סייבר בחלל: נחתם הסכם בין סוכנות החלל הישראלית ל-Space ISAC

ההסכם סולל את הדרך למחקר ופיתוח טכנולוגיות בתחומי הסייבר בחלל

סוכנות החלל הישראלית, שבמשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה, חתמה בשבוע שעבר על הסכם שיתוף פעולה בתחום סייבר בחלל עם הארגון האמריקאי Space ISAC במסגרת כנס סימפוזיון החלל, בקולורדו. Space ISAC הוא גוף תיאום לאומי המהווה מוקד לשירותי ביטחון מידע וסייבר לסקטור הפרטי והציבורי. הוא מרכז מידע ומקדם שיתופי פעולה בין חברות בתעשיית החלל העולמית וסוכנויות חלל במטרה לשפר יכולות התגוננות מפני איומי סייבר. ‏ההסכם, עליו חתמו מנהל סוכנות החלל הישראלית אורי אורון, ויו”ר Space ISAC  סמואל ויזנר, יאפשר לקדם הזדמנויות חדשות בתחום הסייבר בחלל, לרבות מחקר ופיתוח טכנולוגיות.

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, גילה גמליאל: “ההסכם שנחתם היום הוא עדות נוספת לעוצמות המדע, החדשנות ותעשיית החלל הישראליות. מעמדה הבינלאומי של ישראל הוא איתן ומתחזק כל העת. ההסכם ישפר את יכולתנו להתמודד עם איומים על נכסי חלל וירחיב את הידע בתחומי ביטחון סייבר בחלל”.

מנהל סוכנות החלל הישראלית, אורי אורון: “חתימת הסכם ההבנות בין סוכנות החלל ל-Space ISAC יסייע להפוך את סקטור החלל הבינלאומי לבטוח יותר, שני הארגונים מקווים שאבן הדרך הזו תקדם את שיתוף הפעולה הבינלאומי. אנו מצפים להזדמנויות הטמונות בשיתוף פעולה זה עבור שני הארגונים וכן עבור תעשיית החלל כולה”.

לנכסי חלל יש חשיבות כלכלית וביטחונית גבוהה ושהולכת ונעשית קריטית לשירותים שונים, כגון ניווט, תקשורת וחיזוי מזג אוויר, אשר בהם תלויים שירותים עקיפים הולכים ומתרבים. לצד התועלות הרבות, גדלים גם הסיכונים הטמונים באיומי סייבר החל משיבושי שירותי לוויין, דרך יירוט מידע רגיש ועד הסטת לוויינים ממסלולם והוצאתם מכלל פעילות. העליה באיומי הסייבר על שירותים מבוססי טכנולוגיות חלל הובילה לצמיחת תחום אבטחת הסייבר בחלל ועל רקע זה, הוקם ב-2019 ארגון Space Information Sharing and Analysis Center   או בקיצור Space ISAC. מרכז הבקרה של הארגון, אשר פועל במרכז לחינוך וחקר סייבר ע”ש קווין אוניל שבאוניברסיטת קולורדו ספרינגס, הגיע לכשירות ראשונית במרץ אשתקד. חברות בו ענקיות בתעשייה כמו נורת’רופ גראמן ולוקהיד מרטין, ויש לה הסכמים עם סוכנויות חלל ברחבי העולם.

יו”ר Space ISAC, סמואל ויזנר : “אנחנו נרגשים מהחלטת סוכנות החלל הישראלית להפוך לשותפה. המשימה שלנו היא לחזק את הביטחון והיציבות של מערכות החלל, עליהן נשענים הביטחון הכלכלי והלאומי שלנו והתשתיות הקריטיות שלנו. שיתופי פעולה עם שותפים בינלאומיים החולקים את אותם ערכים ואינטרסים תורמת משמעותית לביצוע המשימה. היכולות הטכנולוגיות המרשימות של ישראל, תוכנית החלל היציבה, ומסורת של חדשנות יהוו תרומה עוצמתית למשימה של Space ISAC. כשחקנית שהופכת לדומיננטית בכלכלת החלל העולמית, ישראל היא שותפה חיונית למאמצים הקולקטיביים לצמיחה וליצירת ביטחון לכלכלה באופן שמשקף את הערכים של שותפינו”.


מערכת ניו-טק מגזינים בע"מ

תגובות סגורות