חדשות היום

תקדים עולמי של התעשייה האווירית: טכנולוגיית לוחמה אלקטרונית המאפשרת קליטה, חסימה ושיבוש של מגוון איומים במקביל

התעשייה האווירית משיקה את  משפחת “סקורפיוס”, מערכת לוחמה אלקטרונית (ל”א) ראשונה מסוגה בעולם  בעלת יכולות קליטה חסימה ושיבוש של מספר איומים בתדרים שונים ובכיוונים שונים במקביל. משפחת סקורפיוס מיישמת טכנולוגיית לוחמה אלקטרונית פורצת דרך שמאפשרת לקלוט ולזהות איומים אלקטרומגנטיים ממרחק רב, ולשבש את פעילות מערכות האויב בצורה ממוקדת, באמצעות אלומות שידור מרובות בו-זמנית. האיומים המטופלים ע”י המערכת הם ממגוון רחב וכוללים בין השאר מטוסים, מל”טים, ספינות, טילים, אמצעי תקשורת ועוד. פריצת הדרך הטכנולוגית שמציג סקורפיוס היא ברגישות קליטה חסרת תקדים המאפשרת לאתר כמות גדולה של איומים בעלי מאפיינים שונים במקביל, על פני גזרה רחבה, ולטפל במקביל בכל איום באמצעות מענה מותאם. הטכנולוגיה החדשה מגדילה את טווחי הקליטה, החסימה והשיבוש באמצעות מערך רב-אלומות בוהה (AESA).

משפחת סקורפיוס מספקת פתרונות לוחמה אלקטרונית פורצות-דרך למרחב היבשתי, הימי, והאווירי: סקורפיוס G היא מערכת ל”א קרקעית ניידת, המותקנת על רכב וניתנת לפרישה מהירה. המערכת מגלה איומים קרקעיים ומוטסים, ומשבשת את המערכות האלקטרומגנטיות שלהם – כגון מכ”ם, ניווט, ותשדורת נתונים. סקורפיוס G פותחת קטגורייה חדשה בתחום ההגנה האווירית: מערכת להגנה אוירית “רכה”, המייצרת מטריית הגנה אלקטרונית מעל גזרה גיאוגרפית רחבה, ומנטרלת מגוון רחב של איומים מודרניים בגזרה.

סקורפיוס N היא מערכת לוחמה אלקטרונית להגנה על ספינות. המערכת מגינה על ספינות מפני איומים מתקדמים בגזרה הימית, כולל טילים ארוכי טווח וכטב”מי תקיפה. טכנולוגיית AESA מאפשרת לסקורפיוס N לגלות את האיומים מטווחים רחוקים המאפשרים תגובה אפקיבית, ולנטרל את פעולתם באמצעות אלומות אלקטרוניות ממוקדות ורבות עוצמה. יכולת ריבוי האלומות של הטכנולוגייה מאפשרת לראשונה לחסום בו-זמנית איומים מכיוונים שונים במרחב.

בזירה האווירית, משפחת סקורפיוס מכילה את סקורפיוס SP – מערכת להגנה עצמית על מטוס, ואת סקורפיוס SJ – להגנה מנגד של גזרה אוירית רחבה. כמו כן, משפחת סקורפיוס מכילה את סקורפיוס T – מערכת לאימון טייסים להתמודדות עם מערכות הגנה אוירית מתקדמות. המערכת שולבה ב- Blue Flag, התרגיל הבינלאומי של חיל האויר, בחודש אוקטובר החולף.

מנהל מפעל מודיעין בתעשייה האווירית, עדי דולברג : “שדה הקרב המודרני נשען על המרחב האלקטרומגנטי לחישה, תקשורת וניווט. ההגנה על המרחב האלקטרומגנטי לצורכי כוחותינו, ושיבוש השימוש במרחב האלקטרומגנטי של האויב, הפכו לקריטיים להצלחה בלחימה ולהבטחת עליונות הכוחות בשטח. הטכנולוגיה החדשה, שפותחה בידי מיטב מהנדסי התעשייה האווירית, מהווה שובר שיוויון במערכה האלקטרונית, ומספקת יכולות חדשות ופורצות-דרך עולמית להגנה אלקטרונית ולשיבוש מערכות האויב”.


בתמונה: מערכות סקורפיוס (קרדיט: התעשייה האווירית)

מערכת ניו-טק מגזינים גרופ

תגובות סגורות