תערוכת סומלייה 2020- הכיף הגדול באירוע כזה היא הפגישה עם עשרות רבות של חובבי יין ויצרנים, לשוחח איתם ולשמוע על סיפורי היין שלהם.

שוב זה קרה, והשנה בפעם ה18 – תערוכת סומליה 2020 בהפקת וביצוע סטודיו בן עמי.
הלובי של היכל התרבות בתל אביב הפך ליומיים להיכל היין הישראלי בהצגת מאות רבות של יינות מלמעלה מ-70 יקבי ישראל (רובם לא המסחריים הגדולים) וגם יינות ייבוא.
אני מכנה אירוע כזה כ”אירוע ממלכתי” בלי כל חסות ממשלתית או ציבורית.
רוב היקבים הישראלים, הגדולים, החליטו מסיבותיהם לא להשתתף באירוע השנתי החשוב והמקצועי הזה, מסיבות הידועות להם.

דוכני המציגים, מלאי בקבוקי היין, ניצבו על פני כ- 3,000 מ”ר והיינות נמזגו לעיתים בשפע, ולעיתים בחסכנות רבה, לכוסות אלפי מקצועני וחובבי היין, שגדשו את המקום.
היו שם גם מקררים ושפע אביזרים משלימים מעולם היין וגם הרבה גבינות, טעימות, ממחלבות ישראל שונות.
הקהל הוזמן להתרשם ולטעום ממגוון היינות הגדול שהוצג בתערוכה, לפגוש את הייננים ואת אנשי היין, ולרכוש יינות ישירות מהיקבים והיבואנים במחירים מיוחדים.

הדוכנים הוצבו בצורה אקראית על פני שתיים וחצי קומות. היה מועיל הרבה יותר לו היו מוצבים בקבוצות מרוכזות על פי אזור מיקומם, אף על פי שישנם יקבים שניזונים מענבים הגדלים בכרמים באזורים אחרים.
ארצנו משופעת באזורי מיקרו אקלים וקרקעות שונות, טרוארים שונים. החל מההרים הגבוהים בצפון, שחלקם מושלגים בחורף ובעלי אדמת בזלת, דרך השפלה וההרים במרכז ועד המדבר, בדרום, השופע אדמת לס.
כידוע, הטרוארים השונים משפיעים על טעמי ואיכויות היינות, ויין קברנה סוביניון צפוני, למשל, שענביו מכרמים הנטועים לרגלי הר חרמון (יקב הר אודם) שונה מקברנה סובניון שענביו צמחו בכרם הנמצא בכניסה הצפונית של אילת. (יקב הים האדום)

הכיף הגדול באירוע כזה היא הפגישה עם עשרות רבות של חובבי יין ויצרנים, לשוחח איתם ולשמוע על סיפורי היין שלהם.
ראיתי גם הרבה בעלי יקבים משוחחים ביניהם ואולי אף מתייעצים בנושאיי יקבם. זו הייתה מן חגיגה גדולה, נודפת אינספור ריחות (וגם טעמים).

אני, כבר מזמן קבעתי לעצמי כלל, שזה לא המקום, עבורי, לטעום יותר מכמה יינות מעניינים, בעיקר כאלה מיקבים חדשים עבורי (כמו: חירות, אריאל ביהודה, טבארנקל, עליון ועוד…) .
אין, לדעתי, שום אפשרות טכנית וגופנית לטעום באמת, כהלכה ובהליכה, יינות מעשרות יקבים, כשנציגי כולם מחייכים ומזמינים לטעמם. כל יקב, אפילו הקטן ביותר הציג בדוכנו מספר יינות. כשהחלטתי לטעום יין בדוכן מסוים, ביקשתי מהמציג למזוג לכוסי את היין הטוב ביותר, לדעתו, שהוא הציג.
אין גם טעם מוסרי לספר רק על טעמם וריחם של חלק זעיר ממאות היינות שהוצגו ולהעליב את השאר שלחיכי, הרווי מאוד, היה קשה לטעמם, באירוע גדול כזה. אבל, אני חייב לציין שרוב היינות שטעמתי היו נהדרים. למרות זו היו גם כמה יינות שפחות נעמו לפי ולאפי, אם מסיבת תהליך ייצור שגוי, שימוש בענבים בלתי איכותיים ,או שהם יהיו מתאימים לטעימה רק בעוד מספר שנים, לאחר התיישנות מתאימה. שתשפר את איכותם וטעמם.

בעשרות התמונות שצילמתי במקום השתדלתי להראות, חוץ מהבקבוקים גם את הנפשות הפעילות בעולם היין שלנו אף כי ברור שהם היו רק היו חלק קטן מאלפי הפעילים במציאות הישראלית. התמקדתי בעיקר באנשים וביינות בדוכנים הישראלים, למרות שהיו גם דוכנים , לא מעטים, של יבואנים שהוצגו בהם עשרות רבות של יינות, שהגיעו ארצה מרחבי העולם.
אנחנו הרי בעד קידום היין הישראלי.

כבוד ליקבים הישראלים שהציגו ב”אירוע הממלכתי”, הזה:
רמת הגולן, תבור, הרי גליל, רקנאטי, תשבי, יקבי ירושלים, שאטו גולן, טורא, קובננט, סוסון ים, עמק האלה, גבעות, יפו, אסף, ברבדו, נטע, גוש עציון, כישור, היוצר, 1848, נוה ירק, וורטמן, גיתו, שאטו רמו, אורטל, שטרן, רמות נפתלי, נעמן, סקוריה, בית אל, גת שומרון, בן נון, שירן, אפק, צפרירים, עליון, צוובנר, בקוש, קנטיר, אריה הלחמי, , חרות, סימון, מירון, רוגלית, טבארנקל. מרגלית, בר מאור, קפסוטו, גרוס, פסגות, שילה, עמק יזרעאל בן חיים, רימון, Jerusalem Winery אלכסנדר, אדיר, מוני, בזלת הגולן, לוריא. אחת, שריג, א.בופה, אדם, כרמיזן, הרצברג, כרם ברק, מואה, אריאל ביהודה, אופיר, קדמא ושמחון.

אם החסרתי מישהו מהיקבים, סליחה !!!

לחיים חברים ותודה לסטודיו בן עמי, על האירוע החברתי, הנהדר, שהם יזמו וארגנו גם הפעם, למענם של יצרני, יבואני, מקצועי וחובבי עולם היין והסובב אותו.


ישראל פרקר,
היוזם והעורך הראשי של אתר היין
www.winesisrael.com
האתר מתעדכן מדי יום בנושאי יינות ישראל,
יקבים, אלכוהול, בירה, אירועי יין, קולינריה
ומסעדות

ישראל פרקר www.winesisrael.com

תגובות סגורות