נשק שקוף

הפקידים האמריקנים שהגיעו לוינה לא הבינו כל כך מה עובר עליהם.  הם החלו לחוש בחילות, סחרחורות ולעיתים איבוד זיכרון רגעי. זה אולי נשמע קטע מסרט ריגול על המלחמה הקרה, אבל זו המציאות של 2021. מדובר ברצף אירועים שנחשפו בחודש יולי האחרון בעיתונות האמריקנית, אחרי שיותר מ 20 דיפלומטים אמריקנים שהגיעו לשגרירות  בוינה דיווחו על התופעות הללו. לפנטגון התופעות האלה לא היו חדשות. כבר ב 2017 הן זכו לכינוי “סינדרום האוואנה”. דיפלומטים אמריקנים וקנדים דיווחו על תופעות דומות, מבלי שלמישהו היה הסבר לכך. כל הדיפלומטים הוטסו מיד לארצות הברית לסדרת בדיקות מוח, ובחלק מהמקרים דווח על ממצאים של אירועים מוחיים קלים. המסקנה המיידית הייתה כי הקובנים הפעילו סוג של נשק מיקרוגל מדויק.

מתברר שהנשק הזה לא חדש.  אב טיפוס שלו פותח במהלך אמצע שנות ה 2000 בארצות הברית, כתותח מיקרוגל המשדר גלים ממוקדים למטרה נבחרת. את המערכת בנתה עבור ה NAVY  חברת WaveBand Corporation. הפרויקט שזכה לשם “MEDUZA”, אמור היה לבדוק את השפעתם של גלי מיקרו גל בתדר נמוך על בני אדם. המטרה המבצעית שהוגדרה היה שיתוק של אדם באופן זמני, מבלי להשאיר עקבות ומבלי לגרום לו נזק בלתי הפיך. הפתרון הטכנולוגי שהוצע היה תותח מיקרוגל ששידר פולסים של אנרגיה ממוקדת, במטרה לפגוע ברקמות הרכות של המוח, ולגרום לגלי רעד בתוך הגולגולת. לא ברור מי התנדב להיות שפן הניסויים, אבל על פי תחקיר של העיתון הבריטי GUARDIAN, אותו אדם דיווח כי לפתע איבד שיווי משקל, נפל  לקרקע ולא הצליח לדבר. מיד אחרי הניסוי החליטו בפנטגון לגנוז את התוכנית בשל ההשלכות האתיות שלה והחשש כי מדובר בנשק החורג מדיני המלחמה.

הטכנולוגיה הזו מכונה DIRECTED ENERGY WEAPON , מעסיקה רבות את ארצות הברית. מספר חברות מפתחות כיום חיישנים מיוחדים במטרה לזהות תקיפות מיקרוגל. על פי לקט המחקר והפיתוח של משרד הבטחון, משרד ההגנה האמריקני מפתח מערכת לבישה לחיילים,  במטרה לגלות התקפות אלקטרומגנטיות. החיישנים אמורים לספק התראה מיידית בכדי לאפשר לחייל להיכנס למחסה, בטרם ייחשף לזמן ארוך לקרינה. המערכת הזו מפותחת על סמך העדויות בהם נחשפו אזרחים אמריקניים להתקפות חשודות כאלה. בנוסף לאלה שאירעו בהוואנה ווינה, דיווחו סוכנים פדרליים ששהו בקונסוליה בעיר גואנז’ו בסין, כי תופעות של רעשים מוזרים וחוסר יציבות הורגשו בכל פעם שהגיעו לאזור מסוים. המסקנה של החוקרים הייתה כי מדובר באלומה אלקטרו מגנטית ממוקדת שפגעה בבני אדם בכל פעם שהם חצו אותה. ההסבר הזה מתיישב גם עם העדויות מהוואנה, שם הדיפלומטים שישבו בחדרי מלון מסוימים סבלו מרעשים וההפרעות והאחרים בחדרים הסמוכים לא הרגישו דבר. חיישני ההגנה שמפתחת ארצות הברית אמורים להיות רגישים לתחום תדרים רחב מ 300 מגה הרץ ועד 40 ג’יגה הרץ, כלומר לכסות גם את תחום המיקרו גלים. על פי הדרישה המבצעית החיישנים עצמם אמורים להיות מוקשחים בכדי לעמוד ברמת האנרגיה שיקלטו. בניסוי שמתוכנן לשנה הקרובה, החיישנים אמורים להתריע על תקיפה, אבל לא תהיה להם את היכולת לאתר את מקור האנרגיה.

הנשק השקוף הזה מטריד מאד את הממשל האמריקני. הנשיא ביידן הורה לאחר התקרית בוינה לראש ה CIA וויליאס ברנס לחקור את הנושא לעומק. ברנס הטיל את המשימה על  הצוות המיוחד של הארגון שאיתר בזמנו את אוסמה בין לאדן.

מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון בשגרירות האמריקנית במוסקבה, 2017
צילום: State Department photo/ Public Domain

פרויקט PANDORA

עובדי השגרירות האמריקנית במוסקבה לא הבינו מדוע יום אחד, בתחילת שנות ה 60,  הופיעו רופאים ופרמדיקים בבניין השגרירות וביקשו לקחת מהם במשך כמה ימים דגימות דם. ההסבר שקיבלו העובדים היה כי מדובר בחשש להימצאותו של וירוס חדש בבניין. אלא שההסברים הללו לא היו אלא כיסוי למבצע האמיתי, גילוי השפעות קרינת אלקטרומגנטית על עובדי השגרירות. בבדיקות קרינה שנערכו בבניין השגרירות, הצביעו על כך שהוא מכוסה כל העת בעננה אלקטרומגנטית חריגה. המגזין FOREIGN POLICY שהקדיש לכך כתבה נרחבת מיד לאחר תקרית הוואנה ב 2017, ציטט בכירים בוושינגטון שחקרו את התיק. לטענתם הקרינה לא הייתה חזקה – חמישה מיקרווואט לס”מ – אם כי עדיין מעבר לתקן שהיה מותר אז בברית המועצות וכל שכן בארצות הברית. המסקנה הייתה כי הרוסים ביצעו למעשה ניסוי חי על אנשי השגרירות, במטרה לבדוק את השפעתה של הקרינה בכל הקשור להתנהגות יומיומית ומצבם הנפשי. האמריקנים עקבו בשקט ובסודיות אחרי ההשפעות של הקרינה דרך הסוכנות למחקר ופיתוח של הפנטגון – DARPA . המעקב הזה הוליד תכנית סודית אחרת, פרויקט 562, שלימים כונה PANDORA. מטרת המחקר האמריקני הייתה לבדוק האם ניתן
“להשתלט” על מוח אנושי דרך קרינת מיקרוגל. הפרויקט הסודי הזה הובל על ידי המדען ריצ’ארד סיזרו. הוא החל לערוך ניסוי על שמונה קופים שנחשפו לרמת קרינה דומה לזו שהייתה במוסקבה. לסיזרו קמה אופוזיציה ב DARPA, בשל החשש כי הוא הולך רחוק מדי, ומתכוון לבצע ניסוי גם בבני אדם. אחרי כשנתיים סיזרו אכן דיווח על הצלחת הניסוי בקופים וביקש אישור להמשיך לשלב מתקדם של ניסוי בבני אדם. כאן הוא נתקל בהתנגדות גורפת, שהביאה לבחינה מחדש של תוצאות הניסוי בקופים. אז התברר כי התוצאות עליהן דיווח סיזארו היו לא מדויקות מדעית, ונראה היה כי הוא עיגל פינות. ב 1969 הוחלט לזנוח את פרויקט PANDORA  סופית.


תמונת כותרת: תותח אלקטרומגנטי להגנה מפני רחפנים של חיל האוויר האמריקני
צילום: AFRL – DIRECTED ENERGY DIRECTORATE

אמיר בר-שלום

תגובות סגורות