המכון לחדשנות טכנולוגית של איחוד האמירויות (TII) מציג את מודל ה- LLM העוצמתי ביותר בעולם: Falcon 180B

  • המודל מדורג במקום הראשון ב-Hugging Face Leaderboard עבור LLM עם קוד פתוח לשימוש
  • לדגם יש 180 מיליארד פרמטרים, והוא מאומן על 3.5 טריליון טוקנים ופי ארבעה משאבי חישוב ביחס ל LLaMA2 של Meta
  • Falcon 180B מושק כמודל בקוד פתוח לשימוש רחב למחקר ולשימוש מסחרי

המכון לחדשנות טכנולוגית (TII) של ממשלת איחוד האמירויות פורץ שוב את גבולות הבינה המלאכותית ומשיק את Falcon 180B, איטרציה מתקדמת של מוצר הדגל של המכון – מודל שפה גדול (LLM). מדובר במהדורה פורצת דרך שמחזקת את הדומיננטיות של איחוד האמירויות בנושאי בינה מלאכותית, ומציעה את Falcon 180B כמודל בקוד פתוח למטרות מחקר ומסחר.

בעקבות ההצלחה יוצאת הדופן של Falcon 40B, מודל בינה מלאכותית בקוד פתוח שתפס מיד את צמרת הטבלה ב Hugging Face Leaderboard במאי 2023, ממשיכים במכון לחדשנות טכנולוגית (TII), להוביל את תחומי ה Generative AI. המכון לחדשנות טכנולוגית הוא עמוד התווך של המחקר היישומי במועצה לטכנולוגיה מתקדמת של ממשלת אבו דאבי (ATRC). Falcon 40B שיצא לשוק מוקדם יותר השנה, הוא אחד המודלים הראשונים בקוד פתוח לחוקרות וחוקרים ולמשתמשים מסחריים, במהלך שנחשב חלוצי בתחום.

הנסיך פייסל אל-בנאי, מזכ”ל המועצה לטכנולוגיה מתקדמת, הדגיש את ההשפעה החיובית של Falcon בעולמות הבינה המלאכותית, ואמר: “אנחנו חוזים עתיד שבו הגישה לבינה מלאכותית נמצאת בהישג ידם של כולם. אנחנו מחוייבים להנגשה שווינית של בינה מלאכותית מתקדמת לכולם, שכן ההשפעה הפוטנציאלית של בינה מלאכותית על האנושות צריכה להיות שוויונית ולא נשלטת על ידי מיעוט נבחר. ייתכן שעדיין אין לנו את כל התשובות, אבל ההחלטה שלנו עומדת בעינה: לשתף פעולה, לתרום לקהילת הקוד הפתוח, ולהבטיח שיתרונות ה AI יהיו משותפים ונגישים לכל.”

כאמור, Falcon 180B המריא לראש טבלת ה Hugging Face Leaderboard עבור LLM מאומנים מראש, עם 180 מיליארד פרמטרים, ואימון של 3.5 טריליון טוקנים. Falcon 180B מתעלה על מתחרים בולטים, ביניהם LLaMA 2  של Meta במדדים שונים, כולל מבחני נימוק, קידוד מיומנות וידע.

Falcon 180B נחשב לאחד מה LLMs הטובים ביותר בקוד סגור, ומדורג מיד אחרי GPT 4 של OpenAI, ושווה ערך בביצועיו ל PaLM 2 Large של גוגל, הדגם המניע את Bard, על אף שהוא נאמד בחצי מגודלו. מסגרת הרישוי של הדגם מבוססת על “Falcon 180B TII License”, הנשענת על Apache 2.0.

ד”ר איבתיסאם אלמזורי, המנכ”לית והחוקרת הראשית בפועל של יחידת ה AI-Cross-Center ב-TII, אמרה כי “השקת Falcon 180B מדגימה את המסירות שלנו בהרחבת גבולות הבינה המלאכותית, ואנחנו שמחים לחלוק את הפוטנציאל הבלתי מוגבל שלו עם העולם. Falcon 180B מבשר עידן חדש של Generative AI, שבו הפוטנציאל של קידמה מדעית זמין בקוד פתוח לכולם, ומניע את חידושי העתיד. החזון שלנו לא מתמקד רק בגבולות המדע והטכנולוגיה, הוא פורץ דרך בעולמות החדשנות וביצירת חיבורים להתמודדות עם אתגרים גלובליים בשיתופיות”.

עם למעלה מ-12 מיליון מפתחים שתרמו למאמץ העבודה על המהדורה הראשונה של Falcon, השדרוג המשמעותי הזה יהפוך אותו למודל המוביל במגוון רחב של תחומים, ביניהם: צ’אטבוטים, יצירת קודים ועוד.

Falcon 180B זמין כיום בגרסה מלאה באנגלית, גרמנית, ספרדית וצרפתית, ובעל יכולות חלקיות באיטלקית, פורטוגזית, פולנית, הולנדית, רומנית, צ’כית ושוודית.

למידע נוסף, בקרו באתר – FalconLLM.tii.ae.


מערכת ניו-טק מגזינים גרופ

תגובות סגורות