרמת המג”ד והמ”פ.

במהלך חודש מרץ האחרון סיימה “אלביט מערכות יבשה ותעש,  בשיתוף מפא”ת וזרוע היבשה סדרת ניסויי ירי  של מערכת “עוקץ פלדה”,  תחמושת מדויקת למרגמות הכוללת פצצת מרגמה מדויקת מונחית לייזר ו-  GPS בקוטר 120 מ”מ.

“אנחנו בשלבים האחרונים של ניסויים בדרך ליכולת מבצעית פורצת  דרך אשר תשנה את פני הלחימה הטקטית ויכולת סגירת מעגלי אש מהירה”, אומרת בראיון מיוחד לניו טק, לירז אהרון,  סמנכ”ל למרגמות ותחמושת בחטיבת היבשה ותעש של אלביט מערכות. “לקחנו פצצת מרגמה 120 מ”מ, שבעבר כונתה “חימוש סטאטיסטי ”  הוספנו לה מנועים, רכיבי אלקטרוניקה ומחשוב והפכנו אותה לטיל מדויק ששוקל רק 17 ק”ג. ההישג הגדול כאן הוא  רמת הדיוק. אם בעבר רדיוס הדיוק של פצצת  מרגמה עמד על טווח שתלוי בפיזור טבעי ופגיעה סטאטיסית ברדיוס של כ-100 מטר,  הרי שהיום אנחנו מדברים על טווח שנע בין פחות מ- 5 מטרים במעוף על בסיס כתם לייזר ו- 10 מטרים במעוף המבוסס על ניווט  GPS“.

שיטת הפעולה של המערכת ייחודית מאד אבל יחד עם פשוטה מאד להפעלה. נתוני הפצמ”ר מוזנים למערכת צי”ד הקיימת במערכות הירי ( קשת וחנית קרקעית). את נתוני המטרה ניתן להזין למערכת הצי”ד מכל מסוף, על ידי “דקירת” המטרה על גבי המסך. מהשלב הזה כל הנתונים מעובדים דיגיטלית ומוזנים לפצצה דרך כבל נתונים שמתחבר אליה. מערכת המרגמה מבצעת בעצמה את חישובי זווית הירי כדי ליצור לפצצה מעוף אופטימלי  בהתאם למיקום ואופי המטרה.  מיד לאחר הפליטה מקנה הירי, נפתחים הכנפונים והפצצה מתחילה במעוף על פי נתוני ה  GPS או הלייזר בהתאם לזמינותם. שני ק”מ לפני המטרה נפתח ראש הביות ומתחיל לסרוק את השטח בחיפוש אחרי כתם הלייזר. ברגע שכתם הלייזר מזוהה, מערכת ה GPS  מפסיקה לפעול והפצצה צוללת באופן מדויק לתוך המטרה. במידה והמטרה לא מוארת על ידי כתם לייזר, ממשיכה הפצצה במעוף על בסיס נתוני ה- GPS שנמצאים בזכרון שלה. במקרה ההפוך, במידה ויש באזור הפעולה שיבוש קליטה של לוויני  GPS, הפצצה מבצעת עצמאית  חיפוש של כתם הלייזר בעזרת ראש הביות.

תמונה: פגיעה מדוייקת של פצמ”ר “עוקץ פלדה” בניסוי
צילומים: אלביט מערכות

“עוקץ פלדה” נועד לאפשר יכולת אש מדויקת וקטלנית לפגיעה במטרות איכות, בשטחים פתוחים ובמתחמים אורבניים. אחד היתרונות הגדולים של המערכת הוא  צמצום נזק היקפי ומניעת פגיעה בבלתי מעורבים.

“אנחנו נמצאים בשלב האחרון של הניסוי המערכתי לפני  המסירה  לכוחות החי”ר של צה”ל”, מספרת אהרון. “המערכת הזו משנה פני את הלחימה. יחידות החי”ר הופכות איתה לכוח מתמרן קטלני ובטוח יותר. טווחי הזמן בסגירת מעגל אש מתקצרים באופו משמעותי. בתוך דקה מדקירת מטרה על ידי מפקד כוח, הרגם שנמצא מאחור יורה פצצה. בעידן המודרני של אורך חיים קצר של מטרה, זו סגירת מעגל אש הכי מהירה שקיימת בעולם לאש מדוייקת”.

אחד היתרונות הגדולים של המערכת היא ביכולת להשתמש במרגמות הרגילות שבשימוש כוחות החי”ר בצה”ל ללא צורך בשדרוגים או שינויים של המערך הקיים. בזרוע היבשה  לא מתכוונים להפסיק את השימוש בפצצות הישנות, אלא לשלב אותן יחד עם הפצצות החכמות בהתאם לאופי המשימה. הפצצות החדשות מגיעות עם   שלושה אופני פעולה של המרעום:  חדירת בטון, מרעום פיצוץ-הקשה ופיצוץ בקירבה, לפגיעה בכוחות חי”ר בשטחים פתוחים.

אהרון דשירתה בצה”ל כראש  מדור מרגמות בבית הספר למכים וחי”ר, מלווה את הפרויקט הזה כבר שלוש שנים, מאז הוכרז על המיזוג בין תעש לאלביט.

תמונה: לירז אהרון,
סמנכ”ל למרגמות ותחמושת בחטיבת
היבשה ותעש של אלביט מערכות

 “אני חושבת שהשילוב  בין תעש לאלביט דחף קדימה את הפתרון של פצצת מרגמה מונחית. תעש צברה ידע נרחב בכל הקשור לייצור תחמושת ומרעומים ואלביט הביאה איתה את הידע מתחום מערכות הירי ואינטגרציה. החיבור  יצר פתרון שמספק לכוחות המתמרנים כלי זמין מדוייק וקטלני “.

סדרת הניסויים בוצעה באמצעות שתי מערכות מרגמה משולבות מערכת שליטה ובקרה צי”ד של זרוע היבשה, שפותחה על ידי  ‘אלביט מערכות’. הניסוי הראשון נעשה עם מערכת “קשת”, המותקנת על גבי נגמ”ש והשני עם מערכת “חנית קרקעית”, שהותקנה על רכב שטח 4X4. טעינת הנתונים לפצמ”ר יכולה להתבצע גם תוך כדי תנועה. הרכבים עצמם  מצויידים במערכת ניווט אינרציאלית, כך ששניות אחרי עצירה ניתן לירות את הפצצה.

  מספר צבאות מתקדמים בעולם  מתעניינים במערכת , וחלקם ביקשו לערוך להם הדגמה עוד השנה.

“הפתרון שאנחנו מביאים עם “עוקץ פלדה”  הוא ייחודי בעולם”  מסכמת אהרון. “מצד אחד, אף אחד לא הצליח ליצור מערכת כל כך פשוטה לשימוש, ומצד שני כל כך מדוייקת ומתקדמת. מבחינתנו, למרות המסירה הקרובה לצה”ל, זה רק שלב ראשון. אנחנו כבר עובדים על הדור הבא של המערכת,  שאמור להגדיל את הטווח מ- 10 ק”מ ל כמעט 15 ק”מ. המערכת הזו אנחנו מתכננים לשלב ראש ביות אלקטרו אופטי שיאפשר יכולת של “שגר ושכח”.


תמונת כותרת: מערכת “עוקץ פלדה” על גבי נגמ”ש

אמיר בר-שלום

תגובות סגורות